Jak vybrat správné housle

Jste u výběru houslí v roli začátečníka a jste překvapeni z toho, co všechno je na výběr? Nejste sami. Mnoho rodičů a studentů je zmatených v nepřeberném množství různých houslí, které jsou k dispozici. Tyto praktické tipy vám ale pomůžou zjistit, jak zvolit správné housle právě pro vás, rodinu či kamarády.

Nepodceňte velikost

Pokud kupujete housle pro začátečníka, nikdy nekupujte housle, které jsou příliš velké. Dostane-li člověk do rukou nesprávný nástroj, bude mít vážné problémy s technikou a může to vést nejen k nesprávnému hraní, ale také k chronickým zraněním krku, zad a paží.

Při koupi vezměte v úvahu věk, velikost těla, tvar ruky a fyzickou sílu. Dospělí používají housle plné velikosti, tedy čtyř-čtvrťové. Děti potřebují menší housle a na přesné určení existují i dobře vypracované tabulky. Máte-li přece jen pochybnosti určitě platí, že je lepší koupit menší housle než příliš velké. Pokud dotyčný začíná chodit do hudební školy, zkušený pedagog dokáže přesně určit ten nejvhodnější typ houslí.

Když máte možnost si housle před nákupem osobně vyzkoušet, nejlepším způsobem, jak vybrat tu pravou velikost houslí, je provést následující zkoušku: Hráč drží housle pod bradou a natáhne levou ruku. Jestliže dlaní levé ruky dosáhne na spodní část konce hlavy houslí tak, že vidí konečky svých prstů, jsou to housle správné velikosti.

Kolik vás to bude stát?

Pro většinu lidí je cena otázka toho, co si opravdu mohou dovolit. Při koupi houslí je však opravdu dobré dvakrát si rozmyslet, za co platíte. Kvalita nástroj bude obecně určovat cenu. Je však možné najít i levnější housle, které budou hrát dobře, a navíc zvuk se dá vylepšit nastavením můstku, kvalitními strunami a dalšími úpravami.

Pokud uvidíte housle pod cenou 2 500 Kč, ani jim nevěnujte pozornost. Chcete-li ušetřit, můžete tak učinit později. Představte si, že kupujete jakýkoliv domácí spotřebič a hledáte nejlevnější možnost. Automaticky dnes už ani neočekáváte, že by vám vydržel roky. Ale u houslí chcete určitě opak. Cenová kategorie dobrých houslí pro začátečníky se pohybuje okolo 6 000 Kč a za takových 12 000 Kč dostanete už opravdu výborný hudební nástroj.

Housle, jejichž cena je vyšší než 25 000 Kč, budou mít lepší kvalitu zpracování dřeva. Samozřejmostí ve srovnání s levnými modely tu bude i lepší zvuk. Nejdražšími houslemi na trhu jsou ručně vyráběné modely, které nenajdete na trhu pod 100 000 Kč, a ty sběratelské modely sahají do ceny několika milionů.

V případě začátečníků je tu ještě jedna možnost – místo zakoupení houslí si je můžete jednoduše pronajmout. Pokud kupujete housle dítěti, které bude nevyhnutelně růst, je to ekonomičtější řešení, díky kterému se vyhnete kupování houslí a také případnému stresu, kdyby to vaše dítě přestalo brzy bavit. Vzhledem k tomu, že každý hráč na housle by si měl housle osvojit a zvyknout si na ně podle svého stylu, je-li to ve vašich možnostech, spíše upřednostněte vlastní nástroj.

Dejte si pozor na kvalitní materiály

Kolíky: Uvědomte si, že výrobci levných nástrojů z Číny uvádí, že mají například kolíky z tvrdého dřeva, ale ve skutečnosti používají jen druh dřeva z ořechovce, které má nižší kvalitu. Kolíky, které jsou označeny jako „ebonizované“ (levné dřevo natírané černou barvou), jsou opravdu zbytečné a měli byste se jim vyhnout.

Lak: Na levných houslích je většinou tzv. hladký polyuretan, který je lesklý, ale velmi hrubý. To ve skutečnosti zabraňuje vibraci nástroje, protože je příliš tvrdý. Vyhledejte housle s kvalitním olejovým nebo lihovým lakem.

Struny: Čím lepší struny, tím lepší zvuk. Jako začátečník se rozhodněte minimálně pro střední třídu strun a určitě se vyhněte tenkým strunám z čínských továren, které budete vyměňovat téměř nepřetržitě.

