Běžecké lyžování je populární zimní aktivitou všech věkových kategorií. Je to velmi univerzální styl lyžování, kde si na upravovaných tratích v klidu užijete svůj zimní koníček. Ale stejně, jako je to u jiného sportovního náčiní, i běžky najdete na trhu v různých typech a možná tápete, které jsou ty nejlepší pro vás. V tomto průvodci vám objasníme rozdíly mezi běžkami, abyste při své koupi dostali přesně to, co potřebujete.
Na co se zaměřit?
Při koupi běžeckých lyží je důležité, abyste si dali pozor na velikost, váhu a úhel průhybu běžeckých lyží, abyste našli lyže odpovídající vašemu tělu a stylu běžeckého lyžování. Běžecké lyže musí odpovídat vaší hmotnosti v závislosti na výšce lyže. Kromě toho je důležitá i hmotnost lyží, která závisí na vašeho stylu běžeckého lyžování, např. pokud potřebujete lyže na běžecké závody, měli by být lehké.
Druhy běžek
Zpravidla známe tři druhy běžek podle stylu běžeckého lyžování.
Klasické na lyžování běžkových lyžích
Je to tradiční styl běžeckého lyžování a dá se nazvat i jako standardní běžecké lyžování. Pokud máte v plánu držet se upravovaných tratí, tohle je vhodný styl. Takové lyžování se většinou odehrává na trasách v parcích, golfových hřištích a lyžařských střediscích.
Je to vynikající styl pro rekreaci vhodný pro všechny věkové kategorie. Klasické běžecké lyže jsou vhodné pro upravené tratě a jsou navrženy, aby byly rychlé s lehkým a úzkým designem. S těmito lyžemi je velmi důležité získat správný úhel prohnutí, abyste dosáhli optimální rychlosti.
Pokud si koupíte běžky s příliš velkým úhlem prohnutí, nebudete schopni stisknout lyže dolů a spodní noha se tak nedostane do kontaktu se sněhem, což vede k zpětnému skluzu. Pro srovnání, pokud si koupíte příliš „měkké“ běžky, zažijete přesný opak. Získáte úžasnou přilnavost, ale zažijete extrémně špatný klouzavý pohyb, protože vosková zóna pod nohama bude příliš přitlačena k sněhu. I proto je zjevné, že je důležité vybrat si běžky se správným úhlem prohnutí.
Při výběru běžek je nutné vzít v úvahu hmotnost běžkaře. Pro těžší běžkaře je vhodná delší lyže, lehčí běžkař volí kratší lyži. Délka lyží by měla být o 20-25 cm delší než je výška postavy.
Skate nebo bruslení na běžkách
Běžecké lyžování ve stylu bruslení je forma, která vypadá podobně jako při ledním nebo in-line bruslení, proto tedy ten anglický název „skate“. Lyžování ve stylu bruslení se provádí na upravovaných trasách, v pevném sněhu či na zamrzlém jezeře pokrytém sněhem. Bruslení na běžkách je rychlejší a procvičí jiné svaly než klasický styl lyžování.
Jsou to tvrdší běžky, které lépe a rychleji odrážejí běžkaře. Pro začátečníka se nedoporučuje zvolit nejtvrdší varianty. Tento druh běžeckého lyžování je známý dlouhým klouzáním bez přilnavosti. Běžecké brusle mají v porovnání s klasickými běžeckými lyžemi kratší design. Pro optimální zážitek z lyžování je nutné opět zvolit správný úhel prohnutí.
Běžecké bruslení se dá přirovnat k pohybům a pocitům při bruslení. Délka běžek je o 10-15 cm delší než výška postavy.
Běžecké lyže pro backcountry
Backcountry lyžování se provádí v hlubokém sněhu a obvykle vyžaduje vytvoření vlastní trasy. Pokud jste v horské oblasti, která má hodně sněhu a zřídka nabízí upravené chodníky, bude toto právě pro vás ten pravý typ běžek. Běžky mají často ocelové hrany pro jízdu i na zledovatělém povrchu pro ještě větší schopnost vyrovnat se s náročným terénem.
Celkově je lyže širší a lépe tak drží na povrchu hlubšího sněhu. Méně se propadáte, protože váha vašeho těla je rozdělena na větší plochu. U některých běžeckých lyží lze nasadit kůži, abyste předešli sklouznutí dozadu. Délka lyže je často o 10-15 cm delší než je výška postavy. Pro mírnější terén volte delší lyže, pro náročnější zase kratší.
Co z toho si vybrat?
