Jak vybrat vinylovou podlahu

Rozhodli jste se pro vinylovou podlahu do interiéru? Kromě výběru konkrétní podlahy, kterou už máte asi za sebou, na vás čeká i ujasnění dalších parametrů s ní spojenou. Se všemi vás seznámíme v tomto článku.

Dozvíte se nejen o výhodách, které vám vinylová podlaha přinese. Prozradíme vám také, do kterých místností je ideální ji položit a jaké typy vinylové podlahy máte na výběr. Tento typ se kromě toho vyrábí v různé tloušťce, barvách i dekoru. Může se lišit i jinými vlastnostmi — například propustností tepla. Každá podlaha vyžaduje pravidelnou péči a tato není žádnou výjimkou. V závěru článku se proto dozvíte, jak tento typ podlahy čistit s ohledem na jeho vlastnosti.

Proč vinylová podlaha?

Vyrábí se z polyvinylchloridu. Tento syntetický materiál je odolný vůči vodě, měkký a pružný. Výhodou je rozměrová stálost jednoduché čištění. Vinylová podlaha vás potěší bohatým výběrem různých designových provedení, které na prvý pohled nerozeznáte od přírodního vzhledu dřeva, mramoru či kamene.

Mezi další výhody započítejte i nízkou cenu. V porovnaní s ostatními typy podlahovin při jejím nákupu výrazně ušetříte. Vinylová podlaha má příjemný povrch, po kterém se dobře chodí i bosými nohami. Kromě toho je antistatická a nezachytává se na ní prach.

U některých typů vinylu je nevýhodou těžší pokládání, které by měl vykonat odborník. Výměnu poškozeného dílu ale bez problému zvládne i laik. Jestli máte podlahové topení, vinyl vám uspoří i náklady za energie. Důležité bude, abyste si vybrali vhodný typ vinylu pro tento způsob vytápění.

Do kterých místností je vhodná

Výhody poznáte hlavně v obytných místnostech. Vinyl je vhodný hlavně do dětského pokoje. Poskytne dětem pohodlné a teplé sezení během hraní na zemi. Vlastnosti vinylu oceníte také v kuchyni. Pokud se ho rozhodnete využít v koupelně, zaměřte se na voděodolné typy určené do vlhkého prostředí. Nejméně vhodný je do chodby, kde je vystaven vyšší námaze a hrozí tak riziko poškození.

Typy vinylových podlah

Vinylové podlahy se dělí na dva typy. Každý z nich se vyznačuje specifickými vlastnostmi.

Lepené vinylové podlahy

Lepené podlahy jsou levnější. Vyrábějí se z v tloušťce 2-3 mm. Tento typ je potřeba lepit na dokonale rovný povrch, protože každou nerovnost byste pak viděli. Lepidlo však zasychá už do třech hodin, takže podlahu můžete rychle začít používat.

Lepené vinylové podlahy vynikají výbornou vodivostí tepla. Tepelný odpor je u nich jen 0,02 m2K/W. Jsou proto výborným řešením do interiéru s podlahovým topením. Jsou ale vhodné i do vlhkého prostředí. Pro velký designový výběr, pěkný vzhled a kvalitu si našli uplatnění i v komerční sféře.

Když se stane, že se část podlahy během používaní poškodí, můžete ji vyměnit. Poškozený kus je potřeba vybrat, místo dokonale očistit od zbytků lepidla, aby bylo hladké, a nalepit nový kus.

Plovoucí vinylové podlahy

Plovoucí vinylová podlaha je o něco dražší. Vyšší cenu ale vyváží jednoduché pokládání pomocí systému drážek, které zvládnete i sami. Tento typ se skládá z vinylové vrstvy a nosiče v podobě HDF desky nebo tvrzeného PVC. Je odolná a stabilní. Není vhodná pro podlahové topení, protože se vyrábí v tloušťce až do 10 mm.

Kritéria výběru

Při výběru byste měli, kromě typu vinylové podlahy, porovnávat další parametry. Postupně vás s nimi seznámíme.

Tloušťka podlahy

Lepená vinylová podlaha je tenčí. Vyrábí se v tloušťce do 3 mm. Minimální tloušťka plovoucí podlahy je 5 mm. Můžete se setkat i s tloušťkou 10 mm. Čím je podlaha hrubší, tím je odolnější proti poškození.

