V dnešní uspěchané době nemáme vždy čas na přípravu pořádného jídla. Snídaně a večeře tak na talíři často vypadají stejně – sníme jednoduše to, co jsme právě našli v lednici nebo nakoupili cestou z práce. Pro přípravu kvalitního jídla přitom vůbec netřeba mnoho.
Chuť propečeného chleba se šunkou, sýrem či cibulkou nebo sladká pochoutka s rozehřátou čokoládou vás díky šikovným domácím spotřebičům, jakým jsou toustovače, může na talíři čekat každý den. Takovou nabídkou jistě potěšíte nejen sebe, ale i své návštěvy. A nevadí přitom, že jste doma nenašli čerstvý chléb. Pokud ho vložíte do toustovače, získá stejný nádech čerstvosti, jaký měl po vytažení z pece.
Pokud jsme vám těmito několika slovy udělali chuť, čtěte dále. Po přečtení článku budete vědět, jak si vybrat kvalitní toustovač přesně podle vašich potřeb. Jednotlivé modely se od sebe liší množstvím funkcí, velikostí, tvarem toastu, spotřebou energie i materiálem ploténky. Toustovač v některých obchodech najdete i pod názvem sendvičovač.
Potřebujete toustovač nebo topinkovač
V široké nabídce na trhu se člověk neznalý jednotlivých specifikací produktů může trochu ztrácet. Na úvod si proto řekneme, jaké jsou základní rozdíly mezi jednotlivými typy domácích spotřebičů určených k přípravě chutného, zapékaného pečiva.
Topinkovače
Topinkovač, neboli toaster, slouží k opékání nejen toustového, ale i obyčejného chleba či pečiva. Můžete do něj vložit dva kusy chleba najednou. Po opečení je chléb chutný a křupavý. Některé modely topinkovačů jsou vybaveny přídavnou mřížkou na opékání kousků pečiva. Rozkrojený rohlík nebo housku si jednoduše položíte navrch. Do topinkovače je možné vložit pouze čistý chléb. Máslo či jiné potraviny přidáváte až na opečenou topinku.
Toustovače
Do toustovače na rozdíl od toasteru můžete vložit chléb i s náplní. Skládá se z dolního a horního křídla, které jsou vybaveny ploténkou. Ta se po přípravě jídla dá jednoduše umýt. Pod plotýnkami se nachází topné těleso, které je ohřívá na potřebnou teplotu.
Podle konkrétního modelu toustovač jednoduše zapojíte do elektřiny nebo stisknete tlačítko zapínání. Pro snadnější používání bývají toustovače vybavené tepelným indikátorem, který vás upozorní na to, kdy je přístroj připraven k zapékání vašeho jídla. Pak už stačí jen vložit připravený sendvič či jiný pokrm a toustovač zavřít.
Typy toustovače
Na trhu najdete několik typů toustovačů. Předem se proto zamyslete nad tím, jaká jídla budete chtít připravovat.
Jednoduchý toustovač
Jednoduchý toustovač nabízí řešení pro ty, kteří si v něm plánují připravovat jen sendviče. Jeho výhodou je zejména nižší cena a snadná manipulace. Většina modelů je však vybavena pouze pevnými zabudovanými plotýnkami, což ztěžuje jejich mytí.
2v1 nebo 3v1?
Pokud máte rádi variabilitu, vybírejte kombinovaný toustovač s vyměnitelnými plotýnkami na různé druhy jídel. V toustovači si tak budete moci připravit nejen tousty, ale i vafle, grilovanou zeleninu, maso nebo panini.
Před koupí takové kombinace se informujte, zda má toustovač plotýnky vhodné pro přípravu pokrmů, které požadujete. Předem také počítejte s tím, že gril v toustovači nebude mít stejný výkon jako elektrický gril a je vhodný pouze pro přípravu ryb nebo drůbežího masa. Výhodou tohoto řešení však je, že vám na přípravu několika druhů rychlých jídel postačí jeden přístroj.
Při koupi kombinovaného toustovače jistě oceníte i jednoduchost údržby. Vyměnitelné destičky se totiž dají mýt v myčce nádobí.
Jaké parametry porovnávat
Na trhu najdete různé modely toustovačů. Liší se několika parametry. Zejména počtem toastů, které lze najednou připravit, příkonem a možností odnímání plotének.
