Nejlepší mobil do 10000 Kč: 11 tipů 2026 podle ceny
Za 5 až 10 tisíc korun už nekupuješ kompromis. Střední třída dnes nabízí OLED displej, výdrž na dva dny, slušný foťák se stabilizací a často i tělo, kterému neublíží déšť ani pád na dlažbu. V téhle ceně se nejvíc přetahují Samsung, Motorola a Xiaomi se svými řadami Redmi Note a POCO.
Pod žebříčkem najdeš rady, jak číst parametry a proč při nákupu rozhodují roky aktualizací. Pokud ještě nevíš, kolik chceš utratit, začni na rozcestníku nejlepších mobilů.
Žebříček: 11 nejlepších mobilů do 10 000 Kč podle ceny
Mobily jsou seřazené podle ceny, od levnějších modelů s dlouhou podporou přes Xiaomi s obří baterií až po výkonné POCO a odolnou Motorolu s výdrží na dva dny. V tabulce vidíš hlavní rozdíly a pod ní zjistíš, který sedí na tvoje používání.
Rychlý výběr
-
Nejlepší celkově
Motorola Moto G86 Power 5G 12 GB/256 GB kolem 7 990 Kč Zobrazit cenu
-
Cena a výkon
Motorola Moto G57 Power 12 GB/256 GB kolem 6 990 Kč Zobrazit cenu
-
Levnější tip
Samsung Galaxy A17 4 GB/128 GB kolem 4 990 Kč Zobrazit cenu
Srovnání v tabulce
| Model | Displej | Fotoaparát | Baterie | Aktualizace | Hodnocení | Cena |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Motorola Moto G86 Power 5G 12 GB/256 GB Nejlepší celkově | 6,7″ pOLED, 120 Hz | 50 Mpx s OIS + 8 Mpx širokoúhlý | 6 720 mAh, 30 W | 4 roky záplat (do 2029) | 4,7 | 7 990 Kč |
| POCO X8 Pro 8 GB/256 GB Nejvýkonnější | 6,59″ AMOLED, 120 Hz | 50 Mpx s OIS + 8 Mpx širokoúhlý | 6 500 mAh, 100 W | 4 verze Androidu, 6 let záplat | 4,7 | 9 990 Kč |
| Motorola Moto G57 Power 12 GB/256 GB Cena a výkon | 6,7″ IPS, 120 Hz | 50 Mpx + 8 Mpx širokoúhlý | 7 000 mAh, 30 W | 1 nová verze Androidu | 4,6 | 6 990 Kč |
| Samsung Galaxy A17 4 GB/128 GB Levnější tip | 6,7″ AMOLED, 90 Hz | 50 Mpx s OIS + 5 Mpx širokoúhlý | 5 000 mAh, 25 W | 6 let Androidu i záplat | 4,6 | 4 990 Kč |
| Xiaomi Redmi Note 15 Pro 5G 8 GB/256 GB Fotí a vydrží | 6,83″ OLED, 120 Hz | 200 Mpx s OIS + 8 Mpx širokoúhlý | 6 580 mAh, 45 W | 4 verze Androidu, 6 let záplat | 4,7 | 8 990 Kč |
| Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G 6 GB/256 GB Nejdelší výdrž | 6,83″ AMOLED, 120 Hz | 50 Mpx s OIS + 8 Mpx širokoúhlý | 8 340 mAh, 67 W | Android 16, délka podpory nepotvrzená | 4,9 | 9 990 Kč |
| Xiaomi Redmi Note 15 5G 8 GB/256 GB Lehký s 5G | 6,77″ OLED, 120 Hz | 108 Mpx s OIS + 8 Mpx širokoúhlý | 5 520 mAh, 45 W | 4 verze Androidu, 6 let záplat | 4,8 | 7 490 Kč |
| Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G 8 GB/256 GB Foťák za málo | 6,77″ OLED, 120 Hz | 200 Mpx s OIS + 8 Mpx širokoúhlý | 6 500 mAh, 45 W | Záplaty do roku 2032 | 4,6 | 6 990 Kč |
| Samsung Galaxy A17 5G 4 GB/128 GB Samsung s 5G | 6,7″ AMOLED, 90 Hz | 50 Mpx s OIS + 5 Mpx širokoúhlý | 5 000 mAh, 25 W | 6 let Androidu i záplat | 4,7 | 5 990 Kč |
| Xiaomi Redmi Note 15 4G 8 GB/256 GB Levné Xiaomi | 6,77″ OLED, 120 Hz | 108 Mpx + 2 Mpx pomocný | 6 000 mAh, 33 W | 4 verze Androidu, 6 let záplat | 4,3 | 5 690 Kč |
| Samsung Galaxy XCover7 6 GB/128 GB Odolný do terénu | 6,6″ IPS, 60 Hz | 50 Mpx | 4 050 mAh vyměnitelná, 15 W | 4 verze Androidu, 5 let záplat | 4,4 | 7 990 Kč |
Nejlepší mobily do 6 000 Kč

