Jak vybrat správnou kytaru

Ať už hledáte kytaru pro sebe, nebo ji kupujete pro někoho jiného, výběr správné kytary není snadnou záležitostí! Při tolika velikostech, tvarech a stylech se snadno ztratíte. Připravili jsme pro vás proto velmi jednoduchého průvodce, který vám výběr usnadní.

Jaké typy kytar známe?

I když existují doslova tisíce variant, kytary rozdělujeme na 3 základní typy:

  • Klasická kytara (nylonová struna)
  • Akustická kytara (ocelová struna)
  • Elektrická kytara

Klasické kytary

Klasické kytary jsou v podstatě akustické kytary, ale jejich velikost je oproti běžným o něco menší a obvykle mají širší krk. Jsou vybaveny nylonovými strunami, které jim dodávají charakteristický zvuk – ne takový jasný jako při ocelových strunách.

Nylonové strunné kytary jsou skvělé pro začátečníky, protože se na nich hraje jednodušeji než na kytarách s ocelovými strunami. Krk je také širší, což usnadňuje práci prstů, pokud máte velké ruce. A navíc jsou i levnější, což může nováčkem výběr značně usnadnit. Co se týče hudebního stylu, jsou vhodné na latino a flamenco hudbu. Jde tedy o tzv. španělky.

Akustické kytary

Jak jsme uvedli, klasické kytary jsou vlastně také akustické kytary, ale pravé akustické kytary mají ocelové struny. Vydávají tak mnohem čistší a hlasitější zvuk. Jsou objemnější, ale mají nízkou hmotnost.

Tyto zvuky jsou mnohem lepší pro hraní akordů v porovnání s klasickou kytarou, takže jsou velmi populární mezi začátečníky, ale až od určitého věku. Důvodem je to, že ocelové struny mohou být pro malé, netrénované prsty trochu ostré. Na těchto kytarách si můžete zahrát různé styly hudby, včetně folku, popu, country a pomalejšího rocku.

Elektrické kytary

Elektrické kytary se od těch předešlých výrazně liší, protože bez externího zesilovače nevydávají žádný zvuk. S výjimkou některých jazzových elektrických kytar, většina elektrických kytar nemá zvukovou dutinu – jsou vyrobeny z masivního dřeva.

Zvuky vytvářejí přenášením magnetické energie z vibračních řetězců na elektrickou energii (jde jen o malé napětí). Tento elektrický signál prochází z kytary dolů kabelem do zesilovače, kde je signál zesílen. Signál může být vyladěný, tvarovaný a transformován tak, aby produkoval obrovské množství zvuků.

Elektrické kytary jsou o něco menší než akustické a klasické kytary, takže jsou vhodné pro většinu věkových skupin a výšek. Zároveň mají ale vyšší hmotnost. Jsou skvělé pro svou kreativitu a vhodné na hraní rocku, metalu, ale i popu či country.

Jak si vybrat?

Toto je velmi důležitá otázka. Je to jako se pokusit vybrat to správný nádobí předtím, než začnete vařit. Nejdůležitější je, abyste si vybrali kytaru podle toho, co chcete hrát! Zamyslete se nad tím, jakou hudbu chcete poslouchat a jakou hudbu chcete tvořit. Existuje mnoho druhů kytar, které jsou vhodné pro různé styly hudby. Prohlédněte si svou hudební sbírku a vyberte si pár svých oblíbených skladeb.

Velikost je důležitá!

Kytary nejsou pro všechny univerzální! Výběr správné velikosti je nejdůležitější, protože pokud by se vám hrálo nepohodlně či dokonce nepříjemně, vaše hudební motivace bude brzy pryč.

Elektrické kytary jsou mnohem menší než akustické kytary a klasické kytary, v podstatě je může používat většina lidí, musíte však zvážit hmotnost. Elektrická kytara může vážit 5 až 6 kg, což malé děti jen těžko zvládnou. Za normálních okolností by elektrické kytary měli zkoušet dospívající od zhruba 13 let, ačkoli jsme viděli i 10leté virtuózy na elektrické kytaře. Každé dítě je jiné a některé děti mohou být schopné přejít na elektřinu i v dřívějším věku. Správná velikost je nejpřesněji určena výškou a věkem hráče na daný nástroj, na což existují i různé tabulky.

Materiál kytary

Zvuk prochází různými materiály odlišně. Dřevem se zvuk pohybuje téměř třináctkrát rychleji než vzduchem. I díky tomu je to ideální materiál pro hudební nástroje, v nichž je klíčová citlivost.

Některá dřeva produkují jasnější zvuky, zatímco jiné vytvářejí teplejší a hlubší tóny. V kytarovém žargonu se to nazývá „tónové dřevo„. Husté dřevo je obzvláště ceněno pro skvělou rezonanci zvuků, které jím procházejí. Výběr správného dřeva pro vaši kytaru je důležitým bodem, při kterém vybíráte skutečnou kvalitu kytary. Čím je dřevo vzácnější, tím je také dražší a kytara vyrobená z něj bude stejně tak drahá.

