Jak vybrat nejlepší čtečku elektronických knih

Patříte mezi vášnivé čtenáře a chcete mít všechny své knihy po ruce doma i na cestách? Pak je pro vás ideální čtečka elektronických knih. Jedná se o přenosné zařízení, které umožňuje zobrazovat knihy a jiné textové dokumenty v elektronické podobě. Mimo této základní funkce nabízí většina novějších modelů i doplňkové funkce, např. slovník, připojení k wifi nebo přehrávání hudby. V tomto článku vám poradíme, na co se při výběru čtečky zaměřit a na co si dát pozor.

Proč je výhodné pořídit si čtečku místo knížky

Do paměti čtečky se vejde tisíce knih.

Čtečka váží mnohem méně než tištěná kniha – čtečky neváží více než 200 gramů.

Můžete si přizpůsobit velikost a font textu.

Některé čtečky podporují připojení k internetu, přehrávání hudby, mají integrované slovníky nebo předčítání textu.

Novou e-knihu koupíte během pár minut na internetu a můžete se hned začíst.

Na co se při výběru čtečky zaměřit

Při výběru čtečky byste si v první řadě měli ujasnit své priority. Zkuste si odpovědět na následující otázky:

Jak často plánujete číst?

Jak dlouhý čas strávíte čtením?

Kde všude chcete čtečku používat?

Máte nějaká zdravotní omezení, např. horší zrak?

Chcete používat čtečku i k jiným aktivitám než ke čtení knih?

Displej čtečky

Displej je nejdůležitější částí čtečky elektronických knih. Existuje hned několik parametrů, podle kterých se displej čtečky hodnotí.

Typ displeje

Na výběr je ze dvou základních typů:

E-Ink – většina čteček funguje na principu technologie elektronického inkoustu. Zobrazení na displeji je velmi podobné klasické tištěné knize. Výhodou je skvělý kontrast,  perfektní čitelnost i na slunci, displej šetří oči a čtečka má skoro nulovou spotřebu.

Starší modely mají většinou displeje vyrobené technologií E-Ink Pearl. Ta má o něco horší vlastnosti, ale také nižší pořizovací cenu. Novější modely už mají technologii E-Ink Carta, která je sice dražší, ale také nabízí kvalitnější kontrast a rozlišení.

LCD – na trhu se lze setkat i s přístroji s LCD displeji, které ovšem nejsou nejlepší volbou. Lesknou se, jsou energeticky náročné a více unavují oči. Tato zařízení jen stěží spadají do skupiny čteček, ve skutečnosti se jedná spíše o tablety.

Velikost displeje

Velikost (úhlopříčka) displeje se uvádí v palcích (“). 1 palec je 2,54 centimetrů. Nejvíce jsou na trhu zastoupeny displeje o velikosti 6“. Tato velikost je zcela dostačující pro čtení běžných textů. Pokud často čtete dokumenty se složitější sazbou nebo ve formátu PDF, je vhodné pořídit čtečku s displejem o velikosti nad 7“.

Rozlišení displeje

Rozlišení displeje je parametr, který udává počet vykreslovaných bodů (pixelů). Čím vyšší rozlišení, tím lépe. Většina 6“ displejů má rozlišení 1024 x 768 pixelů.

Nasvícení displeje

Zatímco LCD displeje jsou podsvíceny všechny, u displejů s E-Ink je tomu jinak. Nejlevnější modely nasvícení většinou nemají, což může být dost limitující, pokud si chcete číst při snížených světelných podmínkách.

Dražší modely jsou nasvícením ve většině případů vybaveny. Přes displej čtečky je umístěna světlovodivá vrstva a v rámečku jsou schované LED diody. Světlo osvětluje displej rovnoměrně ze všech stran a jeho jas se dá regulovat.

Některé moderní čtečky dokáží regulovat nasvícení displeje automaticky. Využívají k tomu buď integrovaný světelný senzor, nebo přizpůsobení denní době podle času východu a západu slunce.

Lepší čtečky mají také tzv. filtr modrého světla. Modré světlo, které elektronická zařízení vyřazují, negativně ovlivňují kvalitu spánku. Některé čtečky dokáží toto světlo odfiltrovat.

