zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!

Jak vybrat osvětlení do koupelny

Rekonstruujete starou koupelnu, nebo zařizujete novou? Koupelna je místem, kde sice netrávíme celé hodiny během dne, ale i zde potřebujeme zajistit dostatek osvětlení pro naši každodenní hygienu. Zároveň je to ale také místem, kde většinou chybí přirozené světlo, protože zde často není žádné okno. Proto je zde potřeba umístit promyšlené osvětlení, které bude vyhovovat vašim potřebám. Vhodný výběr světel totiž ovlivní to, jak se budete v koupelně cítit. Měli byste vybírat pečlivě a s ohledem na důležité parametry. Nezaměřujte se pouze na cenu a design, ale především na funkčnost a dodržování bezpečnostních norem, které se určují instalaci osvětlení.

Správné rozmístění světel není jen o tom, jak byste si to přáli, ale hlavně, jak by to mělo odpovídat z hlediska bezpečnosti. V článku jsme pro vás sepsali důležité informace týkající se jednotlivých zón a bezpečnosti umístění světel v koupelně. Podstatným parametrem je v tomto také stupeň krytí (IP), o kterém se níže dočtete více. Kromě centrálního osvětlení byste se měli zaměřit i na pár menších nástěnných světel, které osvětlí menší části místnosti, například prostor u zrcadla nebo další doplňková svítidla. Oblíbenými typy svítidel v koupelně jsou například podhledy nebo bodová světla. Na ta se podíváme blíže. V článku jsme pro vás sepsali vše podstatné, aby pro vás výběr světel snadný.

Azzardo LEDKO LUCIE

Stropní a nástěnné svítidlo je vhodné využít jako centrální osvětlení do koupelny. Poskytuje stupeň krytí IP 44, to znamená, že je vhodné pro podmínky v místnosti, kde je možný kontakt s vodou. Jedná se o šetrné LED světlo, které vám ušetří výdaje ze energie, a přitom poskytuje vysokou výdrž. Materiál je z chromu a kovu ve stříbrné barvě. Rozměry jsou 30 cm na šířku a 6 cm na výšku.


Rabalux Silas

Nástěnné světlo poskytuje ochranu krytí IP 44, takže je pro své parametry ideální do koupelny. Jedná se o LED světlo, které je poskytuje dlouhou výdrž a úsporu energií. Barevná chromatičnost, která určuje teplotu osvětlení, jde o studené světlo (4 000 Kelvinů). Materiálem je kov a plast, barva světla je stříbrná. Rozměry jsou 11 cm na šířku a 8 cm na výšku.


Solight LED osvětlení

Závěsné osvětlení poskytuje velkou výdrž a úsporu energií, neboť se jedná o LED provedení. Zároveň nabízí ochranu krytí IP 44, proto je vhodné do místností, kde je velká vlhkost. Materiálem je hliník a plast. Barva je bílá. Co se týče barevnosti osvětlení, tedy chromatičnosti, poskytuje bílé studené světlo (4 000 Kelvinů). Rozměry jsou 60 cm na délku.


Ochrana a odolnost světel

Jak již bylo zmíněno v úvodu, podstatným parametrem pro výběr a umístění světel v koupelně je ukazatel rizika vniknutí cizích těles a tekutin. Podle toho se koupelna rozlišuje do několika zón, kam byste měli pořídit světla s ohledem na označení IP. Pod touto zkratkou se skrývá název Ingres Protection (neboli ochrana proti vniknutí). Za zkratkou vždy následují dvě číslice udávající stupeň krytí. První označuje stupeň odolnosti proti částicím, to druhé stupeň odolnosti proti vodě. Pamatujte, že čím je číslo vyšší, tím vyšší by měla být také ochrana. Ta je důležitá nejen v exteriérech, kde na světlo působí různé vnější vlivy (déšť, sníh, vítr apod.), ale odolnost byste neměli podcenit ani v interiérech. V koupelně hraje určitě velkou roli ochrana a odolnost proti vlhkosti, páře, ale i tekoucí a stříkající vodě.

