Jak posílit imunitu

Imunita neboli obranyschopnost organismu je schopnost těla bránit se jak proti vlivům z vnějšího prostředí, tak i z vnitřního prostředí našeho organismu. Doslova je to odolnost proti jakékoliv chorobě. I ta je ale kolikrát oslabena, především v zimních měsících, které jsou obdobím častějších chřipek, zánětů dýchacích cest, ale také nachlazení a rýmy. Ale děje se to i na jaře, když se po zimě projevují jarní virózy a nachlazení nebo i v létě nejen z důsledků klimatizací a větráků. Oslabený Imunitní systém nepracuje tak, jak by měl. To většinou unaví celé tělo, a pokud se projeví nemoc, nedaří se nám rychle uzdravit.

Oslabená imunita ale může přinést řadu zdravotních komplikací, proto je dobré, abyste se pravidelně věnovali podpoře imunitního systému, a to nejen v průběhu nemoci, ale také preventivně po celý rok. V článku vám popíšeme, co je to imunita, jak se rozděluje, ale především vám poradíme, jak ji posilovat, abychom byli zdraví.

Swiss NatureVia Vitamín D

Tablety jsou zdrojem vitamínu D. Tento doplněk podporuje funkci imunitního systému, přispívá ke zdraví kostí a zubů a pro správnou činnost svalů. Podílí se ale i na procesu dělení buněk. Balení obsahuje 90 tablet. Tento výrobek seženete ve formě cucacích tobolek, což je ideální hlavně pro děti, které mají často problém s polykáním tabletek. Bez problému ale ho seženete i ve verzi pro dospělé, která obsahuje 1000 IU.


Medpharma Vitamín C

Tablety přispívají k podpoře obranyschopnosti organismu, příznivě působí při nachlazení, pomáhají snižovat míru únavy a vyčerpání. Podporují také normální tvorbu kolagenu. Balení obsahuje 107 tablet. Tento výrobek seženete i ve formě rozpustných šumivých tablet ve vodě. Seženete jak silnější dávku vitamínu C 1000 mg, tak slabší ve formě 500 mg.


Bactoral orální probiotika

Probiotika obsahují přátelské bakterie, které se usazují na stěnách tlustého střeva, chrání sliznici, napomáhají trávení a zlepšují naši obranyschopnost. Balení obsahuje 16 tablet, které se volně rozpustí v ústech. Jsou vhodné pro dospělé i pro děti. Pro ty nejmenší seženete Bactoral dokonce i v prášku. Snadno ho přidáte dítěti do vlažného mléka nebo do savičky. Můžete mu ho dávat i pomalu na lžičkách nebo ho nasypat dítěti do krku, aby se tam postupně rozpustil.


Möllers Omega 3

Tablety obsahují rybí olej z tresčích jater, jenž nám do těla dodává potřebné omega 3, ale také vitamíny A, D, E. Organismus si tyto tuky neumí sám vytvářet a v jídelníčku jich někdy máme nedostatek. Tyto složky přispívají blahodárně k činnosti mozku, srdce, ale i celkově k podpoře imunitního systému. Balení obsahuje 112 tablet. Tento produkt seženete i v tekuté formě, dokonce i pro děti s ovocnou příchutí nebo jako želé rybičky.


Terezia Hlíva ústřičná

Jedná se o jedlou houbu, která má pozitivní vliv na naše zdraví. Často se doplňuje s rakytníkovým olejem. Dohromady podporují funkci imunitního, metabolismus a kardiovaskulární systém. Mají i pozitivní vliv na naše trávení. Balení obsahuje 120 kapslí. Existuje i verze pro děti ve formě sirupu.


Co je to imunita

Je to systém, která chrání naše tělo proti nechtěným vlivům, které napadají náš organismus, jako jsou viry, bakterie, plísně, toxiny, ale i další nebezpečné látky. Naše obranyschopnost hlídá signální molekuly, jenž v případě nebezpečí vysílají signál dále k buňkám imunitního systému. Ty na to dokážou zareagovat a spustit v těle obranné procesy. V první linii obrany těla působí pokožka a sliznice, jenž působí jako fyzikální bariéry, které se snaží zabránit vstupu infekce. Rozlišujeme tak dva základní typy imunity, tedy imunitu přirozenou a adaptivní, které se dále dělí na aktivní a pasivní.

Druhy imunity

Rozlišujeme několik druhů imunit. Mezi to základní rozdělení ale patří dělení podle specifity a vývoje, kam spadá přirozená a adaptivní imunita. O nich si něco více povíme v následujících odstavcích.

Přirozená imunita

Často také nazývaná jako vrozená nebo nespecifická. Je součástí každého z nás už při narození. Lidský organismus má své specifické vlastnosti a ty ho chrání proti vnějším i vnitřním vlivům. Některý organismus má dokonce takové vlastnosti a ty způsobují to, že určitý typ organismu nemůže být daným typem nemoci napaden. Tento typ imunity se dělí dále na aktivní a pasivní. Ta aktivní je druhou linií obrany organismu. pracuje s protilátkami, ale i s buněčnou imunitou. Ta pasivní si bere protilátky skrze placentu nebo pomocí mateřského mléka. Součástí této imunity jsou buňky, které jsou schopné pohltit cizorodé částice v těle. Většinou tato imunita postačuje ke zvládnutí počáteční a rychlé infekce.

