Jak vybrat nejlepší dřevěnou podlahu

Dřevo je jedinečný materiál, který v sobě spojuje dotek přírody a výborné užitné vlastnosti. Jeho přirozený vzhled, dlouhá životnost a odolnost ho předurčili k tomu, aby se stal oblíbeným materiálem i na výrobu podlahovin. Dřevěné podlahy velmi pěkně vyniknou v kombinaci s moderním i klasickým zařízením interiéru.

Ne všechny dřevěné podlahy mají stejné vlastnosti. Pokud vás krása dřeva okouzlila natolik, že jste se rozhodli pro dřevěnou podlahu, poradíme vám při jejím výběru. Dozvíte se, z jakých typů dřevěných podlah si můžete vybrat, které z nich jsou vhodné pro kombinaci s podlahovým topením a jak se od sebe jednotlivé dřeviny liší svou tvrdostí.

 

Proč právě dřevěná podlaha?

Na trhu najdete několik druhů podlahovin. Rozdíly mezi nimi nejsou jen v ceně, ale také v jejich vlastnostech. Dřevěné podlahy vám kromě jedinečného designu přinesou i jiné výhody:

  • Dřevo přinese do interiéru nezaměnitelnou vůni a pocit blízkosti přírody.
  • Dřevěné podlahy vás překvapí svou odolností. Při správné péči vám budou sloužit dlouhá desetiletí.
  • Dřevo je známé výbornými tepelně izolačními vlastnostmi. Dřevěná podlaha je proto teplá a příjemná na dotek.
  • Správně ošetřená dřevěná podlaha je vhodná i pro alergiky. Nezachycuje totiž, prach, roztoče ani jiné alergeny.
  • Dřevo odolává krátkodobé vlhkosti. Některé dřeviny jsou při správném ošetření vhodné dokonce i do koupelny.

Typy dřevěných podlah

Na trhu najdete několik typů dřevěných podlah, ve kterých se laik orientuje jen velmi těžko. Při nákupu vám proto jistě pomůže přehled typů dřevěných podlah.

Masivní parkety

Masivní parkety, jak již název napovídá, se vyrábějí z masivu. Každá parketa je vyrobena z jednoho kusu dřeva v tloušťce 14–22 mm. Masivní parketová podlaha je určena k pokládání celoplošným lepením. Taková podlaha vám bude jistě sloužit po celý život. Díky vhodné povrchové úpravě patří k vysoce odolným podlahám a zároveň k podlahám s nejdelší životností. Její nevýhodou je však vyšší cena.

Pokud se rozhodnete pro masivní dřevěnou podlahu, jistě přivítáte možnost jejího obnovení pomocí broušení a lakování. Pokud vás zajímají dřeviny, které se používají při její výrobě, tak jsou to smrk, dub, borovice, buk, jasan a některé exotické dřeviny.

Dvouvrstvé dřevěné podlahy

Dvouvrstvé dřevěné podlahy se vyrábějí ze dvou vrstev dřeva lepením. Nášlapná vrstva se vyrábí z tvrdších dřevin. Spodní, tzv. podlahová vrstva se vyrábí většinou z březového dřeva. Jednotlivé kusy podlahy se spojují perodrážkou. I když se dřevo obecně pro jeho tepelně izolační vlastnosti nedoporučuje používat na podlahové topení, dvouvrstvé dřevěné podlahy zde tvoří výjimku. Spojení dvou druhů dřevin a menší tloušťka podlahy zlepšují její tepelnou vodivost. Tento typ zároveň patří mezi nejlevnější dřevěné podlahy. Získáte tak krásný vzhled dřeva za méně peněz.

Třívrstvé dřevěné podlahy

Tento typ dřevěných podlah se vyrábí ze tří vrstev. První je nášlapná vrstva, která se vyrábí z několika druhů dřevin. Potom následuje střední vrstva, tzv. nosná deska z kaučuku, a vespod se nachází březová vrstva. Jako povrchová úprava se používá olej nebo lak.

Pokud si vyberete třívrstvé dřevěné podlahy, jistě oceníte jejich odolnost vůči vnějším vlivům a stálost tvaru. I tento typ podlahy je možné opětovně obnovovat broušením a lakováním.

Dýhované podlahy

Dýhované podlahy patří do nižší cenové kategorie. Jsou přibližně 10 mm tlusté a dodávají se v lakované povrchové úpravě. Dýhované podlahy tvoří jakýsi přechod mezi dřevěnými a laminátovými podlahami. Výhodou je, že vrchní vrstva je z pravého dřeva, díky čemuž si zachovává jeho přirozený vzhled.