IP x0 — světlo, kde není žádná ochrana proti vodě

IP X2 — světlo je chráněno před kapající vodou v mírném sklonu

IP x4 — světlo odolá i mírně stříkající vodě a je vhodné do prostor, kde je často vlhkost

IP x5 — světlo je chráněno i proti tryskajícímu proudu vody

IP x7 — světlo odolá i dočasnému potopení pod vodu

Rozdělení zón v koupelně

Níže najdete rozdělení místnosti podle platných norem elektroinstalace ale i podle rizikovosti do jednotlivých zón, což je důležité z hlediska umístění světel a vaší bezpečnosti. Každá zóna vyžaduje odlišné nároky na bezpečnost a stupeň ochrany. Především při montování elektrického zařízení v koupelně (zásuvky, vypínače i světla) by vás mělo bezpochyby zajímat, v jaké zóně to je. Pamatujte, že tam, kde se nachází současně voda a elektřina, je důležitá vaše obezřetnost.

zóna 0 — jedná se o vnitřní oblast vany nebo sprchového koutu. Sem byste neměli dávat žádné žárovky ani spínače, pouze světla, která splňují přísná kritéria. Musí mít bezpečně nízké napětí (max. 12 voltů) a označení IP X7 nebo IP X8.

zóna 1 — jedná se o prostory stěn kolem vany nebo sprchového koutu a nad nimi, i tady je potřeba zvýšené opatrnosti, umístění světla s bezpečně nízkým napětím a označením IP X5.

zóna 2 — jedná se o prostory v koupelně, v blízké vzdálenosti od vany nebo sprchového koutu, ale i prostory nad umyvadlem (ve vzdálenosti do 1 metru a více jak 2,3 metru do výšky), sem se doporučuje umístit světla s označením IP X4 a bezpečným nízkým napětím.

zóna 3 — jedná se o zbytek prostor v koupelně, která nejsou nijak omezována, sem se doporučuje umístit světla přesahující IP X2, a to z důvodu hromadění vodní páry v místnosti. Pokud nemáte v koupelně k dispozici okenní větrání, světla pod zmíněný stupeň krytí spíše neumisťujte. Světlo ale umisťujte alespoň 1,8 metru nad podlahu.

Bezpečnostní normy v koupelně

Při výběru a umístění světel byste měli dbát zvýšenému důrazu na bezpečnost. Z tohoto důvodu vznikly normy, které stanovují předpisy, jak manipulovat s elektrickými zařízeními nebo jak umisťovat osvětlení do koupelny. Jde o doporučení, která snižují rizika úrazů či poškození vybavení v koupelně. Je důležité dbát bezpečně pokynů při manipulaci s vodou a elektřinou v těsné blízkosti, což je bezpochyby případ koupelen. I z tohoto hlediska je důležité klást důraz na již zmíněné zóny při umisťování světel.

O jaké normy se jedná? Konkrétně se problematikou elektrických zařízení v koupelnách zabývá norma ČSN 33 2000-7-701 ed. 2, a problematikou stupňů ochrany norma ČSN EN 60 529. Sepsali jsme jen některé důležité body vyplývající z norem, která se týkají koupelen, a které byste neměli podcenit:

  • Základním bezpečnostním pravidlem je, abyste zabraňovali hromadění vody, hlavně na podlaze. Voda by měla zůstávat jen v umyvadle nebo vaně.
  • Při umisťování světel se zaměřte hlavně na zónu 0, kde je nevětší riziko nebezpečí, a měli byste proto dbát zvýšené opatrnosti při výběru a umístění světel, ale i zásuvek nebo vypínačů. Do montáže se raději sami nepouštějte, ale pozvěte si někoho, kdo zná přísné bezpečnostní normy.
  • Svítidla by měla být umístěna alespoň ve výšce 1,8 m nebo i výše nad podlahou. Pokud je umístíte níže, musí být chráněná proti mechanickému poškození.
  • Svítidla nesmí být umístěna níže než 0,5 metru nad hranou umyvadla.
  • Pokud se chystáte do koupelny v těsné blízkosti vody umístit elektrická zařízení, vždy je lepší, když to prohlédne elektrikář s odbornou způsobilostí. Vždy myslete na bezpečnost.

Centrální osvětlení koupelen

Hlavní osvětlení v podobě stropního nebo nástěnného světla byste měli umístit do každé místnosti, tedy i do koupelny. Umisťuje se nejlépe doprostřed na strop, čímž efektivně osvětlíte celý prostor. V poslední době se mezi oblíbence dostaly podhledová světla. Ta jsou zapuštěna přímo do stropu a tvoří s ním čistou a nenarušenou linii. Tento typ může působit opravdu elegantně, a navíc je velmi funkční. Výhodné je i stropní svítidlo se senzorem pohybu. To se rozsvítí, jakmile vjedete do místnosti a po určité době se samo zhasne. Nemusíte tak řešit rozsvícení ani zhasínání ráno, když jste rozespalí nebo večer před spaním.

