Hodinky jsou nestárnoucím módním doplňkem. Kromě toho, že nás informují o čase, stávají se skvělým módním doplňkem. Vezměte si je na ruku, ať už se chystáte do společnosti, nebo sportovat. Na trhu najdete množství modelů, které se liší nejen svým vzhledem. Abychom vám usnadnili výběr, připravili jsme krátký návod, kde se dozvíte vše podstatné.
Začněte tím, pro koho jsou hodinky určené. Důležité je také, kam je budete nosit. Poté následuje porovnávání jednotlivých parametrů. Při nákupu se informujte o typu ciferníku. Rozdíly najdete i ve výrobním materiálu těla hodinek, sklíčka a řemínku. Důležitými vlastnostmi jsou také voděodolnost a funkce hodinek.
Pro koho jsou hodinky určené
Podle toho, kdo bude hodinky nosit, se dělí do čtyř skupin.
Pánské hodinky
Pánské hodinky se vyznačují většími rozměry a masivnějším tvarem. Mají bohatší funkce. V kategorii hodinek pro muže najdete luxusní hodinky, sportovní i klasické modely. Vybírejte tak, aby zvolený model odpovídal účelu jejich použití. Zároveň by měl dotvářet osobnost muže.
Pánské hodinky by měly odrážet charakter muže a reprezentovat jeho osobnost. Hodinky pro muže bývají masivnější a se širším řemínkem.
Dámské hodinky
Dámské hodinky se většinou vyrábějí s menším ciferníkem a užším páskem. Tělo hodinek je v porovnání s pánskými hodinkami menší. Jelikož ženy nosí hodinky zejména jako doplněk k oblečení, měly by odrážet módní trendy. I pro ženy jsou na výběr sportovní, elegantní či luxusní provedení.
Dětské hodinky
Děti se naučí vnímat čas již v předškolním věku. Je vhodné, aby do první třídy přišly s dětskými hodinkami na ruce. Pomůže jim to zorientovat se v denním rozvrhu. Děti, které se nenaučily hodinky do tohoto věku poznávat, se to snadněji doučí. Dětské hodinky jsou tomuto věku přizpůsobeny svou velikostí i designem. Můžete se setkat s různými obrázkovými motivy a barevností. Důležitá je dobrá viditelnost čísel a ručiček a odolnost materiálu.
Unisex hodinky
Unisex hodinky si mohou vybrat muži i ženy. Tomu odpovídá zejména jejich univerzální design.
Hodinky podle příležitosti
Hodinky se dále liší výběrem podle příležitosti, při které je budete nosit. Vyberte třeba elegantní hodinky do společnosti, designové hodinky s extravagantním nebo luxusní hodinky s originálním vzhledem. Pro každodenní nošení do práce či jiné běžné činnosti jsou vhodné univerzální hodinky. Při sportu vám budou nejlépe vyhovovat sportovní hodinky. Nejen pro sportovce, ale i pro ty, kteří mají rádi moderní technologie, jsou určeny smart hodinky.
Parametry výběru
Jednotlivé modely se dále liší několika vlastnostmi. Postupně je rozebereme, abyste si mohli vybrat přesně takové hodinky, jaké potřebujete.
Typ ciferníku
Ciferník slouží k zobrazení času. Může být:
- Analogový ciferník — analogový ciferník ukazuje čas pomocí čísel a hodinových ručiček. Čísla mohou být arabská, římská nebo dokonce kombinovaná. Mnohé modely mají vteřinovou ručičku.
- Digitální ciferník — digitální ciferník informuje o čase pomocí digitálního zobrazení číslic. Ta se ukazují na displeji. Často nabízí i další funkce jako komplas, tlakoměr, hloubkoměr a podobně.
- Kombinovaný ciferník — kombinací analogového a digitálního zobrazení vznikne kombinovaný ciferník. Čas se tak zobrazuje oběma způsoby.
- Binární ciferník — tento typ zobrazuje čas v binárním kódu. Setkáte se s ním na moderních modelech LED hodinek.
Materiál
Při koupi hodinek je třeba posoudit několik materiálů. Jako první se podíváme na materiál těla.
Materiál těla hodinek
Plast — je vhodný pro sportovní hodinky především pro jeho lehkost. Jeho plastu je také to, že s ním nemají problém ani lidé s kožními alergiemi.
Aluminium — i tento materiál se vyznačuje nízkou hmotností. Je také dostatečně odolný.
Titan — vysoká odolnost, tvrdost a nízká hmotnost jsou přednostmi titanu. I tento materiál je vhodný pro alergiky.
Karbon — je lehký, pevný a odolný. Používá se na výrobu sportovních a vojenských hodinek.
Mosaz — mosazné hodinky mají jedinečný styl. Vynikají svým vzhledem.
