Pěkné ruce a upravené nehty jsou vizitkou každého z nás. I proto bychom se o ně měli starat. Nehty se lámou, štěpí, mohou se na nich vyskytovat bílé skvrny nebo někdy i žloutnou. Prozradíme vám, co jim škodí, co jim naopak pomáhá a jak se o ně starat. Díky je budete mít vždy pevné, dostatečně hydratované a budou mít zdravý vzhled.
Součástí starostlivosti o nehty je i správné stravování a dostatečný pitný režim. Jestli jste dosud nevěděli, jaké minerály a vitamíny jsou pro nehty důležité, i o tom se dočtete v následujícím článku. Poradíme vám i to, ve kterých potravinách se tyto látky nachází.
Tipy pro péči o nehty
Nehty ovlivňují vnitřní i vnější vlivy. Kromě okolního prostředí, používání čisticích prostředků a stravy, stav nehtů ovlivňuje i to, jak se o ně staráme. Chcete-li pro své nehty něco udělat, přečtěte si následující tipy.
Používejte ochranné rukavice
Pokožce na rukou i nehtům škodí různé čisticí prostředky. Nehty se při častém kontaktu s těmito prostředky vysouší a lámou. Během uklízení byste měli nosit ochranné rukavice. Důležitý je i výběr mýdla, používejte spíše takové bez obsahu alkoholu, který je méně vysouší.
Dostatečná hydratace
Nehty potřebují hydratovat. Používejte hydratační krémy na ruce a nehty. Dobrou volbou jsou také přírodní oleje, například arganový. Ty nehty hydratují do hloubky. Další možností hydratace je také aloe vera.
Dopřejte nehtům parafínový zábal
Pro ještě intenzivnější hydrataci si nehty namočte do misky s olejem. Prospívá jim také parafínový zábal. Všechno pro zmíněný zábal si nakoupíte ve specializovaných obchodech a můžete si ho tak připravit i doma. Zábal zlepší cirkulaci živin a působí příznivě nejen na nehty, ale i na celé ruce a nohy.
Olejová koupel pro nehty
Nehty posilníte a vyživíte i za pomoci olejové koupele. Použijte třeba i olivový. Smíchejte ho s citrónovou šťávou a do připravené koupele si nehty namočte přibližně na 15 minut.
Používejte pilník
Při úpravě nepoužívejte nůžky. Stříhání může nehty oslabovat. Namísto toho používejte pilník. Kromě klasických kovových pilníků najdete na trhu i skleněné nebo papírové. Ty jsou pro nehty vhodnější. Pilujte jen v jednom směru. Jestli budete pilníkem pohybovat z jedné strany na druhou a potom naopak, narušíte strukturu nehtů a mohou se snadno štěpit.
Před stříháním nehty namočte
Pokud se vám nehty štěpí nebo lámou, měli byste je ostříhat. Stříhání je v tomto případě vhodnější než pilování. Před stříháním je namočte do vody, aby změkly. Výrazně tím eliminujete riziko dalšího lámaní.
Upravte kůžičku
Kůžičku na nehtech nezatlačujte kovovými nástroji. Šetrnější jsou silikonové a dřevěné nástroje. Stříhejte ji, jen je-li to potřeba. Zbytečné stříhání vede k tvorbě záděr. Máte-li již záděry, po odstřihnutí narušené místo vydezinfikujte a aplikujte olej na nehty.
Lakování nehty chrání
Lak na nehty neslouží jen na okrasu. Díky němu jsou nehty pevnější a lépe odolávají plísním. Dbejte i na to, abyste je nepotřebovali odlakovat moc často. Důležitý je i výběr odlakovače.
Odlakovač bez acetonu
Jestli potřebujete nehty odlakovat, vybírejte odlakovače bez acetonu. Ten nehty vysouší a oslabuje. Bezacetonové odlakovače jsou naopak šetrnější. Často také obsahují různé přídavné látky pro hydrataci. Nejvíc šetrné a vyživující jsou bio odlakovače, které se vyrábí z čistě přírodních látek.
Používejte podklad
Před lakováním používejte podkladový lak. Zabráníte tak nežádoucímu zabarvení nehtů, se kterým se setkáte hlavně u tmavých laků.
Jak lakovat nehty
Lak nanášejte směrem od nehtového lůžka k okraji nehtu. Začněte přibližně 1 mm od kůžičky. Naneste ho i na okraje nehtu. Kromě toho, že tím prodloužíte jeho životnost, také lépe ochrání nehty před štěpením.
