Koronavirus je zjednodušené označení pro virus, který dostal název SARS-CoV-2 nebo 2019-nCoV. Tento virus způsobuje onemocnění nazvané COVID-19. První případ onemocnění byl zaznamenán v prosinci 2019 v Číně. S největší pravděpodobností se virus na člověka přenesl ze zvířete. Virus se začal šířit velmi rychle a onemocnění COVID-19 je vysoce nakažlivé. Světová zdravotnická organizace (WHO) označila 11. 3. 2020 celosvětové šíření nákazy koronavirem za pandemii.
Jak se koronavirus přenáší
Koronavirus se přenáší kapénkami i fyzickým kontaktem. Nakazit se můžete i kontaktem s věcmi, které přišly s koronavirem do styku, např. klika od dveří, nákupní košík.
Jak dlouhá je inkubační doba
Inkubační doba je období mezi vniknutím infekce do těla a projevem prvních příznaků nemoci. Už v tomto období, kdy ještě nemáte žádné příznaky nemoci, jste vysoce infekční a můžete nemoc šířit dál. U onemocnění COVID-19 je udávaná inkubační doba 3–14 dnů. Nejčastěji se první příznaky nemoci COVID-19 projevují 3.–5. den po nákaze.
Kdo je nejvíce ohrožen
Mezi nejohroženější skupinu obyvatel patří senioři, chronicky nemocní lidé a osoby s oslabenou imunitou.
Příznaky nemoci
Nákazu koronavirem dokáže bezpečně rozpoznat jen speciální diagnostický test. Příznaky nemoci COVID-19 jsou však velmi podobné příznakům chřipky. Mezi nejčastější symptomy patří:
- Horečka
- Suchý kašel
- Dušnost
- Únava
- Bolest kloubů a svalů
- Bolest hlavy
- Bolest v krku
Mezi méně časté symptomy patří:
- Zimnice
- Průjem
- Závratě
- Zvracení
U některých pacientů má nemoc lehký průběh, u jiných naopak může nemoc přerůst do zápalu plic, selhání ledvin nebo akutního respiračního selhání.
Co mám dělat, pokud mám podezření, že jsem nakažen
Pokud máte příznaky a podezření na nemoc COVID-19, rozhodně nikam nechoďte osobně. Zůstaňte doma a telefonicky kontaktujte svého lékaře nebo příslušnou hygienickou stanici a domluvte se na dalším postupu. Na telefonním čísle 1212 můžete také kontaktovat bezplatnou informační linku. Na této jsou poskytovány základní informace týkající se koronaviru a onemocnění COVID-19, které je tím způsobeno. Informace vám poskytne i infolinka Státního zdravotního ústavu na číslech 724 810 106 nebo 725 191 367.
Jak probíhá léčba
Pro onemocnění COVID-19 není doporučena žádná specifická antivirová léčba a na vývoji vakcíny se teprve pracuje. Nakažení lidé by měli zahájit podpůrnou léčbu zmírňující projevy infekce. K té se používají běžně dostupné léky. Doba léčby trvá v průměru 3–6 týdnů.
Jak se chránit
- Vyhýbejte se místům, kde se shromažďuje větší množství lidí
- Na veřejnosti noste ochranné prostředky (roušku, respirátor)
- Nekašlete a nekýchejte do dlaně, ale do kapesníku nebo ohybu lokte
- Dodržujte přísnou hygienu rukou
- Při nákupu, v MHD apod. používejte jednorázové rukavice
- Nesahejte si na obličej nemytýma rukama
- Používejte dezinfekci a noste ji u sebe
- Dopřejte tělu zvýšený příjem vitamínů
Video – Co byste měli vědět o koronaviru
Důležité informace ve zkratce
Důležité odkazy
https://koronavirus.mzcr.cz/ – Ministerstvo zdravotnictvé ČR
http://www.szu.cz/ – Státní zdravotní ústav
https://www.okoronaviru.cz/ – stránka zaměřená na informace o viru SARS-CoV-2 a nemoci COVID-19
https://1url.cz/2zWvD – průběžně aktualizovaná mapa a data s průběhem nákazy
https://www.who.int/ihr/procedures/novel-coronavirus-2019/en/ – web Světové zdravotnické organizace (WHO)