Jak vybrat zvlhčovač vzduchu

Co si myslíte o zvlhčovači vzduchu? Je potřebný ve vaši domácnosti? Mnoho lidí na něj nedá dopustit. Pokud právě uvažujete o jeho koupi, vysvětlíme vám, jak si vybrat zvlhčovač vzduchu a na co si dávat pozor.

vyberomat cz humidifier
vyberomat cz humidifier

Druhy zvlhčovačů vzduchu

Zvlhčovač vzduchu se vám hodí hlavně v případě, máte-li doma suchý vzduch. Tehdy je víc než užitečný. Suchý vzduch není dobrý pro naše tělo, pleť a ani pokožku. Často vyvolává kašel a zhoršuje kvalitu spánku. Hlavně během zimních měsíců, když více topíme a nenecháváme otevřená okna, je vzduch často sušší než obvykle. V následujícím článku vám sepsali vše důležité o tom, jaké druhy zvlhčovačů se vyrábějí a na co se zaměřit při jejich výběru.

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu do bytu

Na těchto zvlhčovačích vzniká vlhkost prostřednictvím vln, které rozbíjejí vodní kapky na velmi malé částečky. Ultrazvukové zvlhčovače tak vytvářejí páru, která ale nezvyšuje teplotu v místnosti a nestane se vám, že ji budete cítit jako příliš horkou. Výhodou těchto zvlhčovačů je, že jsou velmi tiché a mají nízkou spotřebu. Vodu v nádržce je potřeba čistit, aby se zabránilo množení bakterií, které by mohli snadno unikat do vzduchu.

Ultrazvukové zvlhčovače jsou o něco dražší, ale na druhé straně mají nižší výdaje na spotřebu energie a nejsou tak hlučné jako parní. Díky vysoce frekvenčním ultrazvukovým vlnám se jednotlivé kapky vody rozdělují na drobné kapičky podobné mlze. Tyto zvlhčovače mají několik stupňů zvlhčování od nejjemnějšího až po velmi silné. Pomocí studené páry se dá vytvořit efekt zvlhčování bez toho, aby bylo v místnosti opravdu horko. Neohřívají vodu, aby se z nich vytvořila pára, místo toho dokážou vytvářet přímo studenou páru pomocí ultrazvuku. Proto jsou vhodné hlavně do těch místností, kde jsou děti.

vyberomat cz humidifier
vyberomat cz humidifier

Parní zvlhčovače vzduchu do bytu

V případě tohoto zvlhčovače vodní pára vzniká při varu. Potom se smíchá s chladnějším vzduchem v místnosti tak, aby pára, kterou uvolní zvlhčovač, měla přiměřenou teplotu. Jejich výhodou je, že mají asi 10násobně vyšší výkon než jiné zvlhčovače. Horká pára není vhodná pro rodiny s dětmi, které by se o ni mohly opařit. Výhodou je, že var dokáže přirozenou cestou zlikvidovat většinu mikroorganismů, které by se mohly nacházet ve vodě.

Zvlhčovače vzduchu s přirozeným odpařováním

Vzduch se v tomto zvlhčovači filtruje přes vodní koupel a rotující disky nebo přes odpařovací kazetu, ze které uniká vlhkost. Jejich výhodou je, že dokáží částečně očistit vzduch, prach a další nečistoty. Nastává přirozená absorpce vody do vzduchu. Když se vzduch nasytí asi na 60 % relativní vlhkosti, přestane absorbovat další mlhu. Někdy se označují i jako zvlhčovače s vodním filtrem nebo jako zvlhčovač a čistička, takže 2v1, případně je najdete označené anglickým názvem — Air Washer, pračka vzduchu.

Jaký je rozdíl mezi zvlhčovačem a odpařovačem?

Na trhu najdete také i keramické odpařovače, které kdysi používali naše babičky. Takové odpařovače se položily na radiátor a voda se z nich postupně a samovolně vypařovala. Někdy jsou z odpařovačů i velmi pěkné doplňky do domácnosti. Jejich velkou nevýhodou je to, že nemají až tak silný účinek a ve stojaté vodě se mohou množit bakterie. Moderní diskové zvlhčovače pracují na podobném principu, jejich výhodou je ale to, že jsou několikanásobně účinnější. Vypouštějí vlhkou páru, která je regulovaná hydrostatem a zvlhčovač se automaticky vypne, když je v místnosti dostatečná vlhkost.

