Tak jako mnoho jiných činností, i praní má vlastní pravidla. A nejen proto, aby vám červené tričko nezabarvilo ostatní prádlo. Při praní je důležité, abyste mysleli i na další věci. Poradíme vám, na co si dát pozor, aby vaše prádlo nebylo jen dokonale vyprané, ale také, aby si zachovalo co nejdelší životnost.
Třídění prádla na praní
Základním pravidlem je roztřídit prádlo podle barev i podle symbolů na štítku. Obsah vašeho koše na prádlo vytřiďte nejdříve podle barev na bílé, barevné a černé. Zabráníte tak nechtěnému zabarvení světlejších kousků od těch tmavých. Praní oblečení podobných barev navíc pomáhá zabránit ztrátě barevnosti.
Třiďte i podle symbolů na praní. Není dobré prát společně jemné textilie a odolné materiály. Prádlo si rozdělte například i na ručníky a halenky. O vhodné teplotě a také o tom, zda se prádlo může prát v pračce, vás informují jednotlivé symboly u každého kousku oděvu. Některé z nich byste měli prát pouze v rukou. Ty, které se mohou prát v pračce, si roztřiďte podle doporučené teploty. Vyšší teploty jsou vhodné na bavlnu, nižší pro syntetiku a jemnější materiály. Podle doporučené teploty se odvíjí také prací program, který zvolíte.
Tento způsob třídění zabrání nečekané změně velikosti oblečení. Pomáhá ale také udržet vlastnosti materiálu a prodlužuje jeho životnost.
Jak vybrat prací prostředek
Výběr pracího prostředku by měl záviset na typu vašeho prádla. Není vhodné používat jeden prací prášek na všechny druhy prádla. Pro běžné složení šatníku a domácího textilu by vám měli stačit tři druhy prášku na praní.
Prášek na praní bílého prádla
Prášek na praní bílého prádla obsahuje speciální bělící složky. Ty pomáhají udržovat bílému prádlu jeho bělost. Zároveň neprospívají barevným kouskům oblečení. Tyto prací prášky pomáhají odstranit i silnější znečištění.
Prací prostředky na barevné prádlo
Barevné prádlo vyžaduje jiné složení pracího prostředku. Vybírejte proto prací prášky speciálně označené jako vhodné pro zachování barev. Můžete používat také tekuté prací prostředky, které obsahují speciální složky pro černé nebo jinak barevné oblečení. Výhodou tekutého pracího prostředku je také to, že se dokonale rozpustí i při kratším pracím cyklu. Na oblečení tak nezůstanou žádné nechtěné zbytky pracího prostředku.
Prací prostředky na jemné tkaniny
Jemné tkaniny si vyžadují samostatný prací prostředek, který je vyrobený s ohledem na jejich vlastnosti. Jsou šetrné a změkčují prádlo. S těmito prostředky perte vlnu, hedvábí, deky a ovčí vlnu.
Prací prostředky pro alergiky
Samostatnou kategorii tvoří prací prostředky pro alergiky a často se označují „sensitive“. Vybírejte prací prášky pro děti, prášky s obsahem mýdlových vloček nebo používejte mýdlo na praní. Výhodou mýdlových vloček nebo mýdla je, že jsou levnější a šetrné k pokožce. Prostředky pro alergiky mohou být často použity taky pro osoby s citlivou pokožkou.
Jak ušetřit při nákupu pracích prostředků
I prací prostředky něco stojí. Pokud hledáte možnost, jak ušetřit, porovnejte vlastnosti jednotlivých prášků a vyberte si pro vás nejvhodnější alternativu. Potom si vypočítejte cenu za jeden kilogram nebo litr pracího prostředku. Ještě více vám prozradí cena za jednu prací dávku.
I náplň pračky má pravidla
Každá pračka má udávanou svoji maximální kapacitu. Není ale vhodné naplnit ji do maximální kapacity při každém praní. Maximální kapacitě se můžete nejvíce přiblížit při praní bavlny. Při praní syntetiky je to o něco méně. Nejméně, a to jen do poloviční kapacity, naplňte pračku při praní vlny. Je to důležité pro správnou cirkulaci vody, pracího prostředku i důkladné vyprání.
Dodržování maximální hmotnosti náplně je důležité také vzhledem k možnosti přetížení pračky. To může mít za následek její poškození nebo zkrácení životnosti.
Jak dávkovat prací prostředek
Doporučené dávkování pracího prostředku najdete na jeho balení. Není vhodné dávat vyšší dávku, než je doporučené výrobcem. Při volbě vhodného množství prostředku vezměte do úvahy množství prádla, tvrdost vody i to, jak moc je prádlo špinavé. Většina pracích prášků má na balení uvedené doporučené množství pro všechny alternativy. Vezměte do úvahy také typ pracího prostředku. Prací prášek se většinou sype do určené přihrádky pračky. Gelové kapsle na praní se vkládají přímo do bubnu mezi prádlo.