Stop starým lakům
Každá věc má svoji životnost a jinak to není ani s laky na nehty. Je-li lak velmi hustý, po nanesení se vytvoří bublinky. Pokud na nehtech dlouho zasychá, bude už starý. Takový lak nepoužívejte. Jestli chcete životnost prodloužit, skladujte ho v ledničce.
Vynechejte lakování
Nehty potřebují občas „dovolenou“ od lakování. Není úplně vhodné je odlakovat a hned na to nalakovat. Dopřejte jim oddych alespoň na jeden den. Během odpočinku jim můžete připravit například olejovou koupel, o které jsme se již výše zmiňovali.
I nehty na nohou jsou nehty
Jelikož nemáme nohy po celý den na očích jako ruce, často se na ně zapomíná. Dopřejte jim také péči. Nehty na nohou je občas potřeba ostříhat. Předtím je nezapomeňte namočit do vody, aby změkli. Pokud není stříhání nutné, použijte pilník. Všímejte si také kůžičky. V lete si můžete nehty na nohou nalakovat lakem a třeba je i sladit s lakem na rukou.
Tipy v péči o nehty
Chcete další rady, které jsou ideální pro péči o vaše nehty? Inspirujte se ve videu:
Zdravá strava pro zdravé nehty
Naše nehty odráží i to, co jíme. Na to, aby byly pevné a zdravé, potřebují několik minerálů. Ve vašem jídelníčku by proto neměly chybět potraviny bohaté na vápník, železo, zinek, hořčík a selen. Potřebují také dostatek vitamínů skupiny B. Máte-li naopak nedostatek těchto vitamínů a minerálů, nehty jsou oslabené, často se štěpí a lámou.
Lámavost bývá způsobená i častými dietami, kdy vaše tělo nedostává dostatek živin. Všechny potřebné látky snadno doplníte pomocí výživových doplňků, nejzdravějším způsobem je ale úprava stravy. Častým problémem je i nedostatek vitamínu D. Ten způsobuje, že se přijatý vápník v organismu dostatečně nevstřebává.
Jak se stravovat
Dostatek vápníku najdete v mléčných výrobcích. Nejvíc ho obsahuje tvaroh, sýry a jogurty. Vápník obsahují i některé druhy zeleniny. Bohatými zdroji jsou brokolice, sardinky, ořechy, bílé fazole a listová zelenina.
V listové zelenině najdete také dostatek železa. Kromě toho ho najdete v tmavém mase, játrech, dýňových semínkách a čočce.
Luštěniny, dýňová semínka a maso jsou bohaté i na zinek. Ten doplníte i konzumací vaječných žloutků, máku a pivovarnického droždí.
Hořčík vašemu tělu dodají banány, mandle, slunečnicová semínka a kešu ořechy. Selen najdete v rybách, mase, vajíčkách, mléku, para ořechách, brokolici a hnědé rýži.
Nezapomeňte na pitný režim
Nehty musíte hydratovat i zevnitř. Starejte se proto o dostatečný příjem tekutin. Měli byste vypít minimálně 2 l denně. Do tohoto množství se nezapočítává káva, která naopak vaše tělo vody zbavuje, ani alkoholické nápoje. Vhodnými nápoji je kohoutková voda, minerální vody v doporučovaném množství a bylinkové čaje.
Závěr
Zdravé nehty potřebují naši pozornost. Jestli je chcete mít stále pěkné bez zbytečného lámání a štěpení, stačí, když se budete řídit několika radami. Dopřejte jim výživu a občas je hýčkejte v olejové koupeli nebo parafínovém zábalu. Pokud by vám nehty zežloutly, k navrácení bílé barvy používejte citrón. Lakování nehtům pomáhá. Chrání je před štěpením a plísněmi. Pozor však na výběr odlakovače. Nejvhodnější jsou výrobky z přírodních látek nebo bez acetonu.
Nehty potřebují pravidelnou hydrataci. Kromě hydratačních krémů používejte například přírodní oleje. Nezapomeňte ani na pitný režim, který jim dodá dostatek hydratace i zevnitř. Kvalitu nehtů odráží i náš způsob stravování. Dbejte proto na zdravou výživu s dostatkem potřebných minerálů a vitamínů.