Připravit si chutné smoothie, nasekat ořechy nebo vyšlehat do pěny žloutky na nadýchané těsto – to vše a ještě mnohem více dokáží různé typy kuchyňských mixérů. Kuchyňské mixéry se díky své všestrannosti staly nedílnou součástí domácností, bez kterých si už přípravu jídel a nápojů neumíme představit. Na trhu najdete několik typů kuchyňských mixérů podle konkrétního použití. Před koupí si proto ujasněte, na co přesně budete mixér používat. Podle vašich odpovědí si vyberete konkrétní typ i potřebné příslušenství mixéru.
Kromě toho byste se měli zajímat o to, jaký má kuchyňský mixér příkon, z jakého materiálu je vyrobeno tělo, nože a nádoba mixéru. Důležitou informací je i velikost mixovací nádoby. Pro lepší orientaci v nabídce pro vás máme přehled dostupných možností, které na našem trhu najdete.
Typy kuchyňských mixérů
Jednotlivé typy kuchyňských mixérů se od sebe odlišují nejen účelem použití, ale i velikostí mixovací nádoby či jinými parametry. Na výběr máte z následujících typů:
Stolní mixéry
Stolní mixér využijete na důkladné mixování potravin i přípravu nápojů. Aby mixovaná směs nešplíchla ven, je vybaven těsnícím víčkem. Velikost nádoby se může u jednotlivých modelů od sebe mírně lišit. Její objem se většinou pohybuje od 0,6 do 1,5 l. Stolní mixéry jsou vybaveny přepínačem rychlostí a zvládnou i déle mixování. Nevýhodou může být to, že při skladování zaberou více místa.
Tyčové mixéry
Tyčové mixéry jsou určeny pro každodenní rychlé použití. Skládají se z rukojeti, na níž jsou umístěny ovladače mixování. Kromě toho bývají vybaveny několika nástavci a nádobami. Jsou to nástavce na ponorné mixování, šlehač a mixér. Tyčové mixéry jsou určeny na kratší mixování polévek, omáček a dětských jídel.
Využijete je všude tam, kde není potřebný vysoký výkon. Pokud použijete vhodný nástavec, zvládnou i mixování tvrdých surovin, jakými jsou ořechy. Tyčový mixér je třeba při práci držet v ruce. Jeho výhodou je jednoduché rozložení, složení a mytí. Některé části lze mýt v myčce, jiné je třeba očistit ručně.
Ruční mixéry
Ruční mixéry jsou určeny ke šlehání a hnětení. Jsou vhodné pro přípravu litého i mírně hustého těsta, šlehačky, krémů a podobně. Jejich největší výhodou je snadná manipulace. Odnímatelné metličky mixéru vyměníte během několika vteřin. Můžete je bez obav mýt v myčce na nádobí. Některé modely jsou vybaveny i stojanem a nádobou na míchání. Levnější modely musíte při používání držet v ruce. Ruční mixéry nabízejí kromě toho možnost přepínání mezi rychlostmi míchání. Nevýhodou je jen to, že nejsou vhodné pro hnětení těsta velkého objemu.
Nutriční mixéry
Tento typ mixérů je určen pro přípravu nutričně bohatých nápojů. Sekací nože jsou speciálně přizpůsobeny na mixování tvrdých složek. Nutriční mixéry při zpracování potravin neničí mikronutrienty, které jsou v nich obsaženy. Připravený nápoj nebo koktejl tak obsahuje vysoký podíl vitamínů, enzymů a minerálních látek.
Smoothie mixéry
Smoothie mixéry jsou určeny na přípravu hustých nápojů ze zeleniny a ovoce. Všechny suroviny se spolu smíchají v nádobě, ze které je možné připravené smoothie přímo pít. V příslušenství mixéru je většinou k dispozici několik velikostí uzavíratelných nádob. Vaše smoothie si tak můžete rychle připravit a vzít s sebou bez obav, že se vylije.
Sekáčky a drtiče
Tento typ mixérů je určen pro drcení a sekání. Můžete je použít na sekání ořechů, drcení ledu nebo nasekání zeleniny či ovoce. Usnadní vám tak přípravu mnoha jídel a dezertů.
Parametry mixérů
Parametry mixéru obsahují údaje o jeho příkonu, objemu nádoby, hluku i přídavných funkcích. Tyto údaje jsou důležité pro výběr modelu, který vám bude vyhovovat.
Příkon kuchyňského mixéru
Příkon mixéru se liší podle jednotlivých typů. Nejmenší příkon mají tyčové kuchyňské mixéry – vystačí si s příkonem nad 150 W. Nejvyšší příkon mají stolní mixéry – zde je potřebný příkon až 1 000 W.
