---
canonical: https://vyberomat.cz/nejlepsi-celovka/
title: "Nejlepší čelovka 2026: žebříček podle použití"
description: "Nejlepší čelovky 2026 do auta, na běh i na hory. Radíme, kolik lumenů stačí, jak číst výdrž a zda brát nabíjecí, nebo na AAA baterie."
lang: cs
site: Vyberomat
type: article
published: 2026-11-05
updated: 2026-11-05
attribution: required
schemaVersion: 2
---

# Nejlepší čelovka 2026: žebříček podle použití

Čelovku člověk ocení až ve chvíli, kdy ji potřebuje. Při defektu na krajnici, při večerní procházce se psem, při běhu za tmy nebo když na chatě vypadne proud. Ruce máš volné a světlo jde tam, kam se díváš.

Žebříček je rozdělený podle použití: levné čelovky do auta a domů, lehké modely na běh, odolné čelovky na turistiku a výkonné kousky s dlouhým dosvitem. Pod ním vysvětlujeme, kolik lumenů opravdu potřebuješ, proč dosvit není všechno, jak číst výdrž na krabičce a kdy se vyplatí nabíjecí čelovka a kdy obyčejné AAA baterie.

**Rychlá odpověď:** Pokud chceš jednoduchou čelovku na běžné AAA baterie domů, do auta nebo na procházku, vezmi **Petzl Tikkina (červená)** za 561 Kč. Pokud chceš levnou nabíjecí čelovku do auta nebo na chalupu s výkonem navíc, vezmi **Campgo T2A** za 399 Kč. Pokud běháš za tmy a chceš lehkou nabíjecí čelovku, která pevně sedí, sáhni po **Fenix HM50R V2.0** za 1 599 Kč. Pokud chodíš na túry a chceš odolnou čelovku s dlouhou výdrží a světlem na blízko i do dálky, vezmi **Fenix HM65R** za 2 019 Kč. Pokud chceš co nejvíc světla a dlouhý dosvit za málo peněz, vezmi **Campgo T9** za 549 Kč. Ceny jsme ověřili 5. 11. 2026.

## Žebříček: 15 nejlepších čelovek podle použití

Čelovky jsou rozdělené podle toho, na co je potřebuješ: levné do auta a domů, na běh, na turistiku a výkonné modely s dlouhým dosvitem. U každé vidíš světelný tok, dosvit, napájení a odolnost proti vodě.

Ceny a hodnocení zákazníků jsme ověřili 5. 11. 2026.

| Model | Světelný tok | Dosvit | Napájení | Krytí | Hodnocení | Cena |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Petzl Tikkina (červená) (Jednoduchá na AAA) | 300 lm | 65 m | 3× AAA nebo Petzl CORE | IPX4 | 4,8 | 561 Kč |
| Petzl Tikka (černá) (S červeným světlem) | 350 lm | 70 m | 3× AAA nebo Petzl CORE | IPX4 | 4,8 | 791 Kč |
| Campgo T10 (Malá nabíjecí) | 500 lm | 80 m | nabíjecí 16340 (USB-C) | IPX4 | 4,6 | 449 Kč |
| Campgo T2A (Silná a levná) | 1 200 lm | 100 m | nabíjecí 18650 (USB-C) | IPX4 | 4,8 | 399 Kč |
| Fenix HM50R V2.0 (Lehká na běh) | 700 lm | 115 m | nabíjecí 16340 (USB-C) | IP68 | 4,8 | 1 599 Kč |
| Petzl Swift RL 2026 (černo-oranžová) (Sama mění jas) | 1 200 lm | 168 m | akumulátor 2 250 mAh (USB-C) | IPX4 | 4,8 | 2 799 Kč |
| Fenix HM55R (celočerná) (Malá a silná) | 1 200 lm | 175 m | nabíjecí 18350 (USB-C) | IP68 | 5,0 | 1 999 Kč |
| Fenix HM62-T (černá) (Na trailový běh) | 1 200 lm | 150 m | akumulátor 3 400 mAh (USB-C) | IP68 | 4,9 | 2 099 Kč |
| Petzl Actik (modrá) (Hybrid na túry) | 450 lm | 100 m | 3× AAA nebo Petzl CORE | IPX4 | 4,8 | 1 239 Kč |
| Fenix HL16 (černá) (Odolná na AAA) | 450 lm | 104 m | 3× AAA | IP66 | 4,9 | 799 Kč |
| Fenix HM65R (Dva paprsky) | 1 400 lm | 163 m | nabíjecí 18650 (USB-C) | IP68 | 4,8 | 2 019 Kč |
| Ledlenser MH7 (černo-šedá) (Se zaostřením) | 600 lm | 200 m | nabíjecí akumulátor | IP54 | 4,9 | 2 089 Kč |
| Campgo T9 (Nejvíc světla) | 2 000 lm | 185 m | nabíjecí 21700 (USB-C) | IPX4 | 4,8 | 549 Kč |
| Ledlenser H7R Core (Dlouhý dosvit) | 1 000 lm | 250 m | nabíjecí 21700 | IP67 | 5,0 | 2 509 Kč |
| Fenix HP12R-T (černá) (Baterie vzadu) | 1 300 lm | 200 m | nabíjecí 18650 (USB-C) | IP66 | 5,0 | 2 499 Kč |

### Levné čelovky do auta, domů a na procházky

#### 1. Petzl Tikkina (červená): Jednoduchá na AAA

Pro koho: Pro každého, kdo chce jednoduchou čelovku domů, do auta nebo na večerní procházku