Druhým údajem, který je potřeba zkontrolovat, je tloušťka nášlapné vrstvy. Tento údaj vás informuje o síle jedné z vrchních vrstev podlahy, jehož úlohou je absorbovat tlak. Zároveň chrání dekor před zničením. Tento údaj patří mezi základní ukazatele kvality podlahy. Na nášlapné vrstvě se nachází už jen PUR vrstva, jejíž úlohou je uzavřít veškeré póry a umožnit čištění.

Tloušťka nášlapné vrstvy do bytu se pohybuje v rozmezí od 0,15 do 0,35 mm. Pro dostatečnou odolnost doporučujeme, aby tento údaj nebyl nižší jak 0,25 mm. Pro komerční prostory, kde je podlaha vystavená vyšší zátěži, je vhodná tloušťka 0,5-0,8 mm.

Zátěžové třídy

Podlahoviny se řadí do zátěžových tříd, které udávají ideální využití podlahy v domácnosti, komerčních prostorech nebo průmyslu. Označení třídy se skládá ze dvou čísel. První určuje vhodnost využití podle typu prostoru. Druhé číslo určuje, jaké zátěži může být podlaha v rámci dané skupiny vystavená. Označení prvního údaje jsou následující:

2 — podlahy pro domácnost

3 — pro komerční účely

4 — pro průmysl

Vysvětlení druhého údaje:

1 — vhodné pro mírnou zátěž

2 — pro běžnou zátěž

3 — pro vysokou zátěž

Pro lepší pochopení máme ještě jeden příklad. Pokud si vyberete vinylovou podlahu s označením 22, bude vhodná do místností s běžnou frekvencí pohybu. Například do obývacího pokoje. Označení 23 znamená je vhodné do nejvíce využívaných prostor, jako je kuchyně.

Design

Jednou z výhod vinylu je nesčetné množství různých dekorů. Vzhled podle svého vkusu si tak najde každý. Existují imitace různých dřevin, mramoru, kamene i betonu. Během výběru designu vezměte do úvahy barevnost interiéru a vzájemné sladění jeho jednotlivých častí.

Vinylová podlaha na podlahové topení

Jak jsme už zmiňovali v předchozích odstavcích článku, vinylová podlaha je vhodná i na podlahové topení. Platí to ale jen o jednom typu — lepeném vinylu. Plovoucí vinyl má kvůli své tloušťce vyšší tepelný odpor. Tento fakt by znamenal zbytečně vysoké výdaje za energie. Podlahu byste mohli vystavit zbytečně vysokým teplotám. Při teplotě nad 27 °C může dojít k deformaci vinylu. Možnost využití pro podlahové topení by měla být vždy označená výrobcem.

Jak se starat o vinylovou podlahu

Na běžné umývání vám postačí mop nebo hadr namočený ve vodě, do kterého přidáte saponát na čištění podlah. Vinyl je ale potřeba občas očistit od zaschnuté špíny a nečistot. Při takovém čištění používejte prostředky, které jsou k tomu určené. Měli by být vhodné na vinylové podlahy a PVC. Někteří výrobci také doporučují konkrétní čistící prostředky vhodné pro jejich podlahy. Nevhodné jsou naopak abrazivní prostředky, které by mohli narušit vrchní vrstvu.

Vinylovou podlahu je potřeba jednou za měsíc ošetřit. Zlepší to její odolnost vůči odření a sníží množství zachycených nečistot. Ošetřující prostředek používejte na již vyčištěnou podlahu.

Na závěr

Vinylová podlaha se vyrábí v mnoha designových variantách a velmi pěkně vynikne v každém interiéru. Při výběru ale nedejte jen na vzhled. Vinyl se vyrábí ve dvou typech. Ty se liší způsobem pokládání, tloušťkou i možností využití na podlahové topení. Po výběru se zaměřte na další parametry. Důležité je porovnání nejen celkové tloušťky, ale i tloušťky nášlapné vrstvy. Zajímejte se i o zátěžovou třídu. Takové označení vám prozradí, zda je vybraná podlaha vhodná do domácnosti. Dozvíte se také, jak intenzivní zátěži ji budete moct vystavit.

Po položení podlahy je potřeba, abyste se o ni dále starali. Běžná péče není nijak náročná. Postačí vám mop, prostředek na mytí podlahvoda. Jestliže chcete zvyšovat její odolnost, jednou za měsíc ji důkladně očistěte a použijte speciální přípravek na ošetření.

I tohle by vás mohlo zajímat:

Jak vybrat podlahy do interiéru

Jak vybrat dřevěnou podlahu

Napsat komentář