Jak správně sušit prádlo

Sušení prádla patří k běžným činnostem v každé domácnosti. Jak sušit prádlo v letních měsících asi není potřebné nikomu radit. Po pověšení prádla na balkon, terasu nebo zahradu je prádlo krásně provoněné čerstvým vzduchem a usušeno slunečními paprsky. Jak ale správně sušit prádlo v zimě? Všechny dostupné způsoby najdete v našem článku. Nezapomněli jsme ani na rady pro používání sušičky na prádlo.

vyberomat cz dry laundry
vyberomat cz dry laundry

Sušení prádla venku i uvnitř

Sušit prádlo se dá mnoha způsoby. Pokusili jsme se je všechny shrnout.

Na balkóně nebo na zahradě

Prádlo se dá sušit venku i v zimních měsících. Problém je hlavně v tom, že to trvá mnohem déle. Nemůžete počítat s tím, že vám uschne tak dokonale, jako doma. Výhodou je to, že všechny věci budou krásně voňavé. Pozor však na silný mráz. V takovém případě by vám prádlo místo vysušení zmrzlo. Pro venkovní sušení jsou proto vhodnější teploty okolo nuly a nad nulou, nejlépe s dostatkem slunce.

Pokud máte prosklený balkon, využijete ho na zvýšení teploty na balkóně. Během slunečných dnů jeho přivřením dosáhnete teploty podobné brzkému jaru nebo pozdního podzimu. Nedovírejte ale úplně, nechte dostatečně velký otvor na odvětrání vlhkosti.

Půda je výhodou

Pokud bydlíte v rodinném domě s půdou, máte vyhráno. Na půdě je většinou o něco tepleji než venku. Oblečení je chráněné před nepřízní počasí a je zabezpečené dostatečným prouděním vzduchu.

Na sušáku v bytě

Častý způsob sušení je i na sušáku v bytě nebo uvnitř domu. Pro rozložení sušáku si vyberte místo s dostatečným větráním. Nejlépe takové, kde se během dne nepohybuje mnoho lidí. Jestli to není možné, pokuste se prádlo pověsit například před odchodem do práce. V malých bytech je vhodným řešením poschoďový sušák, který vám ušetří mnoho místa.

Pozor na koncentraci vlhkosti. Ta se během sušení prádla může zvýšit až o 30 %. Takové prostředí potom přeje vzniku plísní. Pamatujte proto na dostatečné větrání. Nejlepším řešením je otevřená větračka během celé doby sušení. Pokud to pro chladný vzduch zvenku není možné, větrejte tak často, jak je to možné.

Dimplex

Novinkou ve světě sušení prádla je Dimplex. Je to vlastně malá sušící deska s větráky, kterou položíte pod rozložený sušák. Výhodou je rychlejší sušení. Výrobci udávají, že plný sušák oblečení usušíte už za 8 hodin.

Dimplex suší prádlo pomocí vzduchu pokojové teploty. Nedochází tak ke zvýšení teploty v pokoji. Nevýhodou zůstává nutnost častého větrání.

Společné prostory

S nedostatkem místa na sušení bojuje v menším bytě asi každý. Pokud je to problém většiny majitelů bytů, možná se vám podaří získat na sušení společné prostory v bytovém domě. Pro tento účel může sloužit nevyužitá část chodby nebo bývalá kočárkárna.

Sušení v sušičce

Kvůli zvyšování vlhkosti, rosení oken a tvoření plísní se mnoho lidí rozhodne koupit sušičku. Sušička na prádlo má však i jiné výhody. Sušení v ní je mnohem rychlejší. Navíc ušetříte čas s věšením. Prádlo je nadýchané, zbavené prachu a vlasů a netřeba ho žehlit. Nevýhodou je ale vyšší cena.

Na trhu najdete rozměrově velkorysejší modely i menší modely vhodné do menších bytů. Pokud na sušičku nemáte místo, zvažte model, který se dá postavit pomocí spojovacího modulu na pračku. Zvolit můžete i kombinovaný spotřebič v podobě pračky se sušičkou.

Jak nesušit

Pro rychlejší usušení mnohých z nás láká rozvěsit prádlo na radiátory. Tento způsob je ale nejméně vhodný. Vysušené oblečení je ztvrdlé a hůře se vám pak bude žehlit. Pokud máte starší radiátory, mohou na něm zůstat stopy od rzi i přesto, že jste si rezivějícího místa volným okem nevšimli.

vyberomat cz dry laundry
vyberomat cz dry laundry

Jak správně sušit prádlo v sušičce

Než začnete sušit oděvy v sušičce, seznamte se s označením na štítcích. Prozradí vám, zda je daný oděv vhodné dávat do sušičky. Dozvíte se také, jaký program máte zvolit.

