Bruslení je obecně velmi oblíbenou sportovní aktivitou a to nejen letní, ale i zimní. Abyste si tento sport užili se vším všudy, budete potřebovat kvalitní brusle, které vám dobře padnou. Před koupí je proto dobré vědět, na které parametry se zaměřit. V našem článku vás seznámíme s typy zimních bruslí a poradíme vám, jak se mezi sebou brusle kvalitativně odlišují.
Typy zimních bruslí
V zimě se brusle používají buď pro rekreační, nebo sportovní účely. Ze zásady známe dva základní typy zimních bruslí – brusle na hokej a na krasobruslení. Oba typy jsou rychlé, dobře ovladatelné a nabízejí dobrou podporu chodidla, díky čemuž jsou dobrou volbou i pro začátečníky.
Hokejové brusle
Jak již název napovídá, hokejové brusle jsou vhodné pro lední hokej, ale jsou stejně dobré pro běžné bruslení na ledě, pokud jste začátečník nebo zda máte rádi rychlé bruslení.
Lední brusle se skládá z pevné boty, která chrání vaše nohy před údery hokejkou během hry. Vevnitř je podšívka, díky které se, navzdory tvrdému vnějšku, pohodlně nosí. Proto jsou vhodné i pro začátečníky, kteří hledají pohodlné brusle. Bota je navržena tak, aby poskytovala dobrou podporu pro kotník a chodidlo. Nůž je krátký a zakřivený, co dělá brusle snadno ovladatelné a optimální i pro rychlé jízdy, ale méně vhodné pro bruslení po delší dobu.
Hlavní důraz se klade na pevnost obuvi (v případě nárazu puku, hokejky, kontaktu s jiným hokejistou atd.) A dobrou stabilitu a manévrovatelnost. Nevýhodou je většinou nižší pohodlí ve srovnání s jemnějšími bruslemi a velmi dlouhé zavazování tkaniček.
Jak rozpoznat kvalitní hokejové brusle od těch levných?
- Pevnější a tužší obuv – lepší manévrovatelnost, ochrana, stabilita
- Vyztužený a lépe tvarovaný jazyk – vyšší komfort a lepší ochrana
- Kvalitnější nůž – vyšší tuhost, trvanlivost, dlouhá životnost
- Lepší vnitřní podšívka – pohodlí, přenos síly
Tyto body se dají splnit díky technologii výroby a vybraným materiálům. Při nejlevnějších bruslích bude použitý materiál většinou PVC, uhlíková ocel nebo polyester. U nejdražších zas najdete uhlíková či skleněná vlákna, kalenou kultivovanou ocel, termoplastické materiály atd.
Brusle na krasobruslení
Tyto typy bruslí jsou určeny pro ty, kteří chtějí na ledě dělat různé figury. Díky špičkám v přední části nože lze provádět různé piruety či skoky. Samotná bota je vyrobena buď z originální, nebo syntetické kůže. Pravá kůže se často vyskytuje v dražších bruslích používaných pro profesionální soutěže. Bota je obvykle tvrdší, a tedy méně pohodlná na nošení, ale navíc je poskytnuta větší podpora kotníku. Boty vyrobené ze syntetické kůže jsou obvykle pohodlnější, ale poskytují na druhé straně menší oporu kotníku. Některé moderní brusle ze syntetické kůže však poskytují lepší oporu, a dokonce mají lepší podšívku, díky čemuž jsou pohodlné.
Jak poznat kvalitní brusle na krasobruslení?
- Kvalita vrchního materiálu – PVC má zcela odlišné vlastnosti než polyuretanová nebo pravá hovězí kůže. Materiál velmi ovlivňuje kvalitu bruslí.
- Kvalita vnitřek – levné brusle nemají podšívku vůbec, dražší ji mají silnější, kvalitnější a lépe tvarovanou. To samozřejmě ovlivňuje vaše pohodlí.
- Pevnost boty – všechny kvalitní brusle mají určitou úroveň pevnosti. Dražší brusle jsou pevnější a rigidnější. Díky tomu se budete cítit stabilnější a brusle lépe ovládat. Na krasobruslení potřebujete pevné boty kvůli častým skokům a pádům.
- Jazyk – kvalitní jazyk je dobře vyztužený a předtvarovaný. Na levných bruslích nic takového neočekávejte.
- Nůž – bez něj by to nefungovalo. Může mít různou kvalitu použité oceli, základna je z nerezavějící oceli s dostatečnou pevností. Dražší brusle mají nože z pevnější a kultivované oceli, jsou odolnější, trvají déle naostřené a mají dlouhou životnost.
