Jak vybrat nejlepší jogurtovač

Jogurt si můžete jednoduše koupit v kterýchkoliv potravinách. Pokud však chcete vědět, co všechno váš jogurt obsahuje, můžete si ho vyrobit doma. Doma připravený jogurt neobsahuje žádné éčka, skvěle chutná a ušetříte také na jeho ceně. Díky domácí výrobě jogurtu budete moci navíc experimentovat s různými příchutěmi dle vaší fantazie. Jogurtovač je proto výborným pomocníkem pro všechny, kteří se nejen rádi stravují zdravě, ale rádi si i trochu zamlsají.

Abyste si vybrali model jogurtovače, který bude přesně vyhovovat vašim požadavkům, srovnávejte kromě ceny i jiné parametry. Které to jsou, se dozvíte v následujícím článku. Stejně tak se dozvíte, jak si můžete domácí jogurt dochutit.

Jak připravit domácí jogurt

Pro přípravu domácího jogurtu budete potřebovat mléko a jogurtovou kulturu. Postup je jednoduchý:

Čerstvé mléko zahřejte na 80 °C. Před přidáním jogurtových bakterií nechte mléko vychladnout na přibližně 40 °C, abyste bakterie nezničili příliš vysokou teplotou. Pokud používáte pasterizované mléko, stačí ho zahřát na 35–40 °C a hned přidat jogurtovou kulturu. Takto připravenou směs vložíte do jogurtovače.

Jogurtovač zajistí správnou teplotu i čas potřebný pro dozrání jogurtu. Správná teplota a délka zrání jsou při jeho výrobě nejdůležitější. Díky tomu bude jogurt mít požadovanou konzistenci. Ke konzumaci bude připraven zhruba za 6–12 hodin v závislosti na typu jogurtovače.

Poradíme vám i s koupí jogurtové kultury. I když je možné připravit jogurt i s použitím kultury z kupovaného jogurtu (přidáním přibližně 2 polévkových lžic na litr mléka), při výrobě domácího jogurtu se doporučuje použít jogurtové kultury. Zakoupíte je v lékárně nebo prodejně se zdravou výživou.

Parametry jogurtovačů

Jednotlivé jogurtovače se od sebe liší příkonem, počtem nádob a dalšími parametry. Při výběru předem zkontrolujte parametry vybraného modelu.

Počet a objem nádob

Jako první by vás měl zajímat počet nádob na výrobu jogurtu. V zásadě máte na výběr ze dvou základních typů:

  • jogurtovač s jednou větší nádobou na jogurt,
  • jogurtovač s více nádobami.

Pokud se rozhodnete pro model s více nádobami, budete mít na výběr produkty s různým počtem nádob, od 4 kusů až po největší modely s 12 nádobami na jogurt. Jednotlivé modely se odlišují také velikostí nádob. Obvykle je to mezi 120 a 150 ml. V těchto nádobách můžete jogurt i skladovat.

I jogurtovače s jednou nádobou poskytují možnost výběru. Na trhu najdete modely na výrobu 0,6–2,5 l jogurtu. Nevýhodou může být, že hotový jogurt je třeba z nádoby přelít do menších nádob, ve kterých ho uskladníte. Jogurtovače s jednou nádobou jsou proto nejvhodnějším řešením tehdy, pokud jogurt připravujete k přímé konzumaci.

Při výběru objemu jogurtovače předem počítejte s životností domácího jogurtu. Ta se pohybuje v rozmezí 3–5 dní.

Materiál nádob jogurtovačů

Nádoby jogurtovačů se vyrábějí z plastu nebo ze skla. Pokud preferujete sklo, může se stát, že se vám nádobky při používání rozbijí. Nezapomeňte se proto předem informovat o dostupnosti a ceně náhradních sklenic.

Příkon jogurtovače

Jogurtovače patří mezi úsporné kuchyňské spotřebiče. Hodnota příkonu informuje o spotřebě elektrické energie. Pohybuje se kolem 20 W. Hodnota příkonu ovlivňuje rychlost nahřátí spotřebiče na požadovanou teplotu. Menší modely mají přitom vzhledem k menší velikost nižší příkon.

Doba přípravy jogurtu

Samotnou dobu přípravy ovlivňuje množství připravovaného jogurtu. Modely s nejkratší dobou přípravy připraví jogurt už za 6 hodin. Modelem s delší dobou přípravy to trvá kolem 12 hodin.