Adaptivní imunita

často také nazývaná získaná nebo specifická. Tu si budujeme až v průběhu života z konkrétních zkušeností. Je zaměřená na konkrétní nemoci a zle ji získat například i z různého druhu očkování, ale také proděláním konkrétním nebo podobným druhem choroby. Někdy je ale pouze časově omezená. Většinou nastupuje až v pozdější fázi infekce, když už přirozená imunita nestačí. Výhodou je, že adaptivní imunita má schopnost si prodělanou nemoc nebo infekci zapamatovat, a později je tak tělo schopno rychleji a silněji na danou nemoc reagovat. Tento proces je známý pod názvem imunologická paměť.

Imunita u dětí

U dětí se imunita teprve postupně vyvíjí, a je proto náchylnější než u dospělých. Pokud se nějakým způsobem oslabí, tělo hůře a pomaleji bojuje s infekcemi. Projevuje se to různými záněty středního ucha, dutin i močových cest, časté jsou i virózy, chřipky a angíny. Opakované infekce jsou běžné u dětí v předškolním i školním věku. Když už se to neustále vrací a opakuje až výrazně často, lékař doporučí imunologické vyšetření. Typické je to pro děti kolem věku 3 let. S přibývajícím věkem ale tento vyšší výskyt infekcí klesá. Časté jsou dnes i různé alergie, které postihují řadu dětí.

Imunita u dospělých

Imunitní systém dospělých je vyvinutý a odolnější, než je tomu u dětí. I dospělé ale ovlivňuje řada negativních faktorů, které mohou obranyschopnost oslabit, ale které člověk může snadno ovlivnit. Především je to nezdravý životní styl, se kterým souvisí špatné stravování, stres, nedostatek spánku, málo pohybu, nadměrná konzumace léků, alkoholu a kouření. Pak jsou to ale i faktory, které člověk úplně ovlivnit nemůže. Mezi takové patří hlavně genetika a životní prostředí, ve kterém se jedinec pohybuje.

Tipy, jak posílit imunitu

Sepsali jsme pro vás 7 základních tipů, které by se měli stát součástí vašeho života, abyste podpořili zdravý imunitní systém.

Dopřejte si zdravou a pestrou stravu

Je potřeba tělu dodávat kvalitní potraviny, především dostatek ovoce a zeleniny, které jsou bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, ale také dokážou nastartovat imunitní systém. Vyhýbejte se naopak rychlým a jednoduchým cukrům, jenž ovlivňují schopnost bílých krvinek pohlcovat škodlivé bakterie v těle. To samé platí u nezdravých tuků (trans-mastných a nasycených tuků), kam spadají různé sušenky, oplatky ale i rychlé občerstvení a polotovary. Naučte se připravovat doma jídla z kvalitních a čerstvých surovin. Nebojte se tuků, ale naučte se rozlišovat ty dobré, kam patří nenasycené tuky. Mezi jejich hlavní zdroje patří tučné mořské ryby, vlašské ořechy, rostlinné oleje (olivový, řepkový, slunečnicový) a olejnatá semínka (mák, slunečnice, sezam, len).

Zařaďte více pohybu

Ano, fyzická kondice je předpokladem pro silný a fungující imunitní systém. Zaměřte se primárně na přirozený pohyb. Pokud často sedíte, doma nebo v kanceláři, v hromadné dopravě či v autě, změňte své návyky. Především zimní měsíce jsou obdobím, kdy se méně hýbeme. Jak začít? Vyhněte se výtahu a raději choďte po schodech. Projděte se někdy z práce domů nebo vystupte o zastávku dříve. Najděte si i v průběhu sedavého zaměstnání čas na protažení. Protáhněte se nebo se projděte po chodbě. Hledejte možnosti, jak se více hýbat. Kromě toho zařaďte do běžného režimu také procházky a sportovní aktivity, které vás budou bavit.

Dostatečně spěte

Bez kvalitního spánku to nepůjde. Pokud vstáváte brzy a chodíte spát opravdu pozdě, změňte tento svůj návyk. Především zimní období je časem, kdy jsme více unavení a bez energie. Nedostatek spánku navíc oslabuje imunitní systém a tělo nefunguje tak, jak má. Snadno pak podlehneme rýmě, nachlazení nebo chřipce. Stanovte si proto svůj denní a noční režim a dodržujte ho. Je potřeba, abyste dopřáli tělu dostatek prostoru pro odpočinek a regeneraci.

Zajistěte tělu dostatek vitamínů

Se stravováním souvisí i příjem vitamínů, které jsou pro tělo nesmírně důležité. Některé přijímáme pouze stravou. Především se zaměřte na konzumaci ovoce a zeleniny, ale i bylinek a koření. U vás doma by neměly chybět citrusové plody, česnek, ořechy, luštěniny, listová zelenina a další.

