Nová sociální síť, která se u nás objevila letos v lednu, funguje na bázi hlasové komunikace v diskuzních místnostech. I vy sami se můžete stát autorem místnosti a zahájit diskuzi na libovolné téma nebo se připojit již do započaté diskuze. Její využívání odhaluje spoustu zajímavostí a prvků, na které jsme možná dosud u jiných sociálních sítí nebyli zvyklí. Jaké to jsou?
Hlavní charakteristikou je to, že do tohoto klubu plného diskuzních místností musíte získat svou vlastní vstupenku. Co přesně to znamená? Že aplikaci nemůže automaticky využívat každý, kdo si ji stáhne, ale jen ti, kdo obdrží pozvánku od jiné osoby, která už toto oprávnění má. Momentálně je to také omezeno na ty, kteří vlastní zařízení od Apple. Zatím není zcela jasné, kdy ji vývojáři zprovozní i pro zařízení Android.
Další zajímavostí je to, že komunikace probíhá pouze v reálném čase. Nemůžete si tak vytvořit žádný záznam ani se zpětně vrátit k nějaké zajímavé diskuzi, kterou jste možná prošvihli.
Veškeré založené diskuzní místnosti jsou pouze dočasné a po skončení debaty zanikají. Zároveň je nemůžete nijak vyhledávat. Jednotlivé místnosti se vám zobrazují na základě vybraných zájmů a uživatelů, které sledujete.
Pokud jste zvyklí dělat na telefonu více věcí najednou, je to pro vás to ideální. Aplikace Clubhouse zvládne běžet na pozadí telefonu. Můžete tak poslouchat aktuální debatu v místnosti, a přitom si třeba dělat poznámky do svého zařízení, sjíždět obsah na Instagramu nebo si zároveň vyřizovat emaily.
Nespornou předností je ale to, že vývojáři zde mysleli také na slabozraké a nevidomé uživatele, a těm přizpůsobili veškeré kroky od registrace, nahrání profilové fotografie, až po založení nebo moderování místnosti. To vše zvládnou handicapovaní uživatelé pomocí funkce Voiceover, která se nachází ve všech dotykových zařízeních od Apple. Je to čtečka obsahu obrazovky založená na gestech. Když se uživatel dotýká displeje nebo po něm posouvá prst, tato funkce nahlas vyslovuje dané položky a prvky na displeji. Zároveň to má ale i svá pravidla. Jedním prstem klepnete na položku, poklepáním se položka aktivuje a přejetím třemi prsty se posunuje po displeji. Když otevřete novou obrazovku, přehraje se zvuk a automaticky se přečte první položka na obrazovce (většinou ta, co je umístěna vlevo nahoře). Je to velmi intuitivní, a když si osvojíte zmíněná pravidla pro ovládání pomocí Voceiover, zvládnete bez problému nejen ovládání telefonu, ale i také sociálních sítí, jako je třeba Clubhouse.
Chtěli byste už nyní využívat sociální síť Clubhouse, aniž byste byli omezováni tím, že to váš operační systém zatím nepodporuje? Pořiďte si svůj chytrý mobil od Apple a nechte se někým pozvat do klubu hned.