Nejtypičtější dřeva:

  • Jasan – Běžné, jasně znějící dřevo známé pro svou schopnost udržet akordy a tóny. Jasan je jedním z nejsilnějších a nejúspornějších dřev používaných při výrobě kytary. Jde většinou o evropské dřevo, které je široce dostupné a cenově přístupné.
  • Olše – Stejně tak evropský typ dřeva známý svou nízkou hmotností a vyváženým bohatým tónem se štědrým podílem vysokých, středních a nízkých frekvencí. Olše je oblíbená u stylů blues a rock. Je dobře dostupná a také ve srovnání s mahagonem levná.
  • Lípa – Jedna z měkčích tónových dřevin, která obvykle pochází z amerického kontinentu. Používá se pro vyváženou, ale stále mírně teplejší kvalitu svého tónu. Je velmi cenově dostupná a často zastoupena v modelech kytar vyrobených ze směsí dřeva.
  • Mahagon – Extrémně rezonanční tvrdé dřevo, které upřednostňuje teplejší tóny. Je silné, poddajné a oblíbené pro svou odolnost, příjemnou červenou barvu a schopnost produkovat bohatý, ale kudrnatý zvuk. Mahagon je těžký, takže kytary z něj mají vyšší hmotnost.
  • Javor – Používá se především na krk a hmatník, díky své tvrdosti nabízí mimořádně jasný zvuk. Do kytar se používá zejména severoamerický javor, který dobře rezonuje a vyrovnává tmavší, zakalenější tóny.
  • Palisandr – Těžké a vizuálně ohromující tónové dřevo, nejčastěji zabudované do stavěče na hmatníku. Díky své vzácnosti vytváří bohatý, hlasitý a sametový zvuk. Je to velmi drahé dřevo, a ne každý začátečník si ho bude moci dovolit.

Kolik utratit za první kytaru?

Nadšenec by za první kytaru byl ochoten utratit všechno na světě. A některým se to opravdu i vyplatilo. Pro vaši první kytaru však nejrozumnější suma bude někde mezi 5 000-12 000 Kč.

Důvod, proč byste určitě neměli jít pod tuto částku je jednoduchý – kytara za cca 2 000 Kč je výrazně horší. Takové kytary se vyrábějí v asijských továrnách a jejich hlavní materiál je v nejlepším případě kvalitní palivové dřevo.

Nad částku 12 000 Kč se rozhodněte v případě, pokud hledáte opravdovou kvalitu. Dražší kytary jsou odolnější, mají lepší tón a snadněji se na ně hraje. Ale co když vás to nakonec omrzí? Bohužel mnoho lidí nemá trpělivost, po několika měsících s hraním přestane a zbytečně vysoká investice je pryč.

Kde si koupit první kytaru?

Možná budete v pokušení koupit si novou kytaru online, protože ceny jsou tam obvykle nižší. Problém je v tom, že přes internet si ji nevyzkoušíte a případné dotazy nemůžete prodiskutovat přímo s odborníkem. Proto opravdu doporučujeme, abyste si první kytaru koupili u místního prodejce, nejlépe v uznávaném obchodu s kytarami.

Samozřejmě najdou se i tací, kteří si řeknou: „půjdu do obchodu, tam si to vyzkouším, nechám si poradit, vyberu si a objednám si to pak přes internet“. Pro někoho je to dobrá volba, ale přece jen zvažte to, že ve specializovaném obchodě vám na místě odborně poradí, jak nejlépe budou umět, a budete si moct vyzkoušet různé druhy kytar. Navíc nebudete čekat, až vám dojde objednávka z internetu, která se může cestou i někde poškodit.

A co použitá kytara?

O takové alternativě uvažují zejména začátečníci. Ptají se: „na co mi bude nová, když ani nevím, jestli u toho zůstanu?“ Přesto vám použitou kytaru nedoporučujeme. Je to totiž i hazard, který se vám finančně nakonec nemusí vyplatit. Začátečníci nevědí, co by měli na takové kytaře zkontrolovat, jestli je kytara dobrá, a není naopak poškozená. Zkušenosti a znalosti od odborníka v obchodě jsou v tomto případě k nezaplacení.

Příslušenství

Začátečníci i pokročilí potřebují pro hraní na kytaru také potřebné příslušenství. Na takovém seznamu nesmí chybět trsátko, ladička, náhradní struny, popruh či pouzdro na kytaru. Doporučujeme si je kupovat samostatně, a nikoli v soupravách v podobě kytarového setu. Obvykle jde o vyhozené peníze, vždyť takový set stojí někdy méně než 1 500 Kč i s kytarou. Popřemýšlejte. Jakou to bude mít asi kvalitu?

Závěr

Pokud se seriózně rozhodnete pro hraní na kytaru, zajděte do specializovaného obchodu, vyhledejte odborníka, nechte si poradit. Rovnou ji na místě vyzkoušejte a ujistěte se, že je naladěná. Pokud teprve začínáte, nechte si poradit, jak to poznat. Zjistěte, jak dobře se vám drží a jestli na vás není moc těžká. Důležitý je však i estetický rozměr. Určitě chcete takovou kytaru, která se vám bude líbit a kterou budete mít opravdu rádi.

Zajímal by vás i jiný hudební nástroj? Přečtěte si třeba, co vše je třeba znát a jak vybrat správné housle.

Napsat komentář