Jak vybrat nejlepší pánev

Pánev patří mezi základní vybavení kuchyně. Na pánvi můžete potraviny dusit, smažit, grilovat, dokonce i vařit. Při výběru se nejprve zamyslete nad tím, k jakému účelu budete pánev používat. Podle toho si pak vyberete konkrétní typ pánve. U některých typů se prodává spolu s pánví i poklice. Na jiné modely je třeba pokličku dokoupit. Na trhu najdete také cenově výhodné sady pánví různé velikosti, které využijete, pokud jste zvyklí vařit pro různý počet osob.

Kromě účelu použití, vybírejte pánve podle materiálu, odolnosti a typu sporáku, který používáte. Odpovědi na všechny otázky, které s výběrem souvisí, najdete v našem článku.

Typy pánví

Jednotlivé pánve se od sebe liší rozměrem, tvarem i materiálovým provedením. Před koupí si proto nejdříve promyslete, jaký typ budete potřebovat. Na trhu najdete následující typy pánví:

Klasické pánve

Klasické pánve jsou určeny na přípravu široké škály jídel. Mají hlubší okraj a často se prodávají spolu s poklicí. Klidně v nich můžete dusit zeleninu, smažit maso, připravit omáčku i opražit palačinky. Klasické pánve si můžete zakoupit v různých velikostech.

Pánve wok

Pánve wok jsou vhodné zejména pro přípravu asijských pokrmů. Aby se v nich jídlo dobře mísilo, jsou hlubší než klasické pánve. Zároveň mají úzké dno, což pomáhá distribuci tepla po celém okraji pánve wok. Při časté přípravě dušených jídel oceníte i pokličku. Výhodou tohoto typu pánve je, že v ní bez problémů uvaříte i větší množství jídla najednou.

Pánve na palačinky

Pánve na palačinky mají nízký okraj, který usnadňuje obracení palačinek. Pánve s nepřilnavých povrchem umožňují přípravu palačinek či placek i bez použití oleje. 

Pánve na lívance a volská oka

Tento typ poznáte podle několika kruhových ploch. Do každé plochy nalijete těsto nebo vajíčko a smažíte. 

Grilovací pánve

Grilovací pánve bývají většinou čtvercového tvaru. Mají speciální vroubkované dno, které připomíná grilovací mřížku. Jsou nejvhodnější na grilování masa i zeleniny. Výhodu je, že dobře udržují teplo. 

Hluboké pánve

Hluboké pánve mají vyšší okraj, což umožňuje přípravu většího množství jídla. Jsou vhodné na dušení masa i zeleniny. Bez problémů v nich připravíte také omáčku. Při koupi doporučujeme vybrat model s poklicí. Díky ní se jídlo připraví rychleji a s nižší spotřebou energie. 

Elektrické pánve

Výhodou elektrických pánví je, že k jejich provozu nepotřebujete sporák. Postačí vám elektrická zásuvka. V elektrické pánvi připravíte různé typy jídel. Můžete v nich smažit, dusit, zapékat i vařit. Díky poklici se jídlo v elektrické pánvi nevysušuje.

Materiál pánví

Jednotlivé materiály pánví se od sebe liší zejména svou odolností a distribucí tepla. Pro každodenní použití se vám bude hodit jiná pánev, než pro to občasné.

Keramická pánev

Výhodou keramické pánve je dlouhá životnost a nepřilnavost. Je určena na dušení při nižších teplotách. Díky tomu se při vaření zachovává v potravinách více vitamínů. Není však vhodná na smažení. Při vaření v keramické pánvi nepoužívejte kovové nástroje. Kov může povrch pánve snadno poškodit. 

Ocelová pánev

Ocelové pánve využijete na grilování různých masitých i zeleninových jídel. Jejich výhodou je vysoká vodivost tepla. Při smažení nebo grilování je však třeba používat tuk, jinak se jídlo připálí. Výhodou je na druhé straně vysoká odolnost tohoto materiálu. Ocelové pánve můžete mýt v myčce.

Litinová pánev

Litinové dno pánve zajistí rovnoměrné rozložení tepla po celé jeho ploše. Litina je navíc velmi odolná a jídlo se na ní při opékání nepřilepí . Tento materiál nepoškodí ani ostré kovové předměty. Litinové pánve navíc dlouho udrží teplotu. Můžete je používat na přímém ohni, elektrické i indukční varné desce, ale i na zapékání v troubě.

