Jak vybrat digestoř

Jedním ze spotřebičů, které jsou potřebné v každé kuchyni, je digestoř. Na trhu ho můžete najít i pod názvem odsavač par. Jeho úkolem je odsávat nežádoucí pachy a páru při vaření. Využijete ho i v místnosti s kvalitním větráním. Digestoř tak ochrání stěny a strop kuchyně před nežádoucí vlhkostí a mastnotou. A samozřejmě, i zbytek vaší domácnosti od zápachu vařeného jídla.

Na trhu najdete mnoho typů digestoří různých velikostí i vzhledu. Trendem jsou velké modely, které zároveň doplňují celkový vzhled místnosti. Najdete i mnoho modelů menší velikosti, které oceníte zejména v malé kuchyni. Při výběru bude nutné kromě designu zvažovat i jiné parametry. Každému z nich se budeme věnovat v následujícím článku.

Typy digestoří

Typ digestoře, který vyberete, závisí na tom, jak uspořádaná je vaše kuchyně. Je třeba, abyste dodrželi určitou vzdálenost od varné desky. Vhodná výška, v níž by se měl digestoř nacházet, je 70–100 cm.

Vestavěné a podvěsné digestoře

Nejméně náročné na velikost prostoru jsou vestavěné a podvěsné digestoře. Kvůli menší velikosti ale mají nižší výkon při odvětrávání par. Je proto vhodné je doplnit o větrání přes okno. Tento typ digestoře se umísťuje nejčastěji pod horní skříňku kuchyňské linky. Vestavěné modely mohou být její součástí.

Na trhu najdete i teleskopické digestoře. Tento typ zvětšuje plochu pro odsávání par tak, že se při zapnutí vysune panel navíc.

Komínové digestoře

Do větší kuchyně můžete vybrat komínový digestoř. Tento typ je přímo napojen na potrubí, kterým se páry odvádějí ven. Část, kterou se páry odvádějí, je odkrytá. Komínovou digestoř můžete umístit mezi dvě skříňky, nebo i zcela samostatně. Máte také na výběr z většího množství designů.

Rohové digestoře

Rohová digestoř se umisťuje do rohu místnosti. Jde o typ komínové digestoře, která je vhodná pro kuchyně ve tvaru L při umístění varné desky do rohu.

Ostrůvkové digestoře

Designově zajímavým řešením je umístění digestoře do stropu nad kuchyňský ostrůvek. Ostrůvkový digestoř se tak stane výrazným prvkem ve vašem zařízení. Tento typ patří mezi ty dražší a velmi výkonné. Vyrábí se v kombinaci materiálů, které designu dodají moderní akcent.

Výsuvné digestoře

Výsuvná digestoř se umisťuje pod pracovní plochu za varnou deskou. V době, kdy se nepoužívá, je téměř neviditelná. Vysouvá se jen v případě potřeby stlačením knoflíku. Za takovou moderní vychytávku si však budete muset připlatit.

Digestoře podle způsobu odsávání

Jednotlivé modely se od sebe liší také způsobem odsávání. U zvoleného modelu záleží na tom, jakým způsobem odvede páry z kuchyně ven.

Odtahové digestoře

Odtahové digestoře odvedou páry a pach z vaření prostřednictvím větrací šachty nebo potrubí. Využijete je tam, kde je takového napojení možné. Tento způsob odvádění pár se využívá u komínových, ostrůvkových i podvěsných digestoří. Pro efektivní odvětrávání je vhodné, aby délka odvodové trubky nebyla větší než 3 metry. Při odvádění pár přímo ven je při instalaci třeba pamatovat na opatření, která zabrání průniku vody či chladu v opačném směru.

Recirkulační digestoře

V místnosti, kde není možné vyvést páry z vaření ven, využijete recirkulační digestoře. Recirkulační digestoř do sebe nasává vzduch z kuchyně, vyčistí ho přes filtr a znovu vypustí do okolí. Aby si recirkulační digestoř zachovala svůj optimální výkon, filtry je třeba čistit a vyměňovat přibližně jednou za 6 měsíců. Musíte tak dopředu počítat s pravidelnými výdaji. Výhodou je, že se spolu s pachy a párou neodvede teplo.

