Jak vybrat nejlepší filtrační konvici

Pro každého, kdo má rád chuť čisté vody, je výborným pomocníkem filtrační konvice. Díky ní už nebudete muset kupovat balenou vodu. Kvalitní vodu bez chloru a jeho pachu, jakož i jiných látek, které neprospívají zdraví, si připravíte klidně doma. Filtrační konvice zbaví vodu těžkých kovů, jakými jsou olovo, zinek, měď a kadmium. Vodu navíc pročistí od vodního kamene a částic, kterými se znečistila ve vodovodním potrubí. Ve vodě zároveň zůstávají všechny důležité minerály.

Kromě filtračních konvic najdete na trhu i filtrační láhve, které využijete mimo domov. Pro hezčí prostírání si můžete koupit filtrační karafy. Jednotlivé modely se od sebe liší nejen tvarem, ale také objemem a množstvím přefiltrované vody bez nutnosti výměny filtru. Při koupi nezapomeňte zvážit cenu náhradních filtrů. Některé modely se prodávají i s několika náhradními filtry.

Jak funguje filtrační konvice na vodu

Voda prochází ve filtrační konvici několika stupni filtrace. Do horní části konvice napustíte vodu, která bude postupně protékat vloženým filtrem. Filtrovaná voda je tak zbavena všech nečistot a škodlivých látek. Prospěšné látky v ní však zůstávají.

Jeden filtr by vám měl vydržet přibližně jeden měsíc při každodenním používání. Pak ho budete muset vyměnit za nový. Ke každému modelu konvice je třeba kupovat filtr od jejího výrobce. Díky tomu se vám nestane, že filtr nebude s konvicí kompatibilní.

Jak vybrat filtrační konvici

Filtrační konvice najdete na trhu v několika typech provedení. Při výběru je proto třeba zvážit několik základních parametrů:

Objem filtrační konvice

Co se objemu týče, na výběr máte filtrační konvice na běžné použití v domácnosti až po filtrační boxy s objemem do 8,2 l. Objem konvic pro domácnosti se pohybuje v rozmezí 1,5–3,5 l. Můžete si koupit i menší modely, které jsou určeny na cestování. Cestovní filtrační konvice mívají objem jen 0,5 l.

Při zvažování objemu konvice myslete na to, že se její celkový objem dělí mezi objem filtrované a už přečištěné vody.

Počet stupňů filtrace

Filtrační konvice mohou mít 3–5 stupňů filtrace vody. Stupně filtrace vody jsou:

 1. stupeň odstraňuje z vody různé nečistoty a usazeniny. Zajišťuje ho jemná síťová vrstva na filtru.
 2. stupeň filtrace snižuje tvrdost vody pomocí iontové technologie.
 3. stupeň filtrace – voda prochází složkou aktivního uhlí. To zlepšuje chuť vody a snižuje obsah negativních látek.
 4. stupeň filtrace odstraňuje z vody i ty nejjemnější částečky.
 5. stupeň filtrace – tento mívají jen některé typy filtrů. Pátý stupeň zabrání množení bakterií ve vodě.

Tvar filtrační konvice

Aby se vám konvice dobře používala, měli byste zvážit i její tvar. Na výběr máte z úzkých modelů, které se vejdou například na dveře chladničky. Jestli chcete filtrovanou vodou nabídnout svým hostům, můžete si koupit filtrační karafu. Pokud rádi sportujete, pak jistě rádi využijete praktickou filtrační láhev. Samotný design konvice pak závisí na vašich osobních preferencí.

Indikátor životnosti filtru

Indikátor životnosti filtru vás upozorní na nutnost jeho výměny. Některé levnější modely tento indikátor nemají. Dražší modely vás naopak informují také o zbývajícím objemu vody, kterou můžete přes filtr pročistit.

I indikátor filtru si můžete vybrat ze dvou provedení. Filtrační konvice bývají vybaveny mechanickým nebo elektronickým indikátorem.