Nerezová pánev

Nerezové pánve mají dlouhou životnost. Při jejich používání však očekávejte nižší vodivost tepla a nerovnoměrnost jeho rozložení po celém dně pánve.

Hliníková pánev

Hliníkovou pánev oceníte, pokud hledáte lehký materiál s vysokou vodivostí tepla. Výhodou hliníkové pánve je také nižší cena. Nevýhodou tohoto materiálu je měkkost. Jelikož ze zdravotního hlediska není vhodné vařit přímo na hliníku, pánve jsou z vnitřní strany pokryté vrstvou jiného materiálu.

Smaltovaná pánev

Smaltované pánve využijete na vaření, dušení i smažení. Jejich výhodou je vysoká odolnost a dlouhá životnost. Pokud však preferujete vaření bez použití tuku, smaltovaná pánev pro vás nebude vhodná.

Teflonová pánev

Teflonové pánve se staly díky své cenové dostupnosti a nepřilnavému povrchu nejvíce používaným typem pánví. Jejich výhodou je možnost použití na všechny typy jídel, a to i na jídla s použitím menšího množství tuku. Nevýhodou je nízká odolnost, proto se při vaření na teflonové pánvi nesmí používat kovové nástroje.

Granitová pánev

Granitový povrch je ideální na zdravé vaření. Jídlo na něm připravíte s minimálním použitím tuku. Samotné tělo pánve bývá vyrobeno z hliníku nebo jiného kovu. Výhodou granitové pánve je také její odolnost. Patří však mezi dražší modely.

Titanová pánev

Titanové pánve patří mezi nejdražší na trhu. Vyrábějí se z více vrstev a jsou velmi odolné na změny teploty i poškrábání. Titanové pánve mají navíc nepřilnavý povrch.

Jaké parametry porovnávat

Při koupi pánve doporučujeme kromě typu a materiálu porovnat několik základních parametrů:

Velikost pánve

Velikost pánve bude záviset na množství jídla, které běžně připravujete. Na trhu najdete pánve o průměru až 31 cm. Nejběžnějším modelem je přitom pánev s průměrem 24 cm. Menší rozměry jsou vhodné pro přípravu jídla pro jednu až dvě osoby. Pro čtyřčlennou rodinu je vhodnější větší velikost.

Pokud jste zvyklí vařit pro různý počet osob, můžete si také koupit sadu pánví různých velikostí. Při koupi sady ušetříte i na ceně.

Hmotnost pánve

Hmotnost pánve ovlivňuje zejména váš komfort při manipulaci s ní. Nejtěžší jsou velké litinové pánve. Při výběru předem počítejte s váhou samotné pánve i připravovaného jídla.

Typ varné desky

Ne každá pánev musí být uzpůsobena na váš typ varné desky. Na plynovou a elektrickou varnou desku můžete vybírat libovolný materiál pánve. Pokud používáte indukční ohřev, budete potřebovat pánev s feromagnetickým dnem. Poznáte je pomocí jednoduchého testu – pokud přiložíte na dno pánve magnet, bude na něm držet. Pokud si nejste jisti při výběru, zkontrolujte označení pánve symbolem cívky s několika vlnovkami za sebou. Nádobí pro indukční ohřev bývá označeno také slovně.

Vhodnost do trouby

Některé modely využijete také na zapékání v troubě. Tyto modely mají buď rukojeť z ohnivzdorného materiálu, nebo odnímatelnou rukojeť.

Mytí v myčce

Při každodenním používání jistě oceníte možnost mýt pánev v myčce. Takové modely bývají označeny symbolem pro mytí v myčce.

Shrnutí

Pokud vybíráte pánev, najdete na trhu velké množství modelů v různých velikostech i různých cenových kategoriích. Při koupi budete muset zvážit několik faktorů. Nejdůležitějším je účel použití pánve. Jiný typ budete potřebovat na smažení, jiný na dušení a jiný na lívance. Myslete také na vámi preferovaný způsob vaření.

Některé modely umožňují vaření bez nutnosti použití tuku a jídlo se v nich nepřipaluje. Dále potřebujete zvážit, pro kolik osob budete v pánvi vařit. Doporučujeme vám, informovat se také o vlastnostech materiálu pánví, vhodnost využití v troubě a mytí v myčce. Pokud používáte varnou desku s indukčním ohřevem, nezapomeňte zkontrolovat označení pánve symbolem indukčního ohřevu.

Napsat komentář