Počet otáček
Aby měl kuchyňský mixér při zpracování potravin dostatečnou účinnost, zkontrolujte počet otáček. Tento údaj informuje o tom, kolikrát se nůž mixéru otočí za minutu. Většina modelů nabízí možnost nastavení počtu otáček. Při stolních mixérech se tato hodnota pohybuje od 11 000 otáček za minutu až do 20 000 otáček za minutu. 20 000 otáček za minutu by měl mít kvůli kvalitnímu zpracování potravin i každý nutriční mixér. Tyčové mixéry si naopak vystačí i s 11 000 otáčkami za minutu.
Materiál mixéru
Při koupi se informujte o kvalitě materiálu mixovacích nožů, nádoby i těla mixéru. Nože by měly být vyrobeny z nerezové oceli. Nože nutričního mixéru by měly být pokryty titanovou vrstvou. Pro dlouhou životnost je důležitý i materiál těla. Mělo by být vyrobeny z kvalitního plastu nebo nerezové oceli. Tytéž materiály se používají i při výrobě nádob. Obecně platí, že nádoby z nerezové oceli jsou odolnější. Kvůli průhlednosti a lepší viditelnosti odměrky objemu jsou naopak výhodnější nádoby z průhledného plastu.
Požadavky na příslušenství
Jednotlivé typy nabízejí různé funkce a doplňkové příslušenství. Kuchyňské mixéry tak můžete koupit s množstvím nástavců, které rozšiřují možnosti jejich použití. Nabídka příslušenství většinou zahrnuje nástavce na šlehání, hnětení či sekání nebo nádoby ve více velikostech.
Velikost nádoby
Velikost nádoby mixéru závisí na množství surovin, které potřebujete zpracovat. Například stolní kuchyňský mixér na přípravu jídel pro 4 lidi by měl mít nádobu o objemu 1,6 l. Menší nádoby jsou vhodné pro použití v méně početných rodinách.
Hlučnost mixéru
Kuchyňské mixéry patří mezi hlučnější spotřebiče. Hlučnost stolního mixéru může být až 90 dB. Pokud by vám tato hlučnost měla překážet, na trhu najdete i tzv. silent mixéry. U těchto modelů dosahuje hlučnost maximálně 72 dB.
Délka přívodního kabelu
Potřebná délka přívodního kabelu závisí na tom, jak budete kuchyňský mixér používat. Tyčový mixér by vám měl například bez problémů dosáhnout až ke sporáku. Stolní mixér je nejlepší umístit na linku v blízkosti zásuvky tak, aby vám přívodní kabel nepřekážel při jiných činnostech. Výhodou je, pokud má vybraný model prostor pro namotání kabelu.
Funkce mixéru
Při používání mixérů oceníte i praktické funkce, kterými si budete moci přizpůsobit rychlost otáček. Kuchyňský mixér, který si zakoupíte, by proto měl mít možnost přepínání mezi minimálně dvěma rychlostními stupni.
Některé modely umožňují i nastavení automatických programů. Stačí jen vybrat program a přístroj spustit. Po skončení práce se sám vypne.
K nadstandardním funkcím patří i indukční ohřev. Najdete ho jen u dražších modelů. Tato funkce umožňuje ohřev pokrmů přímo v mixéru.
Praktická funkce je také tlačítko pulse, které je určeno k extra výkonnému mixování. Dále pak bezpečnostní pojistka, která zabrání spuštění přístroje, pokud není mixovací nádoba uzavřena. Bezpečnost práce zvyšují protiskluzové nožičky nebo přísavky a pojistka proti přehřátí.
Několik slov na závěr
V široké nabídce na trhu je k dispozici více typů mixérů. Před koupí si proto ujasněte, co všechno od mixéru očekáváte. Na vašich očekávání bude záviset typ zakoupeného mixéru, jeho výkon, objem nádoby a funkce. K mnoha produktům je možné dokoupit mixovací nádoby na uskladnění jídel, míchací nádoby a metly na šlehání.
Kuchyňský mixér vám bude sloužit déle, pokud jej budete používat na zpracování surovin, na které je určen. Přetěžování přístroje může mít na následek jeho rychlejší opotřebení nebo poruchu. Aby vám mixér dlouho a bez problémů sloužil, je také třeba se o něj správně starat. Po každém použití jej proto důkladně očistěte. Některé části se dají mýt v myčce, jiné se myjí jen ručně. Tělo mixéru je vhodné občas přetřít navlhčeným hadříkem.
Po každém použití mixér podle pokynů výrobce rozeberte, umyjte (některé modely umožňují kompletní mytí v myčce) a jeho kovové časti důkladně vysušte. Pokud budete mixér používat často, zohledněte při výběru i techniku rozebrání jeho častí. Ideální je, pokud z modelu můžete lehce sundat mixovací nože.