Ovládání čtečky

Čtečky e-knih mají dva typy ovládání:

Tlačítkové ovládání – pokud máte čtečku opravdu jen na čtení, je tlačítkové ovládání ideálníDotykové ovládání – vhodné, pokud chcete čtečku používat nejen ke čtení, ale i k dalším činnostem, např. zapisování textu, posílání emailů apod.Některé modely čteček jsou vybaveny kombinací tlačítek a dotykového ovládání.

Paměť

V základu má většina čteček vnitřní paměť 4GB, případně 8GB. Tato velikost je dostačující pro uložení mnoha tisíců e-knih. Pokud by vám to stále bylo málo, nabízí některé čtečky možnost připojit doplňkovou paměťovou kartu.

Podporované typy formátů

Různé čtečky podporují různé formáty knih. Nicméně na internetu existuje dost nástrojů, které umožňují formát knihy překonvertovat do jiného formátu. Nejčastějšími formáty jsou:

EPUB – nejuniverzálnější formát elektronických knih. Primárně ho využívá značka PocketBook, od kterého ho převzala i většina ostatních značek – s výjimkou Amazonu.

MOBI – formát značky Amazon. Ostatní čtečky ho většinou zobrazí, ale mají problém s obrázky.

PDF – univerzální formát, který zobrazí všechny typy zařízení, nicméně není většinou vhodný kvůli velikosti displeje čtečky.

Další formáty – AZW (knihy z Amazonu), DOC a DOCX (Microsoft Word), TXT (základní textový dokument), HTML (webové stránky), MP3 (zvukové soubory), JPEG a PNG (obrázkové soubory) a další.

Možnosti připojení

Čtečky elektronických knih nabízí několik možností připojení:

Wifi – díky připojení čtečky k wifi lze např. stahovat či přeposílat knihy nebo jiné texty. Ne všechny čtečky mají možnost připojení k wifi.

USB – všechny čtečky mají USB slot pro připojení k počítači. Pokud máte vhodnou nabíječku, lze čtečku přes USB slot i nabíjet – nejen z počítače, ale i z elektrické sítě.

Bluetooth – umožňuje bezdrátové spárování a propojení dvou zařízení, např. čtečky a počítače nebo bezdrátových sluchátek.

Mobilní data – některé čtečky umožňují připojení k internetu prostřednictvím SIM karty. Toto je výhodné, pokud máte neomezený datový tarif a využijete čtečku hodně např. na cestách.

Funkce navíc

Kromě samotného zobrazování knih toho některé čtečky umí mnohem víc. Mezi nejčastější doplňkové funkce patří:

Slovník – čtečky mohou mít integrovaný výkladový či překladový slovník. Jedná se o kvalitní slovníky jako je The New Oxford American Dictionary a Oxford Dictionary of English. Doplňkově lze stáhnout i jiné slovníky, např. český.

Poznámky – praktická funkce, která umožňuje připisovat k textu vlastní poznámky nebo zvýrazňovat potřebné části textu.

Přehrávání zvukových souborů – čtečka umí zpracovat mp3 soubory a umožňuje tak přehrávání hudby nebo mluveného slova.

Předčítání textu – tzv. Text to Speech funkce umožňuje hlasové předčítání knihy. Je potřeba, aby čtečka podporovala jazyk, ve kterém je e-kniha stažena.

Internetový prohlížeč – díky připojení k internetu lze stahovat knihy, procházet e-maily, číst zprávy. Nečekejte plnohodnotnou náhradu prohlížeče, jak ho známe z počítače nebo telefonu. Internetový prohlížeč v čtečkách je určen spíše pro základní úkony.

Hry – v některých čtečkách najdete jednoduché hry k odreagování.

Výdrž baterie na jedno nabití

Výdrž baterie se určuje složitě, modely čteček jsou softwarově i hardwarově odlišné a mají různou spotřebu. Kapacita baterie se u většiny modelů standardně pohybuje v rozpětí 1 400 až 1 600 mAh (miliampérhodin).

Výdrž baterie se uvádí v hodinách nebo v počtu otočených stran. Čtečky s E-Ink displejem vydrží na jedno nabití minimálně dva týdny nebo 5 000-8 000 otočených stran. Údaje jsou však pouze orientační. Oproti tomu čtečky s LCD displejem mají mnohem větší spotřebu a vydrží nabité jen několik hodin, maximálně jeden den.

