Jak vybrat cyklistickou helmu

Cyklistická přilba je součástí povinné výbavy každého cyklisty. A to nejen v silničním provozu. Jejím úkolem je chránit hlavu před nebezpečím úrazu. Při výběru na vás čeká srovnání několika důležitých parametrů. Abyste každému dostatečně porozuměli, postupně si je projdeme.

Vaše rozhodnutí bude záviset na typu cyklistiky, které se věnujete, potřebné velikosti a materiálu přilby. Při koupi by vás měla zajímat i hmotnost a způsob zapínání. Jelikož cyklistika je sport, při kterém se zpotíte, nezapomeňte se informovat o způsobu odvětrávání. A pokud si potrpíte na dokonalý vzhled, jistě vás bude zajímat i barva cyklistické helmy.

Dělení podle typu

Prvním kritériem výběru by měl být typ cyklistické přilby. Každý se od ostatních liší svými specifickými vlastnostmi.

Silniční cyklistické přilby

Silniční cyklistické helmy jsou vhodné pro jízdu na silnicích nebo zpevněných trasách. Vyznačují se nízkou hmotností. Důraz je kladen také na dobré odvětrávání.

MTB cyklistické přilby

Tyto cyklistické helmy odlišují zejména štítkem proti slunci. Využijete je při jízdě v horském terénu i na silnici. Mají dobré odvětrávání. Vyrábějí se z lehkých materiálů, čímž je dosaženo jejich nízké hmotnosti. Pokud vyžadujete lepší ochranu hlavy, mezi dražšími modely najdete i takové, které jsou rozšířené až na zátylek.

BMX cyklistické přilby

Odolnost materiálu a robustní, celistvá konstrukce pro co nejlepší ochranu hlavy – to jsou hlavní znaky BMX helmy. Vzhledem k jiným požadavkům nelze u tohoto typu počítat s dokonalým odvětráváním. Větrací otvory jsou jen velmi malé. BMX cyklistické helmy jsou o něco těžší. Využijete je i na jiné sporty jako freestyle, při jízdě na koloběžce či na skateboardu.

Downhill (freeride) cyklistické přilby

Tento typ cyklistické helmy svým tvarem připomíná přilbu na motorku. Robustní konstrukce chrání při dopadu celou hlavu, čelo i bradu. Vyrábí se z pevných materiálů, které odolají i silnému nárazu. Z toho důvodu mají downhill helmy vyšší hmotnost. Nemůžete také počítat s dobrým odvětráváním.

Městské cyklistické přilby

Přestože zákon už nošení helmy při jízdě na kole nepřikazuje, pouze doporučuje, pro vaši bezpečnost je ale cyklistická přilba důležitá. Ochrání vaši hlavu při nehodě či pádu. Cyklistické helmy do města kladou však menší důraz na odvětrávání. Větší důraz je kladen na design.

Ostatní cyklistické přilby

Na trhu najdete i helmy určené pro speciální sporty. Například přilby pro triatlon s jejich speciálním aerodynamickým tvarem a s protáhlou zádí.

Cyklistické helmy podle určení

Podle určení dělíme cyklistické helmy na pánské, dámské, unisex a dětské. Pánské a dámské modely jsou uzpůsobeny pro tvar hlavy obou pohlaví. Unisex modely sedí více mužům, ale zakoupit si je mohou i ženy. Určení samozřejmě odpovídá i design jednotlivých modelů.

Dětské cyklistické přilby mají silnou výztuhu. Pamatujte na to, že děti by měly přilbu používat vždy, když si sednou na kolo. Ochrání je to před zraněním i při častých pádech. Dětské modely se vyrábějí v mnoha designech, od jednoduchých až po pestrobarevné.

Parametry výběru

Při výběru toho správného modelu budete muset porovnávat několik parametrů.

Konstrukce

Konstrukce přilby musí být z odolného materiálu. Běžně se cyklistické helmy skládají z plastové skořepiny, do které je pod vysokým tlakem a teplotou stříkáním nanesena polystyrenová pěna. Tato technologie se nazývá in-mold. Výztuž slouží k tlumení nárazu.

Na trhu najdete i cyklistické helmy vyrobené technologií double in-mold. Při ní se materiál výztuže nanáší na spodní i horní část plastové skořepiny. Některé modely mají výplň obohacenou také jinými složkami pro zlepšení její pevnosti.

Pro vaši bezpečnost nevyjímejte modely, na kterých je výplň jen nalepená. Tato technologie méně tlumí náraz.

Velikost

Cyklistická přilba musí na hlavě dokonale sedět. Při jízdě nesmí z hlavy klouzat ani vás tlačit. Na výběr máte ze tří základních velikostí:

S — pro obvod hlavy 50–54 cm,

M — obvod hlavy 54–58 cm,

L — obvod hlavy 58–62 cm.