Někdy se stává že náš jídelníček dostatečně nepokrývá příjem potřebných vitamínů. Pak někdy nastupují doplňky stravy, nejčastěji ve formě kapslí, které pokryjí příjem dalších vitamínů nezbytných pro naše tělo a jenž také přispívají k přirozené obranyschopnosti organismu. Vždy záleží na konkrétní osobě a její potřebě. U nemocných je to většinou vitamín C, v období zimy, kdy není dostatek slunce bychom si měli pro změnu dopřávat vitamín D. Pro těhotné je dobré přijímat například kyselinu listovou a jód. Není ale dobré, abyste různé doplňky a tablety polykali preventivně ve velkém množství. Vždy je lepší se nejprve poradit se svým lékařem, který z krevních testů zjistí, jaký vitamín vašemu tělu může chybět a podle toho vám doporučí konkrétní postup.

Vyhýbejte se stresu

I stres je negativní faktor, který útočí na imunitní systém. Především dlouhodobý stres oslabuje naši obranyschopnost a působí i na náš nervový systém, který může poškodit. Snažte se mu proto vyhýbat. Najděte si antistresové aktivity, které vám pomůžou ho odbourávat. Může to být meditace, cvičení (jóga, běh nebo jiný sport), koupelová lázeň, procházka nebo nějaká tvůrčí činnost, třeba malování.

Hydratujte své tělo, dostatečně pijte

Pití vody napomáhá k detoxikaci organismu a odvádění škodlivých látek z těla ven. Pití vody ale není důležité jen v létě, kdy je větší teplo a jsme více dehydratování. Zima je obdobím, kdy jsme více unavení a vyčerpaní a naše tělo také potřebuje dostatek tekutin. Především, pokud se cítíte unavení či oslabení, nečekejte na žízeň, ale pijte pravidelně v průběhu celého dne. Zaměřte se na neochucené vody, minerálky a neslazené čaje. Dopřávejte si alespoň 2-3 litry denně.

Nebojte se otužování

Pravidelné ochlazování má spoustu blahodárných účinků na imunitní systém i naši psychiku. Posílíte tím celkový organismus, zlepšíte kardiovaskulární systém a srdeční činnost. Není to o ale tom, že na sebe ihned ve sprše začnete pouštět proudy ledové vody ani že skočíte do ledového bazénu. Tím si jen ublížíte. Naopak je potřeba, abyste to dělali opatrně a pomalu. Na chlad byste si měli navykat postupně. Pokud s tím nemáte vůbec žádné zkušenosti, začněte nejprve s omýváním jednotlivých částí těla ve sprše a postupně přidávejte. Důležitá je také bezpečnost. Berte ohled i na váš věk, případně zdravotní stav. Jestliže se na to ale necítíte, nenuťte se do toho, imunita se dá posilovat i jinými způsoby.

Čím dalším podpořit imunitu

  • Jezte fermentované potraviny a pročistěte střeva
  • Vyhýbejte se vyšší konzumaci alkoholu a kouření
  • Snažte se vyřadit stres nebo ho co nejvíce omezte
  • Dodržujte pravidelnou hygienu a myjte si ruce pravidelně
  • Doma dostatečně větrejte
  • Vyměňujte pravidelně ložní prádlo
  • Používejte spíše jednorázové kapesníky
  • Choďte více na slunce a dopřávejte si sluneční paprsky
  • Přidejte na talíř probiotika a prebiotika, především po prodělané nemoci
  • Dopřávejte si také saunování, čímž vyplavíte nečistoty z těla ven

Závěr

Jak už z článku určitě víte, imunita je nezbytnou součástí pro naše zdraví a fungování celého organismu. Poradili jsme vám, jak ji co nejvíce chránit a posilovat, abychom podpořili zdraví. Pokud vás ale nějaká nemoc přeci jen přepadne, neměli byste kvalitní stravu a odpočinek zařadit jen během toho, co marodíte. Imunitu byste měli posilovat preventivně každý den. Zařaďte zmíněné tipy a rady do běžného režimu a udělejte si z toho návyky. Snažte se vyhýbat negativním faktorům, které naopak naší obranyschopnosti škodí.

Pamatujte i na to, že podporovat imunitu není důležité jen během zimních měsíců. Mít silný imunitní systém je naopak důležité v každém ročním období. Pokud chcete pro své zdraví udělat něco navíc, přijímejte vitamíny a minerály z výživových doplňků stravy. Není to ale o tom, že tyto doplňky vám nahradí veškerou denní stravu. Naopak jde jen o podpůrné doplňky, které byste měli brát v určité životní fázi (v průběhu nebo po nemoci, v těhotenství a při kojení, ve stáří a podobně) nebo když vám nějaký vitamín v těle chybí a ani stravou nepřijmete dostatečné množství. Poraďte se nejprve se svým lékařem, a až na jeho doporučení zařaďte potřebné doplňky do stravy.

Napsat komentář