Můstek: Měl by být vyříznutý ve správné tloušťce, výšce a rozteči mezi strunami. Můstky pro začátečníky jsou dost silné, ale pamatujte, že čím je most hrubší a těžší, tím více bude zvuk tlumený. Měl by být dokonale připevněn k horní desce houslí a měl by mít přiměřený tvar. Jsou-li drážky příliš blízko u sebe, budou se vám struny křížit.

Smyčec: Nikdy nesáhněte po smyčci se syntetickými vlákny. Správný smyčec musí obsahovat pravé koňské vlasy.

Tón houslí

Housle se vyrábějí obvykle ze smrkového, javorového či ebenového dřeva a odlišnost dřeva znamená, že každé housle znějí trochu jinak. Některé mají jasnější zvuk, některé znějí ostřeji, jiné hlouběji. Pokud budete hrát na housle pravidelně, rychle si začnete uvědomovat tyto rozdíly. Potom si už snadno vyberete takové housle, které vám budou zvukově nejvíce sedět.

Typy při koupi houslí

Vyhněte se houslím s příliš hrubým nebo tenkým krkem. Při hraní by vám krk měl pohodlně sedět v ruce. Pocitově se housle vyrábějí podle specifických velikostí, které jsou dány někdy na milimetry, přesto mezi každým jedním nástrojem bude jistý rozdíl.

Krk houslí může být rozličný z hlediska hloubky i tloušťky. Bryndák může být vyšší, delší nebo jinak tvarovaný než ostatní. Při kupování mezi nimi musíte hledat shodu, aby vám housle seděli individuálně na míru. Jestli máte například menší ruce, můžete upřednostnit tenčí krk. Při hraní pozorně sledujte, co se vám líbí a pokuste se „poskládat“ kousek, který vám nejvíce vyhovuje.

Na co dávat při koupi pozor

Praskliny

Praskliny mohou mít negativní vliv na zvuk houslí a někdy to je nákladné je opravit. Praskliny podél spojů jsou běžné a dají se slepit bez zanechání trvalého poškození. Trhliny podél těla jsou však vážnějším varováním a mohou předpovídat budoucí problémy. Praskliny v případě smyčce jsou vždy špatnou zprávou a mají za následek, že smyčec nebude vykonávat svou funkci dobře.

Nerovnoměrný hmatník

Hmatníky mají mírné zakřivení. Pokud je hmatník plochý, příliš zakřivený nebo zakřivený do strany, nástroj nebude správně hrát. Obzvláště běžný je tento problém u levnějších nástrojů, kde hmatník může být zkroucený natolik, že jsou v něm struny rozloženy nerovnoměrně.

Předešlé opravy

Některé opravy jsou provedeny tak dobře, že to na houslích není znatelné. Prodejce by vám však měl být schopen říct o jakýchkoliv bývalých poškozeních, které byly na houslích opravovány. Zeptejte se, kde byly opraveny. Pokud se tak nestalo u renomovaného specialisty, považujte to za riziko.

Kde housle nakupovat?

Vzhledem k výše uvedeným informacím si jen asi těžko umíte představit, že byste si vybrali ideální housle přes internet. Zopakujeme si to: žádné housle nemají pár, každé znějí jinak a mají trochu jiný tvar. Potřebujete, aby seděly právě vám.

Výběr opravdu není jednoduchý. Musíte se rozhodnout pro svůj nástroj na základě svého osobního pocitu a zvuku. I proto je jasné, že byste měli zajít do hudebnin, obětovat něco ze svého času, prodiskutovat své možnosti s odborníkem, nástroj si vyzkoušet a pak ho zakoupit. Vždy tak ale dělejte ve specializovaném obchodě, na internetu sice koupíte nástroj, ale nevyzkoušíte si ho předem.

Závěr

Vezmete-li v úvahu všechny výše uvedené informace, určitě je pochopitelné, že nalezení těch pravých houslí pro vás možná bude španělskou vesnicí. Určitě se chcete vejít do cenové kategorie, kterou jste si předem stanovili, housle se vám musí dobře držet a musí vydávat správný zvuk. Přiznáváme, že nákup takových houslí může být náročný proces. Buďte však trpěliví, dokud nenajdete ty své. Nakonec s tímto nástrojem budete trávit možná několik hodin denně. Při dosahování vašich hudebních cílů je důležité, abyste spolu dokonale ladili.

Nejste si jistí správným výběrem houslí? Inspirujte se i dalším hudebním nástrojem, třeba, jak vybrat správnou kytaru.

Napsat komentář