Jak vybrat holicí strojek

Holení nebo úprava vousů patří u každého muže ke každodenní starosti o vlastní zevnějšek. Holicí strojek nabízí naproti holení se žiletkou pohodlné holení bez pořezání. Mnohé modely jsou navíc vybaveny doplňkovými funkcemi. Například zastřihování kníru nebo voděodolnost.

V následujícím článku se podíváme na jednotlivé typy. Poradíme vám také, jaký strojek si vybrat, pokud máte citlivou pokožku, nebo když preferujete mokré holení. Výběr holicího strojku navíc ovlivňují i další faktory. Jiné holení vyžadují tvrdé a jiné měkké vousy, frekvence holení a také to, zda s holicím strojkem budete i cestovat nebo jej využíváte jen doma.

Typy holicích strojků

Pánské holicí strojky rozdělujeme do dvou základních skupin:

Planžetové holicí strojky

Planžetové holicí strojky pro muže pracují na principu soustavy nožů, která vibruje pod planžetou. Při holení vousy procházejí planžetou, kde jsou odstřiženy. Planžetové holicí strojky oholí do hladka na všech rovných plochách. Na částech obličeje se zakřivením nejsou stejně přesné. Při výběru myslete také na to, že jsou vhodnější pro krátké vousy. Tento typ je ideální pro každodenní holení v oblasti brady, vousů a krku.

Většina planžetových strojků je vybavena třemi planžetami. Při výběru platí, že čím více planžet, tím kvalitnější oholení. Menší nevýhodou tohoto typu je o něco vyšší hlučnost. Výhodou je jejich nižší pořizovací cena.

Frézkové holicí strojky

Frézkové holicí strojky pro muže využívají při holení dvě až tři rotující hlavice s břity. Díky nim se strojek lépe přizpůsobuje zakřivení obličeje. Některé modely jsou pro ještě lepší kopírování obličeje vybaveny výkyvnou hlavou. Tento typ holicího strojku poskytuje hladké oholení obličeje i krku. Bez problému ho využijete i pro delší a husté vousy. Výborně oholí také vousy rostoucí do více směrů.

Frézkové holicí strojky jsou vhodné i pro tvrdé vousy. V takovém případě hledejte modely s vyšším počtem otáček. Výhodou tohoto typu je nižší hlučnost.

Na co myslet při výběru holicích strojků

Při výběru konkrétního modelu vám pomůže srovnání jednotlivých parametrů holicích strojků.

Příkon a množství vibrací holicího strojku

Příkon holicího strojku udává množství spotřebované elektrické energie při provozu. Při výběru vás ale asi bude více zajímat množství vibrací nebo otáček holicího strojku. Čím je tento údaj vyšší, tím je vyšší i výkon strojku.

Ergonomie holicího strojku

U produktu, jakým je pánský holicí strojek, je důležitá jeho ergonomie. Při pravidelném používání jistě oceníte, pokud se vám bude se strojkem dobře zacházet. Měl by vám proto dobře sednout do ruky.

Při posuzování tvaru, je důležité zmínit i hmotnost. Zde platí, že čím je holicí strojek lehčí, tím se s ním lépe manipuluje. Výhodou pro jistější držení je také pogumovaná povrchová úprava krytu strojku.

Hlučnost holicího strojku.

Při výběru předem myslete i na hlučnost. A to zejména v tom případě, pokud nemáte odhlučněnou koupelnu a holíte se v době, kdy zbytek členů rodiny spí.

Voděodolnost holicího strojku

Některé modely holicích strojků jsou voděodolné. Jiné jsou dokonce vodotěsné. Oba typy umožňují holení ve sprše. Vodotěsný holicí strojek vydrží navíc delší ponoření a mytí pod tekoucí vodou.

Způsob napájení holicího strojku

Podle způsobu napájení si můžete vybrat elektrický holicí strojek, strojek s baterií nebo akumulátorem na nabíjení.

Elektrický holicí strojek

Tento typ strojků je nutné při každém holení napájet z elektrické sítě. Nevýhodou je proto nutnost zapojení. Výhodou je však nižší cena.

Akumulátorový holicí strojek

Akumulátorové holicí strojky jsou vybaveny nabíjeným akumulátorem. Při výběru vám doporučujeme se informovat o době provozu na jedno nabití. Levnější modely vydrží pracovat na jedno nabití do 50–⁠60 minut. Doba nabíjení je přitom asi jedna hodina. Pokud požadujete delší výdrž, tu vám poskytnou dražší dobíjecí holicí strojky.

