Antiparazitika jsou přípravky chránící vašeho psa proti blechám, klíšťatům a dalším vnějším i vnitřním parazitům. Přípravky proti parazitům mají různé formy aplikace i složení a liší se od sebe rozdílnou dobou působnosti. Antiparazitika byste měli svým psům dávat preventivně po celý rok.
Při výběru vhodného antiparazitika zvažte:
– proti kterým parazitům chcete bojovat
– zda nemá váš pes nějakou alergii
– za jak dlouho začne přípravek účinkovat a jaká je celková doba jeho účinnosti
– velikost a stáří psa
– jestli váš pes pobývá spíše venku, nebo je s vámi uvnitř
– zda má váš pes rád koupání a zda ho často koupete
Obojky
Antiparazitní obojky nejlépe fungují u krátkosrstých plemen. Obojek obsahuje účinnou látku, která se postupně uvolňuje do srsti a pokožky psa. Paraziti jsou usmrceni po určité době kontaktu se srstí a kůží. Obojek nasaďte tak, aby mezi krkem a obojkem bylo místo na dva prsty.
Obojek začne plně účinkovat asi od druhého týdne nošení. Během prvních dnů psa nekoupejte, aby došlo k rozšíření účinné látky po celé kůži psa. Doba účinnosti obojku se liší podle výrobce, nejčastěji se uvádí 3–8 měsíců. Pokud bude obojek špinavý, omyjte ho mýdlovou vodou.
Jestli pejskovi pořídíte antiparazitní obojek, počítejte s tím, že snadno přijdete do kontaktu s látkou, která se z obojku uvolňuje. Proto je potřeba dohlédnout, aby si s obojkem nehrály děti. Po manipulaci s obojkem si vždy umyjte ruce. Sledujte také, zda obojek u psa nevyvolá alergickou reakci.
Mezi nejoblíbenější značky obojků patří např. Foresto, Scalibor, Kiltix, Menforsan.
Pipety (Spot-on)
Pipeta neboli spot-on je ampulka s tekutinou, kterou aplikujete přímo na kůži mezi lopatky a na hřbet. Dva dny před aplikací a několik dní po aplikaci psa nekoupejte, aby se nesnížila účinnost látky. Pipeta psa chrání před parazity většinou 1–3 měsíce, záleží na výrobci.
Mezi oblíbené značky pipet patří např. Frontline, Advantix, Exspot, Fypryst.
Tablety
Tablety nezabrání přichycení klíštěte, ale usmrtí jej až po přichycení na psa. U klíštěte dochází k jeho usmrcení do 48 hodin, u blech je nástup účinku kolem 8 hodin. Tablety mají výhodu ve snadné aplikaci a neomezují psa při žádné činnosti, například ihned po podání ho bez problému vykoupete. Účinnost tablet je 5–12 týdnů. Nejsou ale volně prodejné a k dostání jsou jen u veterinářů.
Mezi nejoblíbenější značky tablet patří Bravecto, Nexgard, Simparica, Trifexis, Comfortis.
Spreje, šampony, pudry
Spreje, šampony nebo pudry slouží spíše jako doplňky v boji proti parazitům. Jejich nevýhodu je krátkodobá ochrana a potřeba aplikaci každých pár dnů zopakovat.
Mezi oblíbené značky patří např. Frontline, Bio Kill, cdVet, Trixie.
Ultrazvukové odpuzovače
Ultrazvukové odpuzovače jsou vhodné pro všechna plemena psů bez ohledu na váhu nebo věk. Odpuzovač má podobu malého mikročipu v přívěsku, který snadno umístíte na obojek psa. Vydává ultrazvukové impulsy o frekvenci, která není pro psy nebo lidi slyšitelná. Impulzy odpuzují hmyz v okruhu až 3 metry.
Šátky a oblečky
Šátky, oblečky nebo i deky se speciální technologií Insect Shield chrání psy před blechami, klíšťaty, komáry, ale i ostatním dotěrným hmyzem. Jsou napuštěné repelentem a výhodou je, že se účinná látka nevstřebává do kůže vašich psích mazlíčků. Oblečení vydrží až 70 pracích cyklů.
Jak připravit antiparazitikum doma
Existuje několik účinných repelentů, které zvládnete připravit doma. Všechny jsou na přírodní bázi a kromě vašeho pejska je k ochraně proti klíšťatům a komárům můžete použít i vy. Hotovou směs jen stačí dát do rozprašovače a před každou procházkou nanést na tělo.
Citrusový repelent
Povařte litr vody s nakrájenými citrusovými plody dle vlastního výběru. Čím více ovoce použijete, tím silnější repelent bude. Směs přiveďte k varu a nechte asi hodinu probublávat, pak sceďte.
Růžový repelent
Do hrnku vody přimíchejte 2 lžíce mandlového nebo jiného rostlinného oleje a 20 kapek esenciálního růžového oleje.
Levandulový repelent
Smíchejte 1 díl jablečného octa s 2 díly vody a poté přidejte několik kapek levandulového oleje.
Přípravky proti vnitřním parazitům
Z vnitřních parazitů se u psů nejčastěji vyskytují škrkavky a tasemnice. Psy je proto potřeba pravidelně odčervovat. Přípravky proti vnitřním parazitům se psům podávají perorálně v podobě odčervovacích tablet nebo pasty.
Několik tipů na závěr
– Vždy čtěte příbalový leták.
– Pokud se v domácnosti vyskytují kočky, pečlivě zkontrolujte, jaký přípravek proti parazitům pejskovi pořídíte. Některá psí antiparazitika jsou pro kočky velmi toxická (např. Scalibor, Advantix, Kiltix).
– O přírodní antiparazitika se zajímá stále více chovatelů. Mezi oblíbené výrobce patří např. Beaphar Bio Band, Dr. Pet, cdVet.
– Vhodné antiparazitikum vybírejte podle váhy psa. Nikdy nekupujte například delší obojek nebo pipetu určenou pro 25 kg s tím, že je rozdělíte mezi dva menší psy.
– Nikdy nekombinujte více antiparazitik najednou. Psovi by to mohlo způsobit zdravotní problémy.