Jaké oblečení sušit v sušičce

Jak již bylo zmíněno, v sušičce je možné sušit pouze oblečení označené příslušným symbolem. Některé sušičky disponují i programy pro velmi jemné sušení, proto do nich můžete vložit i oblečení z jemných materiálů. Pro vlněné svetry nebo hedvábí je ale nejvhodnější tradiční způsob sušení.

Co znamenají symboly na štítku

Na štítku hledejte následovné symboly:

  • Symbol kruhu ve čtverci znamená, že oblečení můžete sušit v sušičce.
  • Pokud je tento symbol přeškrtnutý, sušení v sušičce se nedoporučuje.
  • Jedna tečka v kruhu a čtverci znamená, že na sušení je vhodný program s nízkou teplotou do 60°C.
  • Prádlo se dvěma tečkami můžete sušit při vyšších teplotách nad 60°C.
  • Můžete se setkat i se třemi tečkami. Znamená to, že prádlo je možné sušit s teplotou až 80°C.

Co můžeme sušit v sušičce a co ne?

Pokud se budete řídit uvedenými symboly, zjistíte, že do sušičky se doporučuje dávat jen některé kusy oblečení. Je to proto, že výrobci jsou při označování více opatrní. Řiďte se i vlastními zkušenostmi. Pokud si nebudete jistí, vždy je lepší zvolit program s nižší teplotou a sušení raději v případě potřeby zopakujte. Vyhnete se tomu, že se oblečení srazí, pokřiví se vám zipy nebo dojde k jinému poškození materiálu.

Při rozhodovaní, co vložit do sušičky prádla a co už ne, se můžete řídit i tím, co perete v pračce. Oblečení, které je označené symbolem ručního praní, do sušičky prádla nevkládejte.

Jak vložit prádlo do sušičky

Už při nákupu sušičky je vhodné, abyste vybrali model, který svojí kapacitou vyhovuje kapacitě vaší pračky. Sušičku nepřeplňujte. Nadměrným plněním neušetříte čas ani peníze a zabráníte cirkulaci vzduchu. Oblečení by také, kvůli nedostatku prostoru, nebylo tak pěkně nadýchané. Vhodná není ani příliš malá náplň. Pokud sušíte jen jeden nebo dva kusy, pravděpodobně se neusuší tak dobře jako větší náplň.

U každého modelu je uvedená maximální náplň. Tento údaj se vztahuje na bavlnu. U jiných materiálů by mělo mít sušené prádlo nižší hmotnost.

Výběr programu sušení

Zvolený program sušení bude ve většině případů stejný jako program na praní. Bavlněné materiály, jako ručníky, povlečení, utěrky nebo dětské pleny budete sušit na nejvyšší teplotě. Syntetické materiály na programu pro syntetiku. Pokud si nejste jistí, zvolte program pro jemnější prádlo. Některé sušičky prádla mají speciální program i pro košile nebo pro nadrozměrné textilie jako je například povlečení. Můžete se setkat i s programem pro extra jemné materiály.

Mnoho modelů nabízí také možnost zvolit výsledek sušení. Na výběr máte programy pro extra suché nebo jemně vlhké prádlo. Druhou možnost si vyberte, pokud chcete oblečení po dosušení žehlit.

Užitečné tipy na závěr

Prádlo můžete sušit tradičním způsobem na sušáku nebo na šňůře venku, v bytě nebo v sušičce na prádlo. Každý způsob má své výhody. Pokud se rozhodnete pro sušení v sušičce, máme pro vás na závěr ještě několik tipů.

  • Oblečení nevkládejte do sušičky přímo z pračky. Nejdříve ho rozmotejte, aby mohl látkou dostatečně proudit suchý vzduch.
  • Jednotlivé kusy protřepejte.
  • Do sušičky nevkládejte hedvábné materiály, krajkové prádlo a oblečení s nažehlovacími obrázky. Pokud má oblečení plastový zip, zvolte nízkou teplotu sušení. Sušení v sušičce není vhodné ani pro pogumovaná dětská prostěradla, silonky, obuv a funkční prádlo.
  • Pro ochranu barev a potisku je vhodné oblečení obrátit naruby.
  • Místo aviváže jako do pračky používejte voňavé ubrousky nebo sprej do sušičky.
  • Prádlo vybírejte ihned po dosušení. Nejlepší po jednom kuse. Pokud prádlo poskládáte ještě před vychladnutím, nemusíte ho ani žehlit.

Jak vybrat pračku

Jak správně prát

Jak správně žehlit

Napsat komentář