Samsung Galaxy A17 4 GB/128 GB
Pro koho: Pro každého, kdo chce levnější Samsung na roky dopředu a nehraje náročné hry. Zákazníci ho kupují i rodičům a prarodičům, chválí velký displej a jednoduché ovládání.
Plusy
- Šest let nových verzí Androidu i bezpečnostních záplat
- Displej AMOLED 6,7 palce s 90 Hz a hlavní fotoaparát s optickou stabilizací
- Tenký a lehký, 7,5 mm a 190 g, k tomu NFC na placení a microSD až 2 TB
Minusy
- Jen LTE bez 5G a slabší procesor, na náročné hry nestačí
- Paměť RAM má jen 4 GB a odolnost IP54 chrání pouze proti stříkající vodě

Samsung Galaxy A17 5G 4 GB/128 GB
Pro koho: Pro každého, kdo chce Samsung s 5G a dlouhou podporou na běžné věci, tedy zprávy, sociální sítě, fotky a videa. Zákazníci ho kupují i dětem.
Plusy
- Šest let nových verzí Androidu i bezpečnostních záplat
- Displej AMOLED 6,7 palce a hlavní fotoaparát s optickou stabilizací
- 5G, NFC a microSD až 2 TB v těle silném jen 7,5 mm
Minusy
- Paměť RAM má jen 4 GB, při více aplikacích se podle zákazníků občas zasekne
- Odolnost jen IP54 a několika zákazníkům je příliš velký do ruky

Xiaomi Redmi Note 15 4G 8 GB/256 GB
Pro koho: Pro nenáročného člověka, který chce pěkný displej, hodně místa a baterii na celý den i víc. Zákazníkům stačí na volání, WhatsApp, YouTube, hudbu i focení momentek.
Plusy
- OLED displej 6,77 palce se 120 Hz, zákazníci chválí jas a věrné barvy
- Baterie 6 000 mAh, 8 GB RAM a 256 GB s možností microSD
- Obal a ochranná fólie v balení, k tomu NFC na placení
Minusy
- Jen LTE bez 5G a foťák bez optické stabilizace
- Zákazníci hlásí reklamy v systému a pomalejší odezvu foťáku
Nejlepší mobily do 8 000 Kč

Motorola Moto G86 Power 5G 12 GB/256 GB
Pro koho: Pro většinu lidí, kteří chtějí ve střední třídě co nejkompletnější mobil. Má jasný OLED displej, slušný fotoaparát, výdrž na dva dny a odolnost, jakou v této ceně jinde těžko najdeš.
Plusy
- Baterie 6 720 mAh, zákazníkům vydrží zhruba dva dny
- Krytí IP68 i IP69 a vojenská norma MIL-STD-810H
- Jasný pOLED displej se 120 Hz, fotoaparát s optickou stabilizací, 12 GB RAM a microSD
Minusy
- Výrobce uvádí čtyři roky bezpečnostních záplat, kratší než Samsung
- Nabíjení 30 W je na takovou baterii pomalejší a širokoúhlý fotoaparát je slabší

Motorola Moto G57 Power 12 GB/256 GB
Pro koho: Pro každého, kdo chce svižný mobil s obrovskou výdrží a neplánuje ho mít déle než tři roky. Zákazníci chválí hlavně baterii a plynulý chod.
Plusy
- Baterie 7 000 mAh, podle zákazníků vydrží dva až tři dny
- Snapdragon 6s Gen 4 a 12 GB RAM, v našem skóre plynulosti druhý nejlepší v žebříčku
- Krytí IP64, vojenská norma MIL-STD-810H, eSIM, jack 3,5 mm a obal v balení
Minusy
- Výrobce slibuje jen jednu novou verzi Androidu
- Displej IPS má slabší kontrast než OLED a fotoaparát nemá optickou stabilizaci