Výdrž baterie výrazně snižuje časté podsvícení displeje, poslech hudby nebo připojení k wifi.

Vodotěsnost

Vodotěsnost není sice nejdůležitější parametr při výběru čtečky elektronických knih, ale pokud si rádi čtete např. ve vaně nebo na dovolené u vody, vyplatí se popřemýšlet i nad tím, jestli nepořídit vodotěsnou čtečku.

Cena

Cena je jedním z důležitých parametrů při výběru čtečky elektronických knih. Čtečky jsme rozdělili do třech cenových kategorií.

Cena do 2 000 Kč

V této cenové kategorii najdete základní modely čteček, obvykle bez jakýchkoliv doplňkových funkcí. Displej je většinou méně kvalitní a baterie má nižší výdrž než je tomu u dražších modelů. Po čtečce z této cenové kategorie šáhněte jen v případě, že ji chcete využít jen ke čtení knih a nečekáte od ní nic zvláštního.

Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč

Velmi dobrý výběr různých modelů čteček v poměru cena – výkon. Čtečky mají doplňkové funkce, podsvícený displej a slušnou výdrž baterie. V této cenové kategorii byste neměli mít problém vybrat si vhodnou čtečku právě podle vašich požadavků.

Cena nad 4 000 Kč

Nejmodernější modely čteček, jejich cena se může vyšplhat až k 20 000 Kč. Obecně pro modely v této cenové kategorii platí, že jsou to špičkové přístroje a jejich pořízením neuděláte chybu.

Oblíbené značky

Pravděpodobně budete volit čtečku od jedné z následujících tří značek:

Amazon Kindle

Amazon je asi nejznámější výrobce čteček elektronických knih. V nabídce je hned několik modelů čteček:

Amazon Kindle Touch – model vybavený inteligentním dotykovým displejem.

Amazon Kindle Oasis – vodotěsný model.

Amazon Kindle Papertouch – díky svému kontrastnímu displeji se maximálně přibližuje vzhledu knihy.

Amazon Kindle Voyage  – speciálně odlehčený model, oblíbený zejména mezi cestovateli.

PocketBook

Švýcarská společnost PocketBook International S.A. se primárně zaměřuje na výrobu čteček elektronických knih. Mezi její modelové řady patří:

PocketBook Basic – základní, univerzální model.

PocketBook Touch – čtečka s inteligentním dotykovým displejem.

PocketBook Aqua – vysoce odolná čtečka s krytím IP57 proti vniknutí prachu i vody.

Pocket Book InkPad – čtečka s kontrastním 8‘‘ displejem.

Bookeen

Bookeen je francouzská společnost vyrábějící čtečky elektronických knih od roku 2007. Nejoblíbenějším a zároveň i nejprodávanějším modelem této značky je čtečka Bookeen Cybook Muse. Čtečky této řady jsou známé perfektním designem, malou hmotností a perfektním vzhledem stránky.

Mezi další výrobce čteček patří např. C-TECH, Onyx nebo Kobo.

Čtečka versus tablet

Čtečka a tablet jsou dvě rozdílná zařízení. Před nákupem si dobře promyslete, jaké požadavky na přístroj máte.

Čtečka e-knih má oproti tabletu mnohem delší výdrž baterie a skvělou čitelnost textu. Tablet zase nabízí mnohem více aplikací a funkčního využití. Pokud nechcete být při čtení zbytečně rozptylováni, sáhněte po čtečce. Pokud chcete mimo čtení i surfovat po internetu, přehrávat videa nebo třeba fotit, popřemýšlejte spíše o tabletu.

Zajímavosti a tipy

Nezapomeňte si k čtečce pořídit i obal. Vyhnete se tak poškrábání displeje.

Displej čtečky čistěte suchým hadříkem, případně pouze přípravky, které doporučil výrobce.

Elektronické knihy, především ty, kterým vypršela autorská práva, se dají stahovat i zdarma, nabídka je však omezená.

Beletrie v elektronické podobě je v průměru o 37 % levnější než papírová kniha, u odborné literatury je e-kniha levnější cca o 15 % oproti papírové knize.

Napsat komentář