Když se venku konečně objeví teplé počasí, asi se, stejně jako my, těšíte, kdy už ve vzduchu konečně ucítíte tu lákavou vůni grilovaného masa. Avšak výběr toho správného grilu není zcela jednoduchou záležitostí, protože existuje několik možností. Pokud připravujete na zahradě velkou oslavu nebo jen chystáte rodinné setkání, máme pro vás pár opravdu užitečných informací.
Typy grilů
Grily můžeme klasifikovat podle různých atributů, ať už je to velikost, výkon, materiál apod. Nejzásadnější rozdíl mezi nimi je ale v palivu, které využívají. Na základě toho se grily dělí do tří základních kategorií – grily na uhlí, plynové a elektrické grily.
Grily na uhlí
Toto je opravdová klasika! Maximálně vhodná pro ty, kteří nechtějí za gril utrácet spoustu peněz, ale zároveň milují tu vůni rozpáleného uhlí a typické uzené chuti, kterou překoná jen málo co.
Oproti elektrickým či plynovým grilům se ty na uhlí nahřejí na mnohem vyšší teplotu. Na druhé straně, chybějící knoflíky na regulaci teploty tento typ předurčují k tomu, aby je používali především zkušení mistři grilu. Ti totiž už umí uspořádat uhlí tak, aby se vše opeklo rovnoměrně a nic se nepřipálilo.
Další nevýhodou oproti konkurenčním typům je fakt, že za sebou zanechávají mnohem více nepořádku, protože brikety se přemění na popel. Zároveň je čištění grilu na uhlí náročnější na čas. Nicméně chuť produktů připravených na takovém grilu stojí opravdu za to!
Cenová dostupnost: nejvyšší řady 2 500-7 500 Kč
Plynové grily
Potřebujete u grilování více místa? Chystáte velkou oslavu a celou dobu přemýšlíte, jak ugrilujete tolik množství masa najednou? Pak je grilování na plynu pro vás skutečným řešením!
Ve skutečnosti jsou právě plynové grily nejčastěji používaným zahradním grilem. Rychle se zahřejí, snadno se ovládají a vyžadují mnohem méně čištění než jiné. Sice nezískáte tu typickou uzenou chuť, jakou dosáhnete jen s uhlím, ale stále si tak krásně ugrilujete chutné maso i přílohy k němu.
Plynové grily se vyrábějí v široké paletě velikostí, tudíž každý zájemce si mezi nimi najde to pravé. Jsou však zároveň o něco dražší než elektrické nebo varianty na uhlí, proto musíte být připraveni na větší investici. Nezanedbatelnou skutečností je i fakt, že budete muset pravidelně kupovat a měnit plynové, většinou propan-butanové láhve. Existují však i vyšší řady plynových grilů, které se dají připojit k zemnímu plynu. Počítejte s tím, že 10 kg láhev vám vystačí na devět hodin grilování. Nicméně, pokud se připojíte na zemní plyn, nejste nijak omezeni.
Cenová dostupnost: 5 000-10 000 Kč a někdy i mnohem víc
Elektrické grily
Nemáte k dispozici zahrádku nebo prostor u domu, abyste mohli grilovat venku? Nemusíte si zoufat. Elektrické grily vám umožní grilovat i v pohodlí domova, karavanu či dokonce na balkoně!
Ale pokud chcete, můžete je klidně používat i venku. Stačí vám jen přípojka k elektrické síti a je to! Výhodou elektrických grilů je fakt, že se nepotřebujete se zabývat starostmi jako je výměna plynových lahví nebo pracné čištění popela z uhlí. Obecně platí, že elektrické grily jsou praktičtější a dostupnější, ale zároveň některým fajnšmekrům chybí ta pravá uzená chuť, kterou si vykouzlíte jen s uhlím. Ale je to opravdu jen o chuťových pohárcích. Na druhé straně je jejich výhodou zejména kompaktnost a skladnost.
Cenová dostupnost: malé už od 500 Kč, nejvyšší řady v průměru od 4 000 Kč
Speciální gril Smoker
Existují i grily, které jsou vylepšenými verzemi základních typů uvedených výše. Jedním z nich je tzv. Smoker, což je vlastně česky udírna. Nejde jen o obyčejný gril. Mnoho gurmánů tvrdí, že jsou to nejlepší grily světě. Jako palivo se zde používá dřevěné uhlí nebo plyn. Mají větší rozměry, takže se na ně vejdou i opravdu velké porce masa. Griluje se na nich pomalu a při nižších teplotách, což ve výsledku znamená, že si na svou pochoutku chvíli počkáte. Ale ten výsledek stojí skutečně za to.