Všechny tyto styly běžeckého lyžování se zjevně překrývají. V klasickém terénu byste mohli používat klasické lyže, a dokonce za správných podmínek i bruslařské lyže. V těžkém terénu použijete backcountry, ale v klasických stopách je nevyužijete, protože tento typ lyží je pro ně obvykle příliš široký.
Pokud chcete maximalizovat svůj zážitek, je nejlepší použít ten správný typ lyží pro zamýšlený účel. Vždy si proto pořiďte běžkařské vybavení, které uspokojí váš lyžařský zážitek.
A co vybavení?
Mnoho lidí přemýšlí, zda si při koupi nových lyží mají koupit i nové vybavení. Pokud máte starší výbavu, která vám sedí, tak ji klidně využijte. Jste-li začátečník, určitě si pořiďte nové vybavení. Přestože máte možnosti obstarat si nějaké po rodičích nebo prarodičích, zřejmě vás neuspokojí a nebude se vám k novým lyžím hodit.
Lyžařské boty, vázání i hole by měly podporovat váš styl lyžování. Typ vázání musí odpovídat velikosti lyže. Boty musí na lyži dobře sednout a musí být kompatibilní s vázáním. Dobré boty jsou základ lyžařské výstroje a měly být především pohodlné! Pokud vás budou tlačit, tak si lyžování neužijete v žádném stylu. Dobré je zaměřit se i na zateplení bot. Závodní boty nejsou stavěny na celodenní túry a bude vám v nich pravděpodobně zima i v tlusté ponožce.
Hole pro klasické lyžování by měly mít délku asi 5/6 výšky vaší postavy (83 %). Pro skate lyžování byste výšku vašich lyžařských holí měli měřit od země k bodu mezi vaší bradou a nosem. Měli byste uvažovat především o karbonových holích, které vydrží déle. Přestože jsou cenově náročnější (nad 2 500 Kč), ty levné se vám při záběru mohou zlomit či ohnout.
Voskování
Voskování v souvislosti s běžkami je pro mnohé začátečníky matoucí. Pro údržbu vašich lyží a snadnější pohyb je třeba pořídit si vosky. Na výběr máte skluzové a stoupací vosky. Skluzové vosky se používají pro zlepšení skluzu lyže.
Při klasické technice posouváte své lyže vpřed po jedné lyži, přilnavá část lyží je přímo pod vašima nohama a zůstává umístěna tak, abyste se neposouvali dozadu. Pro umožnění odrazu jsou nutné stoupací vosky, zejména pro lyže bez šupin. Tento typ vosku může být pro začátečníka dosti náročný, a proto se vyrábějí i tzv. no-wax ski, tedy běžky, které se tímto voskem mazat nemusí. Takové lyže mají zespodu šupinky nebo mohérový pásek, který nahrazuje vosk. Tato speciální úprava je osvědčená u všech povrchů kromě výrazně zledovatělého terénu.
Kde nakupovat?
Lyže i příslušenství zakoupíte v kamenných i internetových obchodech. Mnoho z nich bude nabízet i kompletní sady, kde dostanete vše v jednom (lyže + boty + vázání + hole). Toto řešení je dobré, pokud nemáte z lyžařského vybavení nic, navíc v takovém balíku byste měli ušetřit.
Na kolik znáte velikost svých lyží i holí, jakož i další parametry? Lyže si koupíte stejně dobře online z domu i osobně v kamenné prodejně. Jediný problém jsou lyžařky (kalhoty). Tyto byste si měli před koupí dobře vyzkoušet a něco v nich odchodit.
Závěr
Jestliže máte vybraný jediný styl, je pro vás výběr mnohem jednodušší. Pokud jste však začátečníkem, je rozhodně lepší začínat klasikou, neboť tato technika je nejméně náročná a nejvíce se podobá skutečnému běhu bez lyží. Na druhou stranu, bez umění správného namazání lyží se možná dost natrápíte, proto nezanedbejte ani tuto okolnost.
Investice do lyží a příslušenství je individuální záležitostí. Pokud máte zájem lyžovat podle možností pravidelně, jen do lyží byste měli investovat minimálně 5 000 Kč. Pokud však s lyžováním jen začínáte a sami nevíte, jestli se vám to zalíbí, na trhu najdete komfortní lyže už od 2 000 Kč. Sami pak časem zvážíte, zda v budoucnu zainvestujete více.
Láká vás i další zimní sport, ale nemáte potřebnou výbavu? Přečtěte si třeba, jak vybrat nejlepší zimní brusle.