Některé modely také nabízejí možnost kombinace elektrického a akumulátorového napájení. Pokud se vám takový holicí strojek během holení vybije, jednoduše jej zapojíte do sítě a pokračujete v holení.

Bateriový holicí strojek

Bateriové holicí strojky bývají napájené tužkovými nebo mikrotužkovými bateriemi. Výhodou je jejich nižší cena a menší rozměry. Pokud nechcete neustále investovat do baterií, kupte si dobíjecí baterie.

Materiál holicích strojků

Holicí strojky se vyrábějí zejména z plastu. Některé dražší modely používají pro zlepšení odolnosti kov. Jsou proto výbornou volbou, když často cestujete. Zabráníte tak možnosti poškození strojku.

Doplňkové funkce holicích strojků

Doplňkové funkce holicích strojků mohou zvýšit kvalitu a komfort holení nebo vám umožní využívat i jiné funkce jako například zastřihávání.

Mokré holení

Holicí strojky pro mokré holení jsou voděodolné nebo vodotěsné. Tuto funkci oceníte, pokud se chcete holit ve sprše.

Samočištění

Samočištění vám usnadní péči o holicí strojek. Tyto modely se po zapojení do nabíjecí stanice začnou čistit.

Rychlonabíjení

Rychlonabíjení využijete, když si zapomenete strojek nabít. Jedná se o funkci rychlého nabití akumulátoru. To trvá přibližně 5 minut a poskytne nabití potřebné na jedno oholení. Funkce rychlonabíjení také zkracuje dobu potřebnou na plné dobití baterie.

LED displej

Některé dražší modely poskytují komfortní kontrolu stavu nabití baterie na LED displeji. Bývají také vybaveny indikátorem nabíjení, který informuje o tom, zda je strojek správně zapojen do nabíjecí stanice.

Příslušenství holicích strojků

Praktickou součástí holicího strojku může být zastřihovač vousů. Takový model vám díky praktickým nástavcům usnadní jejich úpravu. Zastřihovače bývají buď univerzální, nebo se speciálním zaměřením na zastřihávání vousů či bradky.

Víte, jak vybrat zastřihovač vlasů a vousů? Přečtěte si to v našem dalším článku.

Indikátor výměny planžety

Touto funkcí jsou vybaveny některé dražší modely. Indikátor informuje o potřebě výměny planžety. Po výměně bude holicí strojek holit téměř kvalitní jako nový.

Funkce pro holení citlivé pokožky

Planžetové holicí strojky pro citlivou pokožku jsou vybavené funkcí chlazení. Ta zmírní podráždění pokožky při holení. Do některých dražších modelů je zabudovaný zásobník na holicí gel. Ten se nanáší na pokožku přímo ze strojku během holení.

Pokud si chcete koupit frézkový holicí strojek pro citlivou pokožku, vybírejte model s měkčeným povrchem hlavic. Ty jsou k pokožce obličeje i krku citlivější než běžné modely.

Rady na závěr

Pokud si potřebujete koupit nový holicí strojek, základem výběru je stanovit si, co od něj očekáváte. Nejdříve si odpovězte na to, zda ho budete používat jen doma, nebo s ním budete i cestovat. Jestli se holíte se ve sprše nebo zda máte citlivou pokožku. Při výběru je důležitá i pravidelnost holení. Jestli se holíte méně pravidelně, máte delší a tvrdší vousy, bude pro vás vhodnější frézkový holicí strojek. Pokud se holíte každý den a vyžadujete zejména přesnost kopírování obličeje, vybírejte z nabídky planžetových holicích strojků. Ujasněte si také, zda požadujete, aby byl holicí strojek vybaven doplňkovými funkcemi. Po koupi pamatujte na to, že strojek je třeba pravidelně čistit od zbytků vousů. Nechcete-li trávit čas čištěním, bude pro vás vhodnou volbou samočisticí model.

I holicí strojek vyžaduje pravidelnou údržbu a už po několika holeních byste měli důkladně vyčistit. V případě starších modelů je nutné sejmout planžetu či odklopit kryt rotačních hlavic, abyste mohli pomocí speciálního štětce odstranit oholené vousy z těla strojku. Modernější modely nabízí samočistící program, nebo jsou k nim přibalené čistící stanice, do kterých strojek pohodlně vložíte, a tím je pro vás veškerá údržba hotová.

Jak vybrat zastřihovač vlasů a vousů

Jak vybrat hodinky

Napsat komentář