Kupte si brusle ve správné velikosti
Je důležité, abyste si nekoupili příliš velké brusle – zejména při krasobruslení musíte mít absolutní kontrolu nad nožem, abyste mohli dělat figury a skoky. Vaše noha musí být v brusli pevná, ale nesmí jí být zase příliš těsno. Po uvolnění šňůrek a přezek a přitlačení chodidla dopředu byste měli mít dostatek prostoru na to, abyste dokázali za patu vložit prst. I proto je nejlepší brusle zkoušet rovnou s tlustými ponožkami, s nimiž budete také bruslit.
Dětské brusle
Brusle nejsou úplně levnou záležitostí a každý rok kupovat nové pro vaše ratolesti by mohlo silně zasáhnout vaši peněženku. Naštěstí je tu v posledních letech řešení. Mnoho výrobců začalo vyrábět dětské brusle v nastavitelných modelech, což znamená, že délka boty se dá prodloužit. To umožňuje, že vystačí dítěti až do 3-4 velikostí nohy. Nastavitelné brusle jsou určeny pro rekreační použití a kvalitně jsou stejně dobré jako běžné modely. Doporučujeme tento typ bruslí zejména, pokud je vaše dítě stále ve fázi růstu a potřebuje je pouze na běžné používání.
Jak si vybrat dětské lední brusle?
- Stabilita a pevná konstrukce – u dětí je hlavním důležitým parametrem, jenže zde lidé často šetří, proto naoko není vidět rozdíl. Vybírají si podle ceny a barvy, a to je to, co chce právě výrobce. Není nic horšího než koupit levné brusle s nedostatečnou zesílenou konstrukcí obuvi, většinou z PVC. Děti nebudou mít pevný kotník, a tak se jim bruslení nebude líbit. Dbejte proto na tento parametr.
- Kvalita výztuže – výztuž musí být pevná a měla by se alespoň trochu přizpůsobit tvaru nohy. Naneštěstí ne vždy je to samozřejmostí.
- Kvalitní podšívka – ujistěte se, že vaše děti budou mít zdravou obuv. Výběr bruslí není o nic méně důležitý. Dítě nebude v bruslích celý den jako v botách, ale jsou zde kladeny další požadavky. Kvalitnější brusle mají přirozenější podporu oblouku a kvalitní podšívku.
- Výška těžiště – toto má vliv na celkovou stabilitu a manévrovatelnost. Při koupi kvalitních bruslí s nízkým těžištěm uvidíte potom překvapující rozdíly v bruslení vašich dětí.
- Kvalita nožů – zde je dobré zaměřit se minimálně na nerezovou ocel. Nechávejte brusle pravidelně brousit. Můžete se také zaměřit na správné centrování nože proti botě, ale s touto nepříjemností se budete setkávat poměrně zřídka.
Překvapení v podobě 3 v 1
Na trhu se objevily dětské brusle typu 3 v 1, které se skládají z bot, ke kterým můžete připevnit buď nože na bruslení na ledě, kolečka na in-line nebo klasické dvouřadé brusle. Tímto způsobem může vaše dítě používat brusle přes letní i zimní sezónu bez nutnosti nákupu více párů. Kvalita a výkon jednotlivých částí však není tak dobrá jako, kdybyste je koupili samostatně, ale svému účelu slouží dobře, pokud jsou používány příležitostně.
Závěr
Jak vidíte, mezi bruslemi jsou rozdíly, i když se to na první pohled nemusí tak zdát. V zásadě platí pravidlo, že čím jsou brusle dražší, tím jsou lépe vyztužené, pevnější, mají lepší nůž, nižší hmotnost a také vyšší odolnost.
Těm z vás, kterým stačí brusle na občasné bruslení na veřejném kluzišti, postačí obyčejné brusle, které jsou pohodlné a dostatečně dobře zpracované, ale nedejte se zlákat co nejnižší cenou. Ti, kteří je používají již na profesionální úrovni, by měli výběru svých nových bruslí věnovat velkou pozornost. Mnoho odborníků z hokejového i krasobruslařského světa říká, že není nic horšího než nesprávně zvolené brusle.
Jak vybrat hokejku, pokud plánujete hrát hokej na zamrzlém rybníku nebo někde na zimním stadionu? To vám poradíme v dalším článku. Nebo vás láká spíše sport na sněhu? Přečtěte si proto článek, jak vybrat nejlepší běžky.