Typy filtrů

Filtry, které se v recirkulačním digestoři používají, jsou:

  • Kovový filtr — slouží k zachycení pevných částic a prachu. Nachází se vespod digestoře.
  • Tukový filtr — zachycuje tukové částice.
  • Uhlíkový filtr — jeho úkolem je pohltit pachy z vaření.

Kombinované digestoře

Tento typ kombinuje oba předchozí způsoby odvádění par. Můžete si nastavit ten, který vám v té chvíli nejvíce vyhovuje.

Další parametry výběru

Výkon

Výkon digestoře se udává v m³/hod. Z hodnoty výkonu uvedené při konkrétním modelu se dozvíte, jaký objem vzduchu dokáže odsát za jednu hodinu.

Potřebný výkon vypočítáte tak, že zjistíte objem vaší kuchyně. Ten vynásobíte číslem 10–16. Je to proto, že pro dosažení účinku je třeba, aby se vzduch v místnosti vyměnil 10–16x za hodinu. U kuchyně spojené s obývacím pokojem vyberte výkonnější model, než jaký je objem kuchyňské části místnosti. Dosáhnete tak menšího průniku pachů do obývací části.

Energetická náročnost

Energetická náročnost přímo souvisí s výkonem digestoře. Čím vyšší výkon bude mít, tím více spotřebuje i energie. Vybírejte proto model optimální velikosti pro vaši kuchyni, abyste zbytečně nenavyšovali výdaje na elektrickou energii.

Energetický štítek

U každého modelu najdete energetický štítek, na kterém jsou následující informace:

Energetická účinnost

Dozvíte se, kolik elektrické energie digestoř potřebuje k dosažení svého výkonu. Nejúspornější jsou modely ve třídě A nebo A +. Nejméně úsporná je třída G.

Roční spotřeba energie

Je to hodnota spotřeby digestoře za rok, kdyby byla každý den v provozu jednu hodinu s tím, že světlo bude zapnuto 2 hodiny.

Účinnost odsávání a osvětlení

Účinnost odsávání je dána poměrem mezi spotřebou energie a odsátím určitého objemu vzduchu. Třída A znamená nejúčinnější odsávání a třída G nejméně účinné. V závislosti na spotřebě energie se měří i účinnost osvětlení. Označení tříd je stejné.

Účinnost tukových filtrů

Tento údaj hovoří o tom, jaké množství tukových částic filtr zachytí. Měří se hmotností před jeho použitím a po něm. Nejlepší účinnost je ve třídě A, nejhorší ve třídě G.

Hodnota hluku

Z energetického štítku se dozvíte i hodnotu decibelů při maximálním výkonu spotřebiče. Obecně platí, že čím vyšší výkon, tím vyšší hlučnost. Platí také, že recirkulační digestoře jsou hlučnější než odtahové.

Šířka digestoře

Pro optimální využití výkonu digestoře a odsátí par je třeba vybrat model vhodné šířky. Vybraný model by měl být stejně široký nebo o něco širší než varná deska. U ostrůvkových a komínových digestoří můžete vybírat až do 1,5násobku šířky varné desky.

Užitečné funkce a tipy na závěr

Digestoř je neodmyslitelnou součástí každé kuchyně. Aby svou funkci plnila co nejlépe, jejímu výběru byste měli věnovat dostatečnou pozornost. Jako první si vyberte typ, který nejlépe pasuje do vaší kuchyně, a způsob odsávání par. Pak porovnejte jednotlivé parametry, jako jsou výkon, energetická náročnost a rozměry digestoře. Při výběru zkontrolujte i údaje na energetickém štítku. Vybírejte modely s dostatečnou energetickou účinností a účinným odsáváním.

Jednotlivé digestoře mohou být vybaveny více funkcemi. Samozřejmostí by mělo být osvětlení. Výhodou mohou být také funkce jako doběhový systém pro využití doběhu motoru po vypnutí nebo funkce automatického zapnutí. Ta zapne digestoř vždy, když se v jejím okolí nachází vyšší hustota par. Na podobném principu pracuje i snímač k regulaci intenzity odsávání. Moderní digestoře také nabízejí možnost ovládání na dotykovém displeji nebo pomocí ovladače. U recirkulačních digestoří jistě oceníte indikátor výměny filtru.

Napsat komentář