Jak vybrat nejlepší sušičku prádla

Moderní technologie nám usnadňují život na každém kroku. Není tomu jinak ani při péči o domácnost. Jedním z výborných pomocníků je i sušička na prádlo. Její používání vám přinese několik výhod:

  • Ušetříte práci a čas s věšením prádla.
  • Sušička odstraní z prádla jemný prach, vlasy a jiné nečistoty.
  • Většinu oblečení vysušeného v sušičce nebudete muset žehlit.
  • Sušení v sušičce je šetrné k barvám prádla.
  • Sušička chrání byt před nechtěnou vlhkostí ze sušení na sušáku. Vyhnete se tak riziku vzniku plísní.
  • Vaše prádlo bude suché mnohem rychleji. Tento fakt oceníte zejména v zimních měsících.
  • Šetří prostor – sušáky s prádlem vám doma nebudou překážet.

Pokud ještě nemáte sušičku, poradíme vám, na co se zaměřit při jejím výběru. Díky tomu koupíte model, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Typy sušiček na prádlo

Existují dva základní typy sušiček: ventilační a kondenzační. Rozdíl mezi nimi je ve způsobu odvádění vlhkosti.

Ventilační sušičky je třeba umístit do místnosti s dostatečným větráním nebo zabudovat odtokovou trubku. Je to proto, že při sušení uniká z přístroje pára. Kvůli složitosti tohoto řešení pro domácnosti najdete na trhu zejména širokou nabídku kondenzačních sušiček.

V kondenzační sušičce se mění vlhkost na vodu. Ta se odvádí odtokem nebo se sbírá do nádoby uvnitř sušičky. Po vysušení prádla nasbíranou vodu jednoduše vylijete.

Standardní sušičky na prádlo

Standardní sušičky jsou cenově nejvíce dostupným typem sušiček. Vyrábějí se v rozměrech 85x60x60 cm. Kromě ceny je jejich výhodou i rychlost sušení. Nevýhodou jsou vyšší náklady na provoz. A to zejména, pokud standardní sušičku umístíte do menší místnosti. Tento model totiž používá k ochlazení vzduch z okolí. Proto je vhodnější umístění v chladnějším a větším prostoru.

Úzké sušičky na prádlo

Výhodou tohoto typu je, jak už samotný název napovídá, rozměr sušičky. Úzké sušičky, v některých obchodech je najdete i pod označením slim sušičky, umístíte bez problémů do menšího prostoru. Standardní rozměry úzkých sušiček jsou 45x60x60 cm. Menší rozměr znamená samozřejmě i menší kapacitu. Jsou proto vhodné do méně početných domácností.

Sušičky na prádlo s parní funkcí

Sušičky s parní funkcí jsou vybaveny tepelným čerpadlem. V tomto typu sušičky se oblečení suší pomocí horké páry. Při sušení se buben sušičky neotáčí. Výsledkem je rovnoměrně vysušené a nadýchané oblečení, které není nutné žehlit. Pára ho kromě toho zbaví všech nepříjemných pachů.

Sušičky na prádlo s tepelným čerpadlem

Výhodou sušičky s tepelným čerpadlem je nízká spotřeba. Pracuje na principu ohřevu studeného vzduchu, který po ohřevu není potřeba odvádět. Rozměrově jsou sušičky na prádlo s tepelným čerpadlem stejné jako standardní sušičky. Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena. Vynaložené náklady se vám však při pravidelném provozu rychle vrátí.

Pračky se sušičkou

Pračka se sušičkou kombinuje dva spotřebiče v jednom. Je proto výbornou volbou do menšího bytu, kde není dostatek prostoru na umístění dvou spotřebičů. Pračky se sušičkou mimoto obvykle nabízejí několik volitelných funkcí jako například parní programy. Nevýhodou je menší kapacita sušičky ve srovnání s pračkou. Při této kombinaci také nelze najednou prát i sušit.

Sušičky podle způsobu plnění

Sušičky dělíme i podle způsobu plnění. Na trhu najdete dva základní typy:

  • sušička s předním plněním
  • sušička plněná shora

Vestavěná nebo samostatně stojící sušička?

K dispozici jsou také modely podle způsobu umístění. Nejběžnějším typem jsou volně stojící sušičky. Můžete je umístit na podlahu nebo na pračku. Pro umístění na pračku slouží speciální spojovací díl. Na toto řešení je však nutná vzájemná kompatibilita spotřebičů a spojovacího dílu. Nemůžete ho také využít pro shora plněné pračky.