Jednoduchost údržby

Při výběru jogurtovače se informujte také o tom, zda je možné nádoby na přípravu jogurtu mýt v myčce nádobí. Usnadní vám to jeho čištění.

Konstrukce

Jogurtovače se vyrábějí zejména z plastu. Díky tomu mají nižší hmotnost, ale jsou náchylnější na mechanické poškození. Dražší modely mají část konstrukce vyrobenou z nerezu. Co se hmotnosti týče, tyto spotřebiče váží většinou 1–2 kg.

Kryt jogurtovače bývá vyroben z průhledného plastu. Umožňuje tak sledovat celou přípravu jogurtu.

Rozměry jogurtovače

Jogurtovače patří mezi spotřebiče, které nepotřebujete mít stabilně umístěné na kuchyňské lince. Je však třeba, abyste na něj měli dostatek místa po celou dobu přípravy jogurtu. Při výběru konkrétního modelu proto zvažte i jeho rozměry. Rozměry jogurtovače jsou důležité také s ohledem na jeho uskladnění.

Funkce jogurtovačů

Přípravu jogurtů usnadňují různé funkce jogurtovačů.  V některých modelech lze dokonce připravit i zmrzlinu nebo jiné pochoutky.

Časovač a automatické vypnutí

Časovač je velmi praktická funkce pro ty, kteří si chtějí připravit jogurt specifické konzistence. Podle doby, kterou si na časovači nastavíte, může být váš jogurt řidší nebo hustší. Můžete si tak nastavit dobu provozu a automatického vypnutí jogurtovače.

Signál ukončení přípravy

Modely s časovačem bývají vybaveny signalizací ukončení přípravy jogurtu. Signalizace bývá zvuková nebo pomocí blikající diody.

LCD displej

Na LCD displeji si můžete zkontrolovat dobu zrání jogurtu a aktuální teplotu. Proto jím bývají vybaveny zejména modely s časovačem. Pokud jogurtovač vybaven časovačem LCD displej nemá, k nastavení času slouží otočné kolečko.

Použití na jiné pokrmy

Některé modely jogurtovačů umožňují připravit i jiná jídla či nápoje. Můžete tak připravit například zmrzlinu, acidofilní mléko, pomazánky, majonézy nebo paštiky. Výborným doplňkem je možnost přípravy řeckého jogurtu. Na jeho výrobu slouží speciální síto.

Inspirace pro domácí jogurty

Příprava domácího jogurtu bude jednodušší, pokud použijete pasterované mléko. Můžete však použít i čerstvé. Důležité je, abyste jej zahřáli minimálně na 80 °C, abyste zničili případné škodlivé bakterie.

Domácí jogurt můžete konzumovat bez příchutě nebo jej ochutit nasladko i naslano. Pozor však na to, abyste ochucovali vždy jen hotový jogurt.

Nejjednodušším způsobem aromatizování je přidání 1–2 lžiček domácího džemu. Velmi dobře chutná i jogurt s javorovým sirupem, skořicovým cukrem, kakaem nebo nasekanými ořechy. Můžete si do něj přidat také čerstvé nebo sušené ovoce, kukuřičné lupínky nebo ovesné vločky.

Pokud rádi experimentujete, připravte si domácí jogurt naslano. Stačí, když do něj přidáte špetku soli a sušené bylinky.

Závěr

Příprava domácího jogurtu není vůbec složitá. Budete potřebovat pouze mléko, jogurtovou kulturu a jogurtovač. Výběr jogurtovače bude záviset na vašich preferencí na objem a počet nádob jogurtovače, příkon, materiál nádob a konstrukce jogurtovače, jakož i jeho velikosti. Domácí jogurt můžete skladovat po dobu maximálně 5 dní. Před koupí proto pečlivě zvažte, jak často a jaké množství jogurtu budete připravovat.

Jednotlivé modely se od sebe dále liší jednoduchostí údržby a dobou přípravy jogurtu. Myslete i na to, jaké funkce od jogurtovačů požadujete. Můžete si vybrat modely s časovačem a samostatným vypnutím, signalizací ukončení přípravy jogurtu nebo také funkcemi pro přípravu jiných pokrmů.

Napsat komentář