Pozlacená ocel — používá se na výrobu luxusních hodinek. Ocel dodá hodinkám dostatečnou odolnost. Tento materiál je o něco těžší.
Nerezová ocel — odolný materiál, který navíc působí elegantně.
Keramika — patří mezi moderní materiály. Je tvrdá, odolná a vhodná pro alergiky. Nevýhodou je vyšší cena.
Jaký materiál sklíčka zvolit
Úkolem sklíčka je ochránit ciferník. Sklíčko musí být dostatečně odolné vůči rozbití a poškrábání. I zde se setkáte s několika materiály.
Plastové sklíčko — plast je jako materiál sklíčka nejméně vhodný. Najdete ho jen u nejlevnějších modelů. Nevýhodou je riziko prasknutí i poškrábání.
Minerální (křemíkové) sklíčko — jedná se o sklo s přídavkem křemene, který zvyšuje jeho tvrdost a odolnost. Křemíkové sklíčko je ideálním kompromisem rozumné ceny s postačující kvalitou.
Antireflexní úprava — na hodinkách určitě oceníte antireflexní úpravu. Při kontrole času vás tak nebude rušit odraz světla, ani když budete stát na přímém slunci či pod pouliční lampou.
Safírové sklíčko — je nejodolnější proti nárazu, oděru a poškrábání. Má velmi vysokou tvrdost.
Materiál řemínku
Poslední skupinou materiálů jsou ty, které se používají k výrobě řemínku.
Kůže — kůže vyniká svým příjemným vzhledem. Má i dlouhou životnost. Výhodami jsou vhodnost pro alergiky a odolnost vůči vlhkosti.
Nerezová ocel — tento materiál je těžší. To ale vyváží jeho dlouhá životnost a dobrá odolnost vůči poškození.
Plast — plastové řemínky ocení alergici. Plast je kromě toho lehký, takže ho na ruce téměř nepocítíte. Používá se zejména u sportovních hodinek.
Textil — tento řemínek je buď s kovovou, nebo plastovou přezkou. Výhodou tohoto materiálu je nízká cena. Je ale nejméně odolný.
Titan — elegantně působící řemínek z titanu se vyznačuje nízkou hmotností a vysokou odolností. Navíc je antialergenní.
Hodinkový strojek
Uvnitř každých hodinek se nachází hodinkový strojek. V současnosti se používají následující typy:
Quartzový strojek — tento je s elektromotorem, který posouvá ručičky hodinek a je nejpoužívanější. Je přesný – průměrné zpoždění je jen 0,5 sekundy za den. Má také dlouhou výdrž baterie.
Digitální strojek — zabezpečuje chod digitálních hodinek.
Mechanický strojek — tento typ je s manuálním, nebo automatickým natahováním. U manuálního natahování se strojek natahuje ručně. U automatického se natahuje pohybem ruky. Jejich správné fungování zajistíte pravidelným nošením. Pokud je nebudete nosit, zastaví se. Před opětovným nošením je bude nutné znovu nastavit.
Solární nabíjení — solární nabíjení je méně rozšířené. Takový strojek získává energii ze slunce.
Voděodolnost
Pokud hledáte voděodolné hodinky, nebudou vám stačit modely označené nápisem „water resistant“. Toto označení znamená, že jsou odolné pouze vůči vlhkosti. Nejsou však vhodné na plavání. Voděodolné hodinky musí být označeny informací o hloubce v metrech a tlaku. Tyto údaje jsou udávány v atmosférách (atm) nebo barech (bar). Z těchto údajů se dozvíte, jakému tlaku vodního sloupce odolají. Nejde při tom o hloubku, do jaké se s nimi můžete ponořit. Pro hloubkové potápění a plavání musí být hodnota 20–100 atm. Pro sprchování a plavání 10 atm. Hodnota 5 atm je vhodná pouze do deště a do sprchy.
Tipy na závěr
Hodinky vybíráme podle několika kritérií. Nejdříve si ujasněte, pro koho a pro jaký účel je vybíráte. Kromě toho porovnejte materiál sklíčka, řemínku a těla hodinek, typ ciferníku a použitý hodinkový strojek. Pokud chcete s hodinkami i plavat, měla by vás zajímat jejich voděodolnost.
Jednotlivé modely mají různé užitečné funkce. Setkáte se se zobrazováním data, dne v týdnu nebo kalendáře i na několik let dopředu. Pokud často cestujete, možná vás osloví zobrazování aktuálního času podle časového pásma. Praktickými funkcemi jsou také osvětlení ciferníku, stopky, budík nebo tachometr. Můžete se setkat s hodinkami s barometrem, výškoměrem, teploměrem nebo hloubkoměrem. Smart hodinky vám mohou změřit například i rychlost tepu.