Jednotlivé velikosti mohou být označeny i číslem, které vyjadřuje obvod hlavy. Abyste si mohli přilbu přesně nastavit, zkontrolujte, zda je vybraný model vybaven kolečkem pro regulování velikosti.

Hmotnost  

Jednotlivé cyklistické helmy se od sebe odlišují i svou hmotností. Při dlouhé jízdě na kole jistě oceníte, pokud bude hmotnost nízká. Dejte při tom pozor na kvalitu konstrukce. Ideální hmotnost pro silniční cyklistiku je 200 g. S takovou zátěží byste měli bez problémů zvládnout celodenní jízdu. Pro běžné výlety je vhodná hmotnost do 300 g. Přilby pro BMX nebo downhill budou mít, kvůli vyšší pevnosti a robustnosti konstrukce, vyšší hmotnost.

Odvětrávání

Odvětrávání je důležité zejména v letním počasí. Dobré proudění vzduchu zabrání přehřátí vaší hlavy. O kvalitě odvětrávání vám hodně prozradí tvary větracích otvorů. Aby bylo odvětrávání dostatečně účinné, měly by otvory z přední strany helmy vzduch nasávat. Vzduch by měl následně proudit po obvodu hlavy a v zadní části vycházet ven.

Zapínání

Pohodlí a příjemný zážitek z jízdy může zkazit nevyhovující zapínání. Řemínky na přilbě by se v žádném případě neměly zařezávat do pokožky. Neměly by se zadírat ani do uší. Vybírejte proto modely s nastavitelnými řemínky. Přilbu utáhněte tak, aby vás netlačila, ale zároveň držela dostatečně pevně. Po zapnutí by měla být přilba ve vodorovné poloze. Na čele by vám měla sahat do poloviny.

Bezpečnost

Přilbu bez bezpečnostního certifikátu nekupujte. Každá cyklistická helma musí splňovat normu ČSN EN 1078. Pokud je vybraný model označen tímto certifikátem, můžete se spolehnout na to, že se postará o vaši bezpečnost.

Pro zvýšení bezpečnosti nejen na cestách, ale v jakémkoli prostředí je důležité, aby byla cyklistická helma opatřena reflexními prvky.

Praktické doplňky

Při koupi cyklistické helmy se můžete setkat s více praktickými doplňky, které zvýší vaši bezpečnost a komfort.

Kšilt

Kšilt na přilbě slouží k ochraně před slunečními paprsky. V kombinaci s kvalitními cyklistickými brýlemi tak můžete pohodlně jezdit i za jasného počasí. Tato výbava vás navíc ochrání před hmyzem nebo kamínky. Na trhu najdete modely s integrovaným kšiltem, nebo si jej můžete k přilbě dokoupit samostatně.

Blikačka

Bezpečnost za snížené viditelnosti zvýší integrovaná blikačka v zadní části přilby. Blikající červené světlo upozorní přicházející vozidlo či jiných cyklistů na vaši přítomnost v dostatečném časovém předstihu. Na některých přilbách, které nemají integrovanou blikačku, může být v zadní části předpříprava na její uchycení.

Vyjímatelné vnitřní čalounění

Pokud na kole jezdíte často, přilba může v důsledku nasáklého potu po nějaké době zapáchat. Vyjímatelné čalounění můžete vybrat, vyprat a pomocí suchého zipu opět připevnit do helmy.

Na závěr

Cyklistická helma se postará o vaši bezpečnost při jízdě na kole. Při její koupi si jako první vyberte typ odpovídající vašemu způsobu jízdy. Jiný typ budete potřebovat pro silniční cyklistiku a jiný pro BMX či downhill. Nezapomeňte na kontrolu kvality materiálů, způsobu zapínání a odvětrávání. Při výběru je důležitá také bezpečnost. Každá helma by proto měla splňovat zákonné bezpečnostní normy. Pro ještě lepší bezpečnost by měla být vybavena reflexními prvky. Výhodou je také možnost umístění zadní blikačky.

Při koupi vás možná bude zajímat také design přilby. Na trhu najdete širokou škálu barev, díky které si budete moci vybrat model v barvě kola či cyklistického oblečení. O vyšší komfort při jízdě se postarají různé doplňky. Například šátky, čelenky a čepice do helmy. Pokud chcete jezdit i ve večerních hodinách, nezapomeňte na praktické světlo na helmu. Pro zachycení nejkrásnějších chvil na kole můžete využít držák na akční kameru.

Jste zapáleným sportovcem? Nevynechejte ani tyto články:

Jak vybrat sportovní chytré hodinky

Jak vybrat cyklistické tretry či boty na kolo

Napsat komentář