Xiaomi Redmi Note 15 5G 8 GB/256 GB
Pro koho: Pro každého, kdo chce 5G, OLED displej a slušný foťák v lehkém těle. Zákazníci chválí zpracování, jasný displej a poměr ceny a výkonu.
Plusy
- Hlavní foťák 108 Mpx s optickou stabilizací
- Snapdragon 6 Gen 3, 8 GB RAM a 256 GB s možností microSD
- Lehký, jen 178 g, baterie 5 520 mAh a nabíjení 45 W
Minusy
- Zahnutý displej některým zákazníkům nevyhovuje a v systému je dost předinstalovaných aplikací
- Krytí jen IP65 a nabíječku je nutné dokoupit

Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G 8 GB/256 GB
Pro koho: Pro každého, kdo chce za rozumné peníze kvalitní fotky a baterii na dva dny a 5G nepotřebuje. Zákazníci chválí foťák, stabilizaci a poměr ceny a výkonu.
Plusy
- Hlavní foťák 200 Mpx s optickou stabilizací, zákazníci ho chválí
- Baterie 6 500 mAh na dva dny a nabíjení 45 W
- OLED displej se 120 Hz, sklo Gorilla Glass Victus 2 a slot na microSD
Minusy
- Jen LTE bez 5G a procesor Helio G200 na náročné hry nestačí
- Podle zákazníků zbytečně velký, chybí jack 3,5 mm a nabíječku je nutné dokoupit

Samsung Galaxy XCover7 6 GB/128 GB
Pro koho: Pro stavbu, dílnu, chatu nebo hory, kde mobil padá, moká a pracuje se s ním v rukavicích. Baterii si vyměníš sám a podporu má dlouhou.
Plusy
- Krytí IP68, vojenská norma MIL-STD-810H a Gorilla Glass Victus+
- Vyměnitelná baterie a programovatelné tlačítko XCover
- Čtyři nové verze Androidu a pět let záplat, k tomu eSIM, microSD i jack 3,5 mm
Minusy
- Displej IPS má jen 60 Hz a procesor je ze starší generace
- Baterie 4 050 mAh s nabíjením 15 W, ojediněle zákazníci hlásí její rychlejší stárnutí
Nejlepší mobily do 10 000 Kč

POCO X8 Pro 8 GB/256 GB
Pro koho: Pro hráče a každého, kdo chce ve střední třídě výkon, jaký mají jinak dražší mobily. Zákazníci chválí výkon v kompaktním těle a výdrž baterie.
Plusy
- Dimensity 8500 Ultra, v našem skóre plynulosti nejvýkonnější mobil žebříčku
- Baterie 6 500 mAh s nabíjením 100 W a krytí IP68
- Čtyři nové verze Androidu a šest let záplat, k tomu video 4K
Minusy
- Foťák je podle zákazníků spíš průměrný a širokoúhlý má jen 8 Mpx
- Nemá slot na paměťovou kartu ani eSIM

Xiaomi Redmi Note 15 Pro 5G 8 GB/256 GB
Pro koho: Pro každého, kdo chce dobrý foťák, odolné tělo a dlouhou podporu. Zákazníci chválí jasný displej i na přímém slunci, svižný chod a vodotěsnost.
Plusy
- Hlavní foťák 200 Mpx s optickou stabilizací
- Krytí IP68, sklo Gorilla Glass Victus 2 a baterie 6 580 mAh
- Čtyři nové verze Androidu a šest let záplat, k tomu 5G a NFC
Minusy
- Čtečka otisků v displeji podle některých zákazníků občas zlobí
- Velký a těžší, 210 g, bez slotu na kartu a bez nabíječky v balení