Kdy používat aviváž
K prostředkům na praní patří i aviváž. Je to prostředek na změkčení a provonění prádla. Má také antistatické účinky. Není ale vhodné používat ji při každém praní. Aviváž se nedoporučuje při praní funkčního prádla a bund. U tohoto druhu prádla hrozí, že používáním aviváže dojde ke změně vlastnosti materiálů až ke zničení funkčnosti daného oblečení.
Aviváž není vhodné používat ani při sušení prádla v sušičce. Je to proto, že zadržuje vodu v textilu. Místo aviváže použijte třeba antistatický sprej do sušičky.
Kdy zvolit ruční praní
Na štítku některého oblečení najdete údaj a doporučení o ručním praní. Některé kousky můžete dát do pračky na program ručního praní. Pokud se rozhodnete dát je do pračky, vložte je do pytlíku na praní a neperte při vyšší teplotě jak 30°C, jinak prádlo poškodíte.
Pro jiné je vhodnější dodržet praní v rukou. V rukou se doporučuje prát podprsenky, hedvábné šátky a halenky z jemných materiálů.
Jak správně prát v rukou
Správně prát i v tomto případě znamená zvolit vhodnou teplotu. Voda by neměla být horká. Před tím, než do vody vložíte prádlo, rozpusťte v ní i prací prostředek. Potom začněte s praním. Více znečištěné kousky je vhodné nechat delší dobu namočené a nečistotu odstraňovat jen jemným třením.
Důležité je také dodržet správný postup máchání. Jemné materiály nikdy neproplachujte pod silným proudem vody ani je silně neždímejte. Můžete je položit na ručník, který vodu odsaje. Vhodné je i jemné přitlačení ručníkem. Sušte rozprostřené, nejlépe na ručníku nebo prostěradle.
Jakou zvolit teplotu a otáčky
Teplota závisí na konkrétním materiálu. Doporučenou teplotu najdete i na štítku prádla. Všeobecně se ručníky, utěrky, látkové pleny a bílé ubrusy perou na 40–60°C. Třeba bavlna v případě potřeby snese i 90°C. Syntetické materiály se obvykle perou na 30°C. Funkční materiály není vhodné prát na teplotu vyšší jako 30°C. Peří a polštáře můžete prát až na 40°C.
Jak odstřeďovat
Rychlost odstřeďování závisí na typu materiálu. Pro bavlnu můžete zvolit nejvyšší rychlost. Šetrnější zacházení je potřeba pro syntetické materiály. Pokud dáváte do pračky třeba vlněné svetry nebo jiné jemné materiály, vyberte nejnižší rychlost.
Jak sušit prádlo
Až se prádlo vypere, ihned ho vyndejte, protřepte a pověste na sušák. Lépe se usuší a omezíte jeho mačkání. Je-li hezky, dejte prádlo ven na sluníčko, čímž urychlíte sušení, provoníte ho a bílé kousky ještě více vybělíte. Pozor ale u barevného prádla, protože slunce u něj může snížit barevnost. Svetry a vlněné kusy oblečení byste neměli věšet, jinak se prověsí a vytahají. Nechte je uschnout spíše v horizontální poloze.
Pokud dáváte prádlo do sušičky, vždy si předem zkontrolujte etiketu na oblečení, zda je prádlo určené do sušičky, nebo ne. Aby se vám nestalo, že ho sušením poničíte.
Závěr
Správné praní prádla vám udrží po jejich barvu i jiné vlastnosti po dlouhou dobu. Proto je důležité správné roztřídění podle barev a materiálů, a také výběr správného pracího prostředku. Při praní je dodržujte několik pravidel:
- Jemné prádlo vkládejte do pračky v sáčku na praní.
- Množství pracího prostředku by mělo odpovídat míře znečištění, množství prádla a tvrdosti vody.
- Používejte typ pracího prostředku pro konkrétní typ prádla. Pamatujte na to, že pro některé materiály není vhodná aviváž.
- Pračku nikdy nepřeplňujte. Naplňte ji tak do 3/4 objemu. Ať má každý kousek prádla prostor se vyprat, aniž by na něm zůstaly skvrny.
- Aby v pračce nezůstal zatuchlý zápach, nechte pračku po praní vždy otevřenou.
- Řiďte se informaci o praní na etiketě každého prádla. Pokud je na prádle 30° C, neperte ho na vyšší teploty, jinak se vám může srazit nebo postupně ztratit barvu.
- Nezapomeňte před praním zkontrolovat všechny kapsy, aby v nich nezůstaly papírové kapesníky. Zapněte zipy a oblečení obraťte rubem navrch.
- Svetry a jiné bavlněné kousky nedávejte na sušák, jinak by se mohly prověsit a vytahat. Raději je sušte v horizontální poloze.