Nová aplikace, kterou najdete na sociální síti Twitter, nese název Spaces. Poskytuje vytváření online místností a živé diskutování s dalšími uživateli. Není to ale žádná novinka, stejné nápady se poslední dobou objevují i u dalších konkurenčních sítí.
A jak to funguje? Tato aplikace, stejně jako jiné, přináší různé limity. V místnosti je omezení, může zde mluvit maximálně 10 lidí, jinak se ale do místnosti může připojit neomezený počet posluchačů. Dalším zásadním omezením je to, že zahájit živé vysílání může jen uživatel, který má 600 a více sledujících. Je to proto, že lidé s tolika sledujícími na svém účtu budou mít pravděpodobně dobré zkušenosti se sebeprezentací nebo sdílením zajímavého obsahu díky svému stávajícímu publiku. Zkrátka takoví lidé mají nejspíše co říct a umí ostatní oslovit.
Název se dá do češtiny přeložit volně jako Prostor. Když někdo, koho sledujete, spustí svou místnost k diskuzi, v horní části domovské stránky se vám zobrazí jeho profilová fotografie ve fialové bublině, a ta se zobrazuje po celou dobu, co běží vysílání. Vy se pak můžete připojit snadno jako posluchač, a můžete dokonce reagovat na to, co slyšíte, a to pomocí emotikonů, můžete kontrolovat všechny připnuté tweety a přidávat i vlastní, ale také snadno požádat o slovo a vstoupit do diskuze.
Pokud již vysíláte nebo získáte slovo, máte další možnosti. Můžete dokonce zapnout titulky, aby měl každý možnost sledovat, co říkáte. Zároveň můžete tweetovat na zeď, aby se mohli připojit i vaši sledující. Je zde kladený velký důraz na bezpečnostní ovládací prvky. Když jste vy tvůrci své diskuzní místnosti, máte kontrolu nad tím, kdo má slovo. Pokud se vám například nelíbí aktuální téma nebo atmosféra, kterou daný řečník vede, můžete mu ztlumit reproduktor nebo odebrat mikrofon či je přímo vyloučit z místnosti. Kdokoli má také možnost hlásit nebo blokovat ostatní. Chcete-li naopak získat více posluchačů, můžete pozvat své sledující, a to pomocí tweetu nebo zprávy. Snadno je tak vyzvete, aby se zúčastnili nebo se rovnou přidali k diskuzi a vzali si slovo.
Jak již bylo zmíněno výše, chcete-li sami zahájit vysílání, musíte mít na svém účtu 600 sledujících. Pak už vás funkce sama snadno provede tím, jak vysílání začít. Nejdříve mu zvolit konkrétní název, následně povolíte aplikaci přístup k mikrofonu telefonu a můžete mluvit. Snadno také přizvete další uživatele k tomu, aby se k vám připojili a mohli s vámi sdílet své myšlenky. Takové vysílání je určené pro malé rozhovory, ale i pro velké diskuze. Je to jen na vás.
Někdo by mohl tuto novou funkci přirovnat k nové aplikaci Clubhouse. O zajištění živých vysílání na sítích se ale snaží i další konkurenti, jako je Facebook, Spotify nebo LinkedIn.
Konečně funkce, u které nezáleží na tom, jaký operační systém máte. Twitter totiž můžete využívat na jakémkoli chytrém telefonu, ale i na chytrých hodinkách a jiných zařízeních.