Xiaomi Redmi Note 17 Pro 5G 6 GB/256 GB
Pro koho: Pro každého, kdo chce nabíjet co nejméně a mít odolný telefon s 5G a eSIM. Zákazníci chválí obří baterii, rychlé nabíjení a AMOLED displej.
Plusy
- Baterie 8 340 mAh, zákazníkům vydrží tři až čtyři dny, nabíjení 67 W
- Krytí IP68, sklo Gorilla Glass Victus 2 a displej s jasem až 3 500 nitů
- Foťák s optickou stabilizací, eSIM i dvě fyzické SIM
Minusy
- Jen 6 GB RAM a podle zákazníků hodně předinstalovaných aplikací
- Video jen ve Full HD, bez slotu na kartu a s hmotností 223 g
Jak jsme vybírali
Telefony jsme fyzicky netestovali. Výběr stojí na parametrech od výrobců, na našem vlastním skóre parametrů, na hodnoceních a recenzích ověřených zákazníků a na nezávislých recenzích. Dívali jsme se na celý balík: fotoaparát, výkon, displej, baterii, odolnost a délku aktualizací.
Pořadí v rámci každé sekce je naše posouzení poměru ceny, výbavy a zkušeností zákazníků. Opakované výhrady z recenzí píšeme rovnou do minusů. Do žebříčku bereme jen modely, které jsou skladem a mají od zákazníků vysokou známku.
Ceny a dostupnost kontrolujeme každý týden. Mobily se mění rychle, nové modely přicházejí několikrát do roka, proto celý výběr revidujeme každé čtvrtletí. U ceny vždy platí ta aktuální v obchodě, a když se změní, model se může posunout do jiné cenové sekce.
Co získáš navíc oproti levným mobilům
Levný mobil do 5 000 Kč zvládne volání, zprávy a internet. Při delším používání se ale seká, fotky v interiéru jsou rozmazané a aktualizace skončí dřív. Pokud ti stačí základ, mrkni na žebříček mobilů do 5 000 Kč.
Za 6 až 10 tisíc dostaneš hlavně tohle:
| Co řešíš | Levný mobil do 5 000 Kč | Střední třída do 10 000 Kč |
|---|---|---|
| Displej | často LCD s nižším rozlišením | OLED nebo jasné LCD se 120 Hz |
| Fotoaparát | bez stabilizace, slabší ve tmě | hlavní foťák s optickou stabilizací |
| Výkon a RAM | 4 GB, při hrách se seká | 6 až 12 GB a svižnější procesor |
| Odolnost | proti stříkající vodě | často IP68, někdy i IP69 |
| Aktualizace | dva až tři roky | čtyři až šest let |
Na co se dívat při výběru
Displej: OLED a obnovovací frekvence
OLED (u výrobců i AMOLED nebo pOLED) má hlubokou černou, sytější barvy a líp se čte na slunci. LCD (IPS) bývá levnější a černá na něm působí šedě. Číslo v Hz říká, kolikrát za sekundu se obraz obnoví. Při 90 až 120 Hz je posouvání webu a sociálních sítí znatelně plynulejší než při 60 Hz.
Fotoaparát: stabilizace je důležitější než megapixely
Skoro každý mobil má dnes 50 Mpx, takže samotné číslo nic neříká. Důležitější je optická stabilizace (OIS), tedy pohyblivý snímač, který vyrovná třes rukou. Díky ní jsou ostřejší fotky večer, v interiéru i videa z procházky. Pokud je focení hlavní důvod nákupu, podívej se i na žebříček fotomobilů.
Výkon a paměť RAM
Na běžný den stačí kterýkoli procesor z našeho výběru, rozdíl poznáš u her. Na ty je v téhle ceně nejsilnější POCO X8 Pro. Plynulosti pomáhá i RAM, tedy operační paměť. Se 4 GB se telefon po pár letech začne zadýchávat, 8 GB a víc je pohodlná rezerva na delší dobu.
Baterie a nabíjení
Kapacita 5 000 mAh vystačí běžnému člověku na den, modely s 6 500 až 8 340 mAh i na dva až tři dny. Nabíječku v balení dnes nedostaneš u žádného modelu v žebříčku, počítej s ní zvlášť. Na delší výlety se vyplatí i pořádná powerbanka.
Odolnost: co znamená IP54, IP68 a IP69
- IP54: chrání před prachem a stříkající vodou, déšť zvládne, ponoření ne.
- IP64 a IP65: úplně prachotěsný, IP64 odolá stříkající vodě a IP65 i proudu vody z hadice.
- IP68: prachotěsný a vydrží i ponoření, výrobce udává hloubku a čas.
- IP69: navíc odolá proudu horké vody pod vysokým tlakem.
Těsnění časem stárne a po výměně displeje nemusí těsnit jako z výroby. Ber odolnost jako pojistku proti nehodě.
Xiaomi, Redmi a POCO: na co si dát pozor
Xiaomi prodává levnější mobily pod značkami Redmi a POCO. Za stejné peníze často nabídnou větší baterii nebo silnější procesor, při nákupu ale hlídej dvě věci.
- 4G a 5G verze se stejným jménem. Redmi Note 15 4G a Redmi Note 15 5G mají jiný procesor i foťák. Vždycky si přečti celý název modelu.
