Sportování je přínosem pro zdraví. Zlepšuje naši fyzickou kondici i psychiku. Mezi nejoblíbenější sporty patří i běh. Pokud patříte mezi občasné nebo zanícené běžce, potřebujete na běhání kvalitní běžecké boty.
Běžecké boty jsou navrženy tak, aby byly pohodlné a příznivě ovlivňovaly celkové držení těla. Vyrábějí se z materiálů, které chrání klouby před nadměrnou zátěží. Když kupujete běžeckou obuv, je třeba porovnávat několik parametrů. Váš výběr bude záviset na tom, na povrchu, na kterém běháte, na tvaru klenby nohy a způsobu nášlapu. Jednotlivé běžecké boty se také odlišují některými funkcemi. Samozřejmě, že je třeba vybírat i podle velikosti vaší nohy. Při zkoušení je však dobré dodržovat některá pravidla. I o těch se dočtete v našem článku.
Běžecké boty podle terénu
Prvním kritériem výběru by měl být terén, na jakém nejčastěji běháte. Jiné běžecké boty budete potřebovat na běh v lese, a jiné na běh na silnici.
Silniční běžecké boty
Silniční běžecká obuv je uzpůsobena pro běhání na pevném povrchu. Kvůli tomu má lepší tlumení. Vyznačuje se také jemnějším vzorem na podrážce, dobrou přilnavostí k povrchu a výbornou prodyšností. Je lehká a poskytuje dobrou podporu odrazové síly. Silniční běžecké boty jsou díky těmto vlastnostem dostatečně pohodlné i při běhu na dlouhé vzdálenosti.
Při koupi máte na výběr ze tří kategorií:
Lehké tréninkové silniční boty — mají minimální hmotnost a jsou určeny na rychlostní běh.
Objemové silniční boty — využijete je na každodenní vytrvalostní tréninky.
Závodní silniční boty — mají nízkou hmotnost a jsou prodyšné. Mají menší tlumení, aby se zabránilo zbytečné ztrátě energie a rychlosti. Jsou vhodné zejména na závody, ne na pravidelný trénink.
Běžecké boty do terénu
Běžecké boty pro trial nebo cross running jsou uzpůsobené na běh po náročnějším terénu lesních cestiček či turistických stezek. Vyznačují se zesílenou podrážkou, která ochrání vaše nohy od nerovností na silnici. Na nerovný povrch myslí i celá stavba boty. Přispívá k bezpečnému nášlapu a snižuje riziko vymknutí kotníku.
Tyto boty se vyrábějí z odolných materiálů, které je chrání před poškozením. Kvůli pevnějším materiálům a mohutnější podrážce však mají vyšší hmotnost a horší odvětrávání. I běžecké boty do terénu dále dělíme na:
Běžecká obuv do lehkého terénu — tento typ je více prodyšný. Podrážka má také lepší přilnavost k povrchu.
Offroad běžecká obuv — má hrubší vzor podrážky vhodný do nerovného terénu.
Běžecká obuv pro kombinovaný terén — kombinuje vlastnosti obou předchozích typů, takže ji můžete využít v lehkém i náročnějším terénu.
Výběr podle nášlapu chodidla
Při běhu jsou nohy vystaveny několikanásobně vyšší zátěži, než jak je tomu při normální chůzi. Abyste nepřetěžovali klouby, šlachy a svalstvo nohou, měli byste jim při běhu poskytnout co nejvyšší komfort. Velmi důležitým kritériem výběru je proto způsob došlapu chodidla.
Došlap chodidla se u každého člověka liší vychýlením kotníku. Běžecké boty jsou uzpůsobeny k tomu, aby pak nášlap při dopadu tlumily. Známe tři typy nášlapu:
Neutrální nášlap
Při neutrálním nášlapu dopadá noha přibližně na střed chodidla. Nedochází při tom, nebo jen minimálně, k vychylování do strany.
Pronace
Při dopadu nohy na povrch se chodidlo v kotníku vychyluje mírně dovnitř. Váha těla se tak přenáší na vnitřní stranu chodidla. Lidé s tímto typem nášlapu mají boty opotřebované více na vnitřní straně.
Supinace
Supinace, jinak nazývaná i nedostatečná pronace, znamená, že se při nášlapu kotník vychyluje více do vnější strany. Největší část hmotnosti se proto přenáší právě na tuto stranu.