I dýhované podlahy lze použít na podlahové vytápění. Nevýhodou je, že je není možné po čase obnovit broušením. Jejich životnost však lze zvýšit správnou péčí.

Palubkové podlahy

Palubkové podlahy jsou vůbec nejstarším typem dřevěných podlah. Vyrábějí se z hoblovaných desek v tloušťce až do 30 mm. Jsou vhodným řešením chalupy, víkendové chaty ale i půdy. Tento typ podlahy se nejčastěji vyrábí ze smrku, dubu a borovice. Pokud se rozhodnete právě pro palubkovou podlahu, předem myslete na to, že ji není možné kombinovat s podlahovým topením.

Tvrdost dřevěných podlah

Dřevěné podlahy se dnes vyrábějí z více než 50 domácích i exotických dřevin. Při výběru dřevěné podlahy byste měli vzít v úvahu i tvrdost jednotlivých dřevin, které se při její výrobě používají.

Mezi měkčí druhy dřeva patří smrk, borovice, jedle, lípa a topol.

Středně tvrdé jsou buk, dub, jasan, bříza, javor, ořech, olše a dřevo z ovocných dřevin.

Velmi tvrdé druhy dřeva jsou akát, některé exotické dřeviny a eben.

Pokud vybíráte podlahu do domu nebo do bytu, doporučuje se vybrat typy vyrobené z tvrdších dřevin. A to zejména do místností, kde je podlaha vystavena vyšší námaze. Měkčí dřeviny se doporučují na chaty a víkendové domy, kde nejsou vystaveny vysoké námaze.

Dřevěné podlahy podle povrchové úpravy

Výběr mezi jednotlivými typy povrchové úpravy dřevěné podlahy záleží na vašem osobním vkusu. Co se týče nutnosti opětovného ošetření povrchu, u obou typů se doporučuje opakovat ho po 8 letech. Na výběr máte:

Lakované dřevěné podlahy

Lakování dodá dřevěné podlaze lesklejší vzhled. Zároveň ji chrání před poškozením tlakem i oděrem. Nemusíte se přitom obávat poškození laku při vysoké zátěži. Je dostatečně elastický na to, aby zvládl váhu nábytku bez popraskání. Lak je obvykle nanášen v několika vrstvách. Poslední vrstvou se podlaha lakuje až po jejím položení.

Olejované dřevěné podlahy

Olejovaný povrch zvýrazňuje strukturu dřeva a chrání podlahu před výkyvy teploty i vlhkosti. Pokud si koupíte dřevěnou podlahu s olejovaným povrchem, můžete ji začít ihned používat. Při opětovném olejování je třeba dávat pozor na nežádoucí vlhkost. Co se týče odolnosti vůči tekutinám, jsou na tom olejované dřevěné podlahy úplně stejně jako lakované.

Jak na čištění dřevěné podlahy

Každodenní péče o dřevěné podlahy není náročná. Můžete ji vysávat i mýt. Při mytí se však doporučuje mop nebo hadr důkladně vyždímat. S mastnými skvrnami si poradí speciální čisticí prostředky určené pro tento typ podlah. Aby si dřevěná podlaha zachovala svůj vzhled, je vhodné ji pravidelně voskovat.

Dřevěná podlaha a podlahové topení

Dřevo se kvůli svým tepelně-izolačním vlastnostem obecně na kombinaci s podlahovým topením nedoporučuje. Tento fakt se týká zejména masivních parket a palubkové podlahy. Tyto typy podlah nejenže nepropustí teplo, ale také pod vlivem podlahového topení vysychají. Chcete-li pokládat dřevěnou podlahu na podlahové topení, doporučujeme sáhnout po vrstvených typech celoplošného nalepení o podklad do maximální tloušťky 12 mm.

Tipy na závěr

Dřevo přinese do každého příbytku pocit blízkosti přírody a tepla domova. Pokud se rozhodnete pro dřevěnou podlahu, máte na výběr z několika jejích typů. Všechny typy vás potěší jedinečným dekorem dřeva. Liší se však cenou, tloušťkou i užitnými vlastnostmi. Nejdražším typem dřevěných podlah jsou masivní parkety. Mezi levnější typy patří dýhované a dvouvrstvé dřevěné podlahy.

Při výběru přihlížejte také na tvrdost dřevin, z nichž je podlaha vyrobena. Měkčí dřeviny jsou vhodné pouze na místa, kde nejsou vystaveny intenzivnímu namáhání. Do domů a bytů se doporučuje vybrat dřevěnou podlahu z tvrdších dřevin. Aby vám vaše podlaha dobře sloužila, nezapomeňte se o ni pravidelně starat. Každých 8 let je vhodné ji také přelakovat.

Napsat komentář