Při výběru centrálního osvětlení se zaměřte i na prostor dané místnosti, ale i barvy. Čím je koupelna tmavší a prostornější, tím silnější světlo byste jí měli dopřát. Naopak pro menší a světlejší místnosti postačí mírnější osvětlení.

Osvětlení zrcadel

Do koupelny je vhodné umístit i menší osvětlení pro nasvícení konkrétní části místnosti. Nejčastěji je to světlo po stranách zrcadla nebo nad ním. Určitě je vhodné ho dát hlavně po stranách, protože světlo, které jde shora, dělá nechtěné stíny na obličeji a zkresluje obraz v zrcadle. Často se pro to využívají bodová světla. Vždy ale dbejte na to, jak silné osvětlení vybíráte, aby vám bylo příjemné a příliš prudce vás neoslňovalo.

LED osvětlení

Mezi vhodné osvětlení do koupelen se řadí bezpochyby LED svítidla. Ty jsou aktuálně velkým trendem. Představují úspornou formu svícení s výrazně dlouhou životností. Výrazně šetří spotřebu elektrické energie, ale také finanční náklady. Navíc reagují ihned po rozsvícení, nevadí jim časté zapínání a vypínání, ani nijak neproblikávají.

Moderní typ osvětlení

Dnešní trh je opravdu široký a existuje nepřeberné množství druhů a typů svítidel pro konkrétní místnosti, které ji mohou ozvláštnit. Víte například o tom, že existuje i mezidlaždicová svítidla, se kterými vylepšíte například zdi místnosti, ale i vany nebo podlahu? Je to jedinečný prvek, který dodá koupelně na eleganci. Další možností je, že osvětlíte například vnitřky úložných prostor, jako jsou skříňky, šuplíky, ale také jednotlivé poličky či umyvadlo, což působí elegantně, ale také je to praktické, protože na osvícení těchto prostor se někdy zapomíná, a přitom je kolikrát využíváte i během noci. Často se k tomu využívají LED pásky.

Barvy osvětlení v koupelně

Je důležité, abyste se zaměřili také na barvu osvětlení, která se vybírá s ohledem na typ místnosti a využití. Pro koupelny je vhodné, abyste zvolili spíše neutrální nebo studené bílé osvětlení, které je nejblíže dennímu světlu. Teplota světla se udává v Kelvinech. Je to číselná hodnota, kterou najdete na každé žárovce. Čím je číslo vyšší, tím se teplota více přibližuje právě dennímu světlu. Do koupelny se doporučuje v rozmezí 4000−6000 Kelvinů. Studené světlo totiž nijak nezkresluje barvu pokožky, což ocení hlavně ženy při ranním nanášení make-upu.Vždy ale záleží na tom, jak trávíte v koupelně nejvíce času. Pokud máte rádi pravidelné dlouhé koupele, vyberte si spíše teplejší bílou barvu v rozmezí 2700−3000 Kelvinů. Taková barva vám navodí pocit útulnosti a spokojenosti.

Důležitý je zde i CRI index. Jde o faktor podání barev, který určuje, o kolik jsou barvy zkreslené oproti skutečnosti. Koupelnové světlo by proto mělo obsahovat světelné zdroje s vyšším podáním barev v kombinaci s vyšší teplotou světla.

Závěr

V článku jsme se vám snažili co nejlépe přiblížit správný výběr svítidel do koupelny. Vždy vybírejte s ohledem na konkrétní místnost. Pokud nemáte v koupelně žádné denní světlo, dodejte více umělého světla. Zohledněte rozmístění a vybírejte vždy s ohledem na jednotlivé zóny. V této místnosti, kde se manipuluje s elektřinou i vodou, je dbát zvýšené opatrnosti. Kromě centrálního osvětlení se zaměřte také na jednotlivá doplňková osvětlení, hlavně na osvětlení zrcadla. Je důležité vybírat i správnou barvu osvětlení. Pro koupelny je lepší studené bílé světlo, které se snaží alespoň zdánlivě nahradit denní světlo.

Pamatujte, že koupelna je místem, kde se hromadí více vlhkosti. Měli byste zde proto klást větší důraz na zvolené materiály, a to nejen pro osvětlení, ale veškerý nábytek a vybavení.

Jak vybrat zahradní osvětlení

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje

zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!

Napsat komentář