Cenová dostupnost: Menší i od 1 200 Kč, ale běžně 5 000-10 000 Kč
Cestovní grily
Jste často na cestách a zdá se vám o dobrém grilování? V tom případě oceníte přenosný gril, který byste si měli zabalit s sebou! Takové typy jsou navrženy tak, aby byly stabilní a pohodlné, takže si je každý jednoduše poskládá a složí. Jsou vhodné, ať už je sbalíte do kempu nebo na dovolenou k moři. Jsou poháněny malými propan-butanovými láhvemi, které se mohou během přepravy skladovat pod krytem grilu. A ačkoli někteří ohrnují nos nad tím, že to není ten pravý gril, mnozí na ně nedají dopustit a tvrdí, že se na nich dá udělat i opravdu chutný burger.
Cenová dostupnost: cca od 750 Kč
Další typy grilů
Mějte na paměti, že existují i jiné možnosti. Zatímco elektrické a plynové grily či grily na uhlí jsou široce nejpopulárnější, existují i jejich alternativy. Vyrábí se i hybridy, které můžete jeden den používat jako plynový gril a následující den v něm jako palivo můžete klidně použít dřevěné uhlí. Další možností je gril na pelety. Je to typ, který funguje na stejném principu jako ten na uhlí, ale místo něj používá štěpky z různých druhů dřeva, například z jabloně. Pelety jsou bez jakýchkoliv chemických přísad, takže zde můžeme mluvit o opravdu zdravém grilování.
Cenová dostupnost: hybridy cca od 12 000 Kč, peletové 4 000-8 000 Kč
Doplňky a příslušenství
Je to téma, které je někdy zanedbávané, ale často hraje stěžejní roli. S dobrým příslušenstvím budete grilovat rychleji a kvalitněji, proto jej při výběru grilu neopomíjejte.
Police po stranách
Nezkušení kuchtíci často při nákupu nepomyslí na to, zda budou při grilování potřebovat odkládací prostor. Teprve, když přijde na věc, zjistí, že kuchyňské náčiní, talíře, marinády, koření, ale i maso samotné, se musí nacházet po ruce, přesně na místě, kde právě grilujete. Výsuvné boční poličky jsou proto důležitým příslušenstvím, které v praxi opravdu oceníte. Některé výsuvné police se prodávají i s bočními hořáky, což znamená, že můžete připravovat i více různých pokrmů najednou.
Termostat
Ještě méně se myslí na termostat. Vestavěný termostat zabrání tomu, že vaše jídlo bude nedopečené, nebo naopak propečené až moc. Není nic lepšího než si vždy ověřit aktuální teplotu v grilu. A podle toho si budete absolutně jistí, že je maso připravené přesně podle vaší chuti.
Ochrana grilu
Je vhodné po práci gril zakrýt? Samozřejmě, že ano. Je to skutečně dobrá investice, protože prodlužuje životnost grilu a chrání ho před nepřízní počasí (silný vítr, prudký déšť). Při koupi hledejte pokrývky z vinylu, polyesteru, olejové tkaniny nebo nylonový obal odolný vůči povětrnostním vlivům. Pokud je gril vyroben z nerezu, je přikrývka téměř nezbytností. Ten totiž nejrychleji podléhá zkáze.
Jiné doplňky
Kromě již zmíněných doplňků, existuje celá řada dalších. Můžeme zmínit například grilovací koš, který předchází pádu menších potravin do plamene nebo popela. Samozřejmě k elektrickému grilu ho nepotřebujete. Důležité je například i to, zda má gril zabudovaný zachycovač popela, který vám výrazně usnadní vyprázdnění a čištění. Mezi příslušenství řadíme i různé držáky na koření, háčky na nářadí, věšáky na ručníky apod.
Shrnutí
Doufáme, že jsme vám trochu usnadnili vaše rozhodnutí ohledně výběru grilu. Mnoho lidí se při kupování grilu do exteriéru trápí nad tím, jaký typ vybrat. Uhlí, nebo plyn? Jednoznačná odpověď neexistuje, ale sepsali jsme pro vás aspoň podstatné rozdíly. Pokud máte zájem o co nejmenší údržbu, vyzkoušejte gril plynový, jestliže vám jde o pravou uzenou chuť, pak zvolte ten na uhlí. Pokud se skutečně neumíte rozhodnout, můžete si zakoupit hybrid. Nemáte zahradu ani volný prostor u domu a chtěli byste grilovat v interiéru? Pak určitě sáhněte po elektrickém grilu. Podívejte se i po vhodných doplňcích, ale nepřehánějte to s nimi, vyberte jen to, co skutečně využijete. Určitě nechcete utratit příliš mnoho peněz za gril, který je příliš komplikovaný a v konečném důsledku vám způsobí spíše starosti než užitek.
Nezapomeňte ještě na jedno. Nekupujete jen gril. Kupujete kus vybavení, díky němuž by večeře s přáteli a rodinou mohla být navěky příjemnou vzpomínkou – nebo i katastrofou.
Chtěli byste mít v domácnosti multifunkční zařízení, které kromě grilu nabízí i další možnosti přípravy jídel? Přečtěte si proto náš článek, Jak vybrat nejlepší konvektomat.