Kritéria na výběr kvalitního zvlhčovače vzduchu

Ideální je, když má zvlhčovač vzduchu takový výkon, který dokáže efektivně udržet vlhkost v místnosti a zároveň má i dostatečně velkou nádržku na vodu, kterou není potřeba příliš často doplňovat.

Kritéria, která by měl kvalitní zvlhčovač splňovat:

Přívodní kabel — by měl být dostatečně dlouhý a vyrobený z kvalitního materiálu.

Displej — ukazuje, jaká je v místnosti vlhkost a teplota, nastavení úrovně vlhkosti, respektive čas používání.

Zvlhčovací výkon — určuje, kolik vody dokáže zvlhčovač poskytnout vzduchu na hodinu nebo na jeden den. Zvlhčovací výkon je důležitý i z toho důvodu, že se projeví na účinnosti zvlhčovače a na spotřebě elektřiny. Výkonnější zvlhčovače jsou vhodnější do velkého prostoru, kde se vyžaduje větší odpařování vody.

vyberomat cz humidifier
vyberomat cz humidifier

Hlučnost — je důležitá, pokud budete zvlhčovač používat i během noci. Z vlastní zkušenosti vám doporučujeme hlučnost maximálně 25 dB, při které vás nebude během spánku rušit. Ultrazvukové zvlhčovače během provozu i na nižším stupni vydávají minimální hluk, při kterém dokáže zaspat i dítě.

Právě ultrazvukové přístroje mají velkou výhodu v hlučnosti, protože ultrazvuk je sice velmi slabý zvuk, ale dostatečně silný na to, aby rozvibroval malou membránu v nádržce a tím roztříštil vodu na mikroskopické kapky – mlhu. Proto není přeměna vody na páru u těchto přístrojů vůbec hlučná, na rozdíl od parních zvlhčovačů, kde se voda přivádí k bodu varu. Jediný zvuk, který vydávají ultrazvukové zvlhčovače, je občasné bublání. Takový zvuk ale není vůbec rušivý, naopak může být uklidňující.

Umístění zvlhčovače v bytě

Zvlhčovač se hodí do všech obytných nebo pracovních místností, které jsou vybavené nábytkem a kde se pohybují lidé. Nejvhodnější je umístit zvlhčovač přímo na zem, případně na nízký podstavec. Není vhodné, abyste ho dali nábytek, plovoucí podlahu nebo blízko papírů a materiálů citlivých na vodu. Když budete přístroj otvírat a doplňovat vodu do nádržky, může se snadno stát, že se tekutina dostane na dřevo nebo na papír. Také není vhodné, abyste ho umístili pod nábytek, na polici nebo pod stůl. Pára, která uniká ze zvlhčovače nahoru, by mohla po čase způsobit koncentraci vlhkosti a následně poškodit nábytek. Pro ideální šíření vlhkosti dopřejte přístroji dostatek prostoru nad tryskami, které vypouštějí páru do místnosti.

Shrnutí

Pokud si zvlhčovač zakoupíte, dbejte na jeho čistotu. Kvůli předvídání nežádoucího množení baktérií je potřeba, abyste vodu v některých typech zvlhčovačů vzduchu pravidelně měnili. Je taky vhodné, aby zvlhčovač obsahoval různé filtry (např. demineralizační keramický filtr s částicemi nanostříbra), které chrání vodu v nádržce před usazováním vodního kamene a před množením bakterií. Některé parní zvlhčovače mají i nádobku na esenciální látky používané při aromaterapii, které suchý a prašný vzduch v místnosti obohatí nejen o zdravou vlhkost, ale také o příjemnou vůni. Praktickou funkcí je taky podsvícení LED displeje a možnost ovládat přístroj pomocí dálkového ovladače.

Jak vybrat čističku vzduchu

Jak vybrat ventilátor

Napsat komentář