Podle tvaru klenby
Aby vás po delším běhu nebolely nohy, vybírejte i podle tvaru vaší klenby. Tvar klenby zjistíte tak, že si chodidlo potřete tenkou vrstvou krému, vezmete papír a chodidlo něj obtiskujete.
Běžecká obuv pro normální chodidlo
Chodidlo se běžně při došlapu dotýká povrchu patou a vnější stranou chodidla. Váš otisk bude zobrazovat přední část chodidla a patu, přičemž část chodidla mezi nimi sahá asi do poloviny šířky chodidla. Při výběru bot proto vybírejte modely s průměrnou nebo slabou podporou.
Běžecká obuv pro ploché chodidlo
Pokud se na otisku nachází celé chodidlo včetně jeho vnitřní části, máte ploché nohy. Vybírejte běžecké boty s vysokou podporou pro snížení pronace. Do běžeckých bot můžete také nosit ortopedické vložky.
Běžecká obuv pro vysokou klenbu
Noha s vysokou klenbou zanechá na papíře otisk s minimální spojovací částí mezi patou a přední částí nohy. Volte obuv, která poskytne nohám flexibilitu.
Vybírejte správnou velikost
Velikost běžecké obuvi přímo ovlivňuje komfort vašich nohou při běhu. Velikost určete odměřením obou chodidel. Jedno chodidlo se od druhého může mírně lišit. Vybírejte podle většího naměřeného čísla.
Při koupi běžecké obuvi vybírejte model, který je o kousek větší než vaše chodidlo. Mělo by to být přibližně o půl čísla. Správnou velikost nezkoušejte pouze na rovném povrchu, ale i na nakloněné rovině. Když se postavíte na nakloněnou rovinu, prsty se vám nesmí dotýkat přední části bot.
Při výběru se vám může stát, že vám nejlépe sednou běžecké boty o jedno číslo menší, nebo větší, než je vaše běžná velikost obuvi. Důležité je, aby bota dobře seděla. Nesmí vás tlačit vpředu, zezadu ani na bocích nohou. Nezapomeňte zkoušet v ponožkách, ve kterých budete běhat.
V botě se projděte. Vyzkoušejte i její pohodlnost v poklusu. Zjistíte tak, jak se vaše noha cítí při došlapu. Jelikož nohy při běhu mírně napuchnou, běžecké boty je nejlepší kupovat v odpoledních hodinách. Lidská noha je tehdy více oteklá.
Co jsou to drop boty
Drop se udává v milimetrech a označuje rozdíl výšky mezi přední a zadní částí boty. To znamená mezi její špičkou a patou. Čím je tento údaj nižší, tím více vám bude bota umožňovat našlapovat přes špičku chodidla. Nejnižší hodnoty jsou 0–4 mm. Čím je drop vyšší, tím více budete došlapovat na patu. Nejvyšší hodnoty dropu jsou 10–12 mm.
Funkce běžeckých bot
Při výběru běžecké obuvi se setkáte i s některými důležitými funkcemi. Vybrat si můžete například běžecké boty s důrazem na odvětrávání. Takové boty jsou vyrobené z prodyšných materiálů a mají boční odvětrávání. Mezi vyhledávané funkce patří také kvalitnější tlumení. Pokud máte rádi efektní vzhled, můžete si vybrat běžeckou obuv s průhlednými prvky.
Při běžecké obuvi do terénu jistě oceníte její nepromokavost. V takovém případě hledejte běžecké boty s Gore-Tex membránou.
Závěr
Kvalitní běžecké boty ochrání vaše nohy před nadměrnou únavou, ale i zbytečným zraněním. Vybírejte především podle typu terénu, na jakém nejčastěji běháte. Dalšími kritérii jsou tvar vašeho chodidla a způsob nášlapu. Při koupi je zvlášť důležité vybrat tu správnou velikost. Můžete se setkat také z praktickými funkcemi, které zvýší váš komfort při běhu.
Aby vám běžecké boty dlouho vydržely, nezapomínejte na správnou péči. Pokud to není nutné, boty neperte v pračce. Mohli byste tak snížit funkčnost některých prvků. Při větším znečištění vyčistěte povrch jemným kartáčem a teplou mýdlovou vodou. Boty po umytí nechte vyschnout při pokojové teplotě. Vystavení vysokým teplotám by mohlo mít za následek různé deformace. Pro zajištění delší životnosti nezapomínejte ani na pravidelnou impregnaci.