Velikost toustovače
V toustovači lze připravit jeden, dva nebo až čtyři tousty najednou. Velikost toustovače proto vybírejte podle toho, kolik toastů budete potřebovat připravit. Pokud jste rodina se čtyřmi a více členy, lepší volbou je toustovač pro čtyři toasty. Pro méně lidí postačí menší model. Při výběru velikosti nezapomeňte vzít v úvahu i velikost vaší kuchyně či úložných prostorů. Možná vás přitom potěší, že toustovač budete moci odložit ve svislé poloze, což šetří místo na jeho uskladnění. Vzhledem k parametrům vaší kuchyně je důležité zvážit také požadovanou délku kabelu.
Tvar toastů
Toustovače se liší také velikostí a tvarem toastů. Při výběru byste proto měli zvážit i tento parametr. Jednotlivé modely jsou vybaveny plotýnkami ve tvaru čtverce nebo trojúhelníku. Druhý typ nabízí možnost překrojení upečeného toustu na poloviny.
Jaký příkon toustovače zvolit
Hodnota výkonu přístroje vám prozradí to, jak dlouho bude trvat, než se toustovač rozehřeje. Čím vyšší hodnota, tím bude vaše jídlo dříve hotové. Příkon vás informuje také o množství spotřebované energie za jednotku času.
Nepřilnavý povrch a jednoduchost údržby
Nepřilnavý teflonový povrch by měl být u těchto přístrojů samozřejmostí. Zajistí vám, že se jídlo v toustovači nepřilepí. Nepřilnavý teflonový povrch vede teplotu rovnoměrně po celém povrchu plotýnky. Kvalitu povrchu oceníte zejména při častém používání. Nebude se totiž po čase odlupovat. Pro zachování kvality teflonu myslete na to, že je citlivý na kov. Při vyjímání hotového jídla proto nepoužívejte vidličky či jiné kovové nástroje.
Při rychlém vaření je důležité i snadné čištění přístroje. Nejlépe se čistí toustovače s odnímatelnými plotýnkami. Ty jednoduše vyberete z přístroje a umyjete. Klidně i v myčce na nádobí.
Možnost vypnutí
Levnější toustovače zapnete jednoduše zapojením do elektrické sítě. Dražší modely bývají vybaveny tlačítkem ON/OFF. Nemusíte je tak neustále zapojovat a odpojovat ze sítě.
A co design?
Toustovače patří mezi přenosné kuchyňské spotřebiče. Můžete je používat doma nebo zabalit s sebou na dovolenou či na chatu. Pokud máte smyslem pro detail, jistě vás potěší i barevnost jednotlivých modelů. Aby toustovač do vaší kuchyně pěkně zapadl, vybírejte s ohledem na ostatní zařízení i barvu ostatních kuchyňských spotřebičů.
Pro elegantní, luxusně působící, vzhled vybírejte kovové modely. Na trhu najdete toustovače v klasickém černo-stříbrném nebo stříbrném provedení. Levnější plastové toustovače nabízejí širší paletu barev. Můžete si tak koupit bílé, smetanové nebo i červené modely různých tvarů.
Na co si dát pozor
Důležitou charakteristikou při koupi toustovače je bezpečnost. Při manipulaci oceníte především protiskluzové nožičky. Díky nim se při náhodném zavadění o přístroj nestane, že ho shodíte na zem. Mohlo by tak dojít nejen ke zničení toustovače, ale i k úrazu.
Druhým bezpečnostním prvkem je uzamčení rukojeti. Slouží na pevné uzavření přístroje během přípravy jídla. Toustovač se tak nemůže samovolně otevírat. Rukojeť by také měla být vybavena izolací, abyste se při otevírání toustovače nepopálili.
Při koupi toustovače vybírejte kvalitní produkty. Dobře uděláte, pokud si přečtete i recenze uživatelů. Kromě designu či lákavé ceny se zaměřte na kvalitu teflonového povrchu. Nekvalitní teflon se může po čase začít odlupovat.
Několik slov na závěr
Na trhu najdete různé modely toustovačů v různých cenových hladinách. Odlišují se od sebe množstvím funkcí, příkonem, počtem plotének a jinými parametry. Před nákupem si proto kromě vlastností, které od tohoto přístroje požadujete, stanovte, kolik do něj chcete investovat, kolik lidí ho bude najednou používat a jaká jídla v něm chcete připravovat. Před konečným rozhodnutím vám doporučujeme přečíst i uživatelské recenze na daný produkt nebo značku.