Správnou funkci myčky podpoříte používáním vhodných prostředků. Pokud chcete ušetřit na nákladech za provoz myčky a mít krásně čisté a nablýskané nádobí beze skvrn, měli byste výběr vhodných prostředků pečlivě zvážit. Nabídka na trhu je široká. Mezi oblíbené výrobce prostředků do myčky na nádobí patří např. Finish, Somat, Calgonit, Purex, Cleamen, Sonett, Sunlight nebo Jar.
Prášky do myčky
Prášek do myčky je nejlevnější ze všech mycích přípravků. Prášek si dávkujete sami podle množství nádobí a míry jeho znečištění. Tím šetříte nejen peníze, ale i životní prostředí. Při použití prášku je nutné, abyste vždy použili i sůl a leštidlo do myčky.
Cena prášku do myčky
Nejčastěji se setkáte s 2,5 kg balením prášku do myčky. Průměrná cena za takové balení je 150 Kč.
Gely do myčky
Gel je modernější alternativa k mycímu prášku. Stejně jako prášek se gel dávkuje v závislosti na množství nádobí a míře jeho zašpinění. Oproti prášku se gel mnohem lépe rozpouští. Při použití gelu je také nutné vždy použít i sůl a leštidlo do myčky.
Cena gelu do myčky
Gel v 1,5 l balení pořídíte zhruba od 150 Kč. Cena se samozřejmě odvíjí od velikosti balení a výrobce.
Sůl do myčky
Sůl do myčky je nepostradatelným pomocníkem při každém mycím cyklu. Změkčuje vodu a brání usazování vodního kamene. Každá myčka nádobí je vybavena tzv. změkčovačem, do kterého se sůl doplňuje. Jedná se o zásobník, který se nachází na dně myčky pod spodním košem na nádobí. Myčka si pak sama při každém mycím cyklu odebere ze zásobníku tolik soli, kolik potřebuje. Pokud bude v zásobníku soli málo, rozsvítí se na myčce k tomu určená kontrolka.
Pozor na tvrdost vody
Většina myček má nastavitelnou hodnotu tvrdosti vody. Ujistěte se, že vy ji máte nastavenou správně. Pokud si nejste jisti, jakou hodnotu nastavit, obraťte se na vašeho dodavatele vody, který vám sdělí úroveň tvrdosti vody ve vaší lokalitě. Většinou se tato informace dá dohledat i na internetu.
Složení soli do myčky
Sůl do myčky je složením jednosložkový chlorid sodný. Nikdy do myčky nepoužívejte jinou než k tomu určenou sůl. Například kuchyňská sůl obsahuje mimo chloridu sodného i jiné látky a je mnohem jemnější. Její použití by mohlo vést k poškození myčky. Sůl do myčky přidávejte vždy, a to i v případě, že používáte multifunkční tablety, které sůl už obsahují.
Cena soli do myčky
Cena se odvíjí od velikosti balení a výrobce. 1 kg soli koupíte za cca 20-40 Kč. Více si připlatíte za přípravky známých značek.
Leštidla do myčky
Leštidlo do myčky pomáhá z nádobí smývat zbytky jídla, zabraňuje vzniku povlaku na nádobí a dodává mu lesk. Zároveň urychluje schnutí nádobí. Každá myčka má na leštidlo speciální zásobník. Nezapomínejte leštidlo pravidelně doplňovat. Myčka si pak leštidlo při každém mycím cyklu nadávkuje sama podle potřeby.
Složení leštidel do myčky
Složení leštidel od různých výrobců se nepatrně liší, ale v základu obsahují tyto složky: voda, alkohol, kyselina citronová a neiontové povrchově aktivní látky. Pokud chcete přípravek s parfemací, nejčastěji se setkáte s vůní citronu.
Cena leštidel do myčky
Stejně jako u soli do myčky se cena odvíjí od velikosti balení a výrobce. Balení o objemu 0,5 l většinou nepřesáhnou cenu 50 Kč.
Tablety do myčky
Tablety jsou nejoblíbenějším mycím prostředkem do myčky na nádobí. Manipulace s nimi je velmi jednoduchá a nemusíte si lámat hlavu s dávkováním. Na trhu jsou k dostání jak čistě mycí tablety, tak i multifunkční, tzv. 3v1 tablety, které obsahují i leštidlo a sůl. Pokud máte tvrdší vodu, je vždy vhodné přidat do myčky sůl ještě i zvlášť.
Pokud chcete šetřit životní prostředí, můžete sáhnout po ekologických tabletách. Ty neobsahují fosforečnany, což ale snižuje jejich mycí účinnost. Jejich cena je výrazně vyšší než u běžných tablet.
Složení tablet do myčky
Základní složení tablet do myčky je následující:
- Aktivní látky – rozpouštějí mastnotu
- Aromata – dodávají příjemnou vůni
- Bělící činidla – zbavují nádobí skvrn pomocí bělení
- Enzymy – rozkládají škrob a bílkoviny
- Fosfonáty – zabraňují skvrnám na umytém nádobí
- Fosforečnany – zbavují nádobí nejodolnějších skvrn a upravují pH vody
- Polykarboxyláty – upravují pH vody
Cena tablet do myčky
Cena se opět odvíjí od velikosti balení a výrobce. Zakoupit větší balení je pro vás většinou cenově výhodnější. Balení 100 kusů tablet od některého ze známějších výrobců koupíte cca za 300-450 Kč.
Čističe myčky
Čas od času, v ideálním případě jednou měsíčně, je vhodné, abyste myčku vyčistili pomocí k tomu určených přípravků. Čističe odstraní mastnotu a zbytky jídla v těžko přístupných částech myčky a pročistí filtry i stříkací trysky od vodního kamene. Použití je jednoduché – čistič vložíte do prázdné myčky a spustíte intenzivní mycí cyklus.
Typy čistících prostředků
Na trhu je k dostání několik typů čističů myček. Mezi ty nejběžnější patří:
- tablety – tabletu vložíte na dno myčky, případně do přihrádky na mycí prostředek.
- prášek – prášek nasypete přímo do přihrádky na mycí prostředek.
- gel – nejčastěji je v malé plastové lahvičce, kterou umístíte buď do spodního koše dnem vzhůru, nebo ho zavěsíte na horní koš, opět dnem vzhůru.
Pokud zrovna nemáte doma žádný prostředek na vyčištění myčky, vystačíte si i s obyčejným octem. Na dno prázdné myčky nalijte přibližně litr octa a pusťte mycí cyklus s vyšší teplotou. Ocet na rozdíl od jiných chemických čističů nezaručuje rozpuštění hrubších nečistot, ale spolehlivě funguje proti zápachu. Podobně jako s octem vyčistíte myčku i jedlou sodou nebo kyselinou citronovou.
Cena čističů do myčky
Cena se odvíjí od typu čističe, velikosti balení a značky. Nejlevnější prostředek seženete už za pár desítek korun.
Osvěžovače do myčky
Osvěžovače do myčky eliminují zápach špinavého nádobí a provoní prostor myčky. Ty jsou většinou závěsné, mají speciální háček, kterým se přichytí v myčce za horní koš. Nejčastěji jsou k dostání osvěžovače s vůní citronu nebo limetky.
Cena osvěžovačů do myčky
Nejlevnější osvěžovač pořídíte už za cca 20 Kč, osvěžovače od známějších výrobců pak zhruba za 40–90 Kč.
Jak vybrat nejlepší myčku nádobí? Vše podstatné o typech, rozměrech, ale třeba i vybavení jednotlivých myček se dočtete v našem článku.