Trochu netradičním řešením je umístění sušičky do kuchyňské linky. Při dostatečně hluboké lince ji můžete zakrýt dvířky podobně jako myčku nádobí.

Na co myslet při výběru

Aby sušička přesně vyhovovala vašim potřebám, při jejím výběru budete potřebovat zvážit několik kritérií. Nejhlavnější jsou:

Objem sušičky na prádlo

V popisu každé sušičky je kromě jiných parametrů uváděn údaj o maximálním objemu prádla na jedno sušení. Model správné velikosti vyberete podle počtu členů vaší domácnosti.

  • Pro domácnost s 1–2 členy je ideální objem do 7 kg.
  • Čtyřčlenná rodina využije sušičku s maximální kapacitou 7–9 kg.
  • Pro vícečlennou domácnost je vhodné pořídit model s kapacitou 10 kg.

Spotřeba energie

Nejúspornějšími modely jsou sušičky v třídě A+++. Spotřebují jen 1,27 kWh elektrické energie. O něco méně úsporné jsou sušičky v energetické třídě A++ se spotřebou 1,35 kWh. V energetické třídě A+ je to 1,5 kWh a v třídě A 1,62 kWh. Další třídy sušiček na prádlo mají vyšší spotřebu. Při třídě C je to až 2,5 kWh. Na první pohled se tyto rozdíly zdají být možná zanedbatelné, ale po několikaleté provozu na modelech s vyšší energetickou třídou ušetříte.

Účinnost sušení

Účinnost sušení je udávána písmeny A až G. Nejkvalitnější sušení a také nejmenší únik vlhkosti do okolí nabízí třída sušení A. Nejmenší účinnost má třída G. Při této třídě je kromě toho třeba v místnosti při sušení větrat, aby se nehromadila vlhkost.

Hlučnost

Při domácích spotřebičích je důležitým parametrem i míra hlučnosti. Běžná hlučnost sušičky je přibližně 64 dB. Pokud požadujete ještě nižší hluk, komfortní hlučnost sušičky je 40 dB.

Funkce sušiček na prádlo

Kromě srovnání objemu a spotřeby byste se před koupí měli zamyslet nad tím, jaké funkce sušičky byste chtěli využívat.

Parní funkce — tato funkce umožňuje zbavit oblečení nepříjemných pachů, a to i cigaretového kouře. Jelikož parní funkce ničí až 99,9 % alergenů, je vhodná také pro alergiky. Kromě toho nebudete muset prádlo vůbec žehlit. Dokonce ani košile či jiný mačkavý materiál.

Inteligentní senzory — pokud je sušička vybavena inteligentními senzory, dokáže si sama přizpůsobit teplotu sušení podle druhu sušených textilií. Senzory snímání vlhkosti upraví dobu potřebnou k sušení. Některé modely umožňují předem nastavit i požadovanou míru vysušení oblečení.

SMART sušičky — některé moderní sušičky můžete ovládat pohodlně na dálku přes smartphone.

Žehlící program — funkce, která vysuší oblečení tak, že ho nebudete muset žehlit.

Automatické čištění — v sušičce může po delší době používání dojít k ucpání kondenzátoru. Proto je třeba jeho pravidelné čištění od nahromaděných žmolků či jiných nečistot. Tato starost vám odpadne, pokud si koupíte model s automatickou funkcí čištění.

Odložený start — tato funkce umožňuje předem nastavit čas, kdy se spustí zvolený program.

Dětská pojistka — dětská pojistka je neocenitelným pomocníkem v domácnosti s malými dětmi.

Využít lze i jiné praktické funkce jako zvukový signál při ukončení sušení, systém proti pomačkání prádla, LED displej s údaji o předpokládané době sušení či osvětlení bubnu.

Rady na závěr

Sušička je nesporně velkým pomocníkem v každé domácnosti. A to nejen pro úsporu času a práce, kterou přináší. Díky mnoha funkcím oceníte i jiné výhody. Ochranu před alergeny, menší množství prádla na žehlení či voňavé a nadýchané prádlo bez použití změkčovacích prostředků. Před koupí sušičky si stanovte parametry, které by vaše sušička měla mít.

Nejdůležitějšími jsou objem a energetická třída. Rozhodněte se také, které přídavné funkce od zakoupeného modelu požadujete. Pokud máte malé děti, předem myslete na dětskou pojistku. Pokud požadujete komfort ovládání mobilem, nejlepším řešením bude SMART sušička. Určitě oceníte například funkci automatického čištění či žehlící program.

Napsat komentář