- Předinstalované aplikace. Systém HyperOS má víc vlastních aplikací a nabídek, část zákazníků si stěžuje i na reklamy. Většinu z nich vypneš v nastavení.
Aktualizace: kolik let ti mobil vydrží
Aktualizace přinášejí nové verze Androidu a bezpečnostní záplaty, které chrání tvoje účty a bankovní aplikace. Bez záplat časem přestanou fungovat některé aplikace a roste riziko útoku. Právě v tomhle se výrobci liší nejvíc.
| Mobil ze žebříčku | Nové verze Androidu | Bezpečnostní záplaty |
|---|---|---|
| Samsung Galaxy A17 a A17 5G | šest let | šest let |
| Xiaomi Redmi Note 15 4G, 15 5G, 15 Pro 5G a POCO X8 Pro | čtyři verze | šest let |
| Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G | výrobce jasně neuvádí | do roku 2032 |
| Xiaomi Redmi Note 17 Pro | zatím nepotvrzeno | zatím nepotvrzeno |
| Samsung Galaxy XCover7 | čtyři verze od uvedení v roce 2024 | pět let od uvedení |
| Motorola Moto G86 Power | podle recenzí jedna až dvě | čtyři roky, do roku 2029 |
| Motorola Moto G57 Power | jedna | kratší, přesný termín výrobce jasně neuvádí |
Na pět let a víc sáhni po Samsungu nebo po novějším Xiaomi či POCO se šesti lety záplat. Motorola dává víc hardwaru za stejné peníze, ale počítej spíš s výměnou po třech letech.
eSIM a bezdrátové nabíjení
eSIM je SIM karta zabudovaná přímo v telefonu. Hodí se na druhé číslo nebo na data v zahraničí a u O2, T-Mobilu i Vodafonu ji vyřídíš bez problémů. Z našeho výběru ji mají Moto G86 Power, Moto G57 Power, Galaxy XCover7 a Redmi Note 17 Pro. Pozor, Moto G86 Power má vedle eSIM jen jeden slot na fyzickou kartu, takže dvě plastové SIM do něj nedáš.
Bezdrátové nabíjení v téhle ceně skoro nenajdeš, žádný z mobilů v žebříčku ho nemá.
Střední třída, nebo loňská vlajková loď?
Vlajková loď z loňska nebo předloňska se občas dá koupit levněji a láká na lepší foťák, bezdrátové nabíjení a prémiové materiály. Často má ale menší baterii a hlavně už vyčerpala část svých let aktualizací, které se počítají od uvedení modelu. Dává smysl, když ti jde hlavně o fotky a výkon. Pokud chceš výdrž, odolnost a co nejvíc let bez starostí, bývá nový model střední třídy rozumnější.
Časté chyby při výběru
- Kupovat podle megapixelů. Snímač s 200 Mpx pomůže přes den, ale optická stabilizace a kvalita hlavního foťáku řeknou víc než samotné číslo.
- Brát 4 GB RAM na roky dopředu. Na základní věci stačí, na pět let intenzivního používání je to málo.
- Nemyslet na toho, kdo bude mobil používat. Pro rodiče nebo prarodiče je často lepší jednodušší telefon s velkým písmem, tipy najdeš v článku o telefonu pro seniory.
- Nezkontrolovat konektor na sluchátka. Většina modelů už jack 3,5 mm nemá, takže se vyplatí myslet na bezdrátová sluchátka.
Kdy se vyplatí počkat
Nové modely střední třídy přicházejí hlavně na jaře, starší pak zlevní. Další dobré období jsou slevy kolem Black Friday na konci listopadu, kdy se ceny často posunou o sekci níž.
Pokud mobil kupuješ jako dárek pod stromeček, kup ho radši dřív a nech si rezervu na výměnu. Další nápady najdeš v návodu, jak vybrat vánoční dárek.
Časté otázky
Jaký je nejlepší mobil do 7 000 Kč?
Z našeho výběru je to Motorola Moto G57 Power s baterií 7 000 mAh a 12 GB RAM. Pokud ti víc záleží na fotkách, vyber Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G se stabilizovaným 200Mpx foťákem. Pro dlouhé aktualizace a 5G je tu Samsung Galaxy A17 5G.
Vyplatí se mobil do 10 000 Kč oproti levnějšímu?
Ano, pokud telefon používáš hodně a chceš ho mít několik let. Dostaneš lepší displej, foťák i odolnost. Na volání a občasné zprávy stačí i levnější model.
Který mobil do 10 000 Kč nejlépe fotí?
V našem výběru vychází nejlépe Xiaomi Redmi Note 15 Pro 5G s 200Mpx snímačem a optickou stabilizací. Dobře si vedou i POCO X8 Pro a Motorola Moto G86 Power, které natáčí video ve 4K.
Jak dlouho vydrží mobil ze střední třídy?
Hardware zvládne čtyři až pět let, o skutečné životnosti ale rozhodují aktualizace. Samsung Galaxy A17 dostane šest let podpory, Redmi Note 15 Pro 5G a POCO X8 Pro šest let záplat, modely Motorola v téhle ceně výrazně méně.