Cena a kapacita náhradních filtrů

Jednotlivé typy filtrů mají rozdílnou životnost. Obvykle se udává objemem vody nebo časovým obdobím. Nejčastěji se setkáte s filtry na pročištění 150–300 l vody nebo s životností 30 dní. Při koupi konvice se informujte také o ceně za náhradní filtry, abyste za filtraci vody v konečném důsledku nezaplatili více, než jste měli v plánu.

Doba filtrování vody

Užitečnou informací je i to, jak dlouhý čas konvice potřebuje na přefiltrování vody. Při tomto údaji zvažte, zda rychlost filtrování odpovídá potřebám vaší domácnosti.

Jednoduché plnění a výměna filtru

Při každodenním používání filtrační konvice oceníte jednoduché a rychlé plnění vodou. Důležité je také snadné vyměňování filtru. V tomto bodě zmíníme také tvar držadla. Aby se vám s konvicí dobře manipulovalo, měla by mít ergonomickou rukojeť. Velkou výhodou při používání, zejména pokud máte malé děti, je dno z protiskluzového materiálu.

Výhody a nevýhody

Jako každý produkt, tak i filtrační konvice mají své výhody i nevýhody.

Výhody filtračních konvic

Z výhod zmiňují jejich uživatelé zejména:

 • Je to rychlý a levný způsob úpravy vody. Filtrační konvice i filtry jsou cenově dostupné. Nejlevnější značkové modely zakoupíte již od 500 Kč.
 • Díky filtraci je možné získat chutnou a zdravější vodu bez zápachu. Voda je také zbavena škodlivých látek a jiných nečistot.
 • Filtrování vody je výhodnějším řešením než kupování balené vody. Kromě toho, že nemusíte domů nosit těžké lahvové nákupy, vyprodukujete menší objem odpadu oproti balené vodě. Někteří výrobci dokonce umožňují vracet použité filtry a koupit si nové za výhodnější cenu.
 • Filtrovaná voda není prospěšná jen pro zdraví. Prodlužuje také životnost spotřebičů pro přípravu nápojů, jakými jsou rychlovarné konvice či kávovary. Tento fakt oceníte zejména v oblastech s tvrdou vodou.
 • Používání konvice a výměna filtrů je na většině modelů jednoduchá.
 • Dostupnost různých modelů a tvarů umožňuje použití filtrační konvice téměř kdekoliv. Můžete ji tak používat doma i na cestách.
 • Díky používání upravené vody získá i váš čaj a káva výraznější chuť.

Nevýhody filtračních konvic

Mezi největší nevýhody filtračních konvic patří:

 • Filtrování vody nepročistí vodu natolik, abyste ji mohli bez obav podávat i kojencům. Pro ně je třeba vodu převařit stejně jako běžnou vodu z vodovodu.
 • Proces filtrování může odčerpávat z vody i prospěšné minerály. Většina by však měla zůstat zachována.
 • Tento produkt neodstraňuje škodlivé látky z vody natolik, abyste ho mohli použít na úpravu vody ze studny tak, aby byla pitná. Je určen pouze k filtrování vody z vodovodu.

Shrnutí

Pokud jste se rozhodli pro koupi filtrační konvice, přinese vám to několik výhod. Filtrování zbaví vodu všech nečistot, těžkých kovů i vodního kamene. Některé typy konvic se postarají dokonce i o to, aby se ve vodě při jejím skladování nemnožily bakterie.

Filtrační konvice si můžete koupit v různých tvarech a velikostech. Některé jsou díky svému velkému objemu vhodné pro zajištění pitného režimu do kanceláří. Menší modely oceníte zejména v domácnostech. Velikost vybírejte podle počtu lidí, pro které vodu připravujete. Tvar konvice bude záviset na tom, zda chcete přefiltrovanou vodu skladovat v lednici bez nutnosti přelévání, nebo ji budete chtít nabídnout hostům. K dispozici jsou navíc také cestovní filtrační konvice. Pokud rádi sportujete, možná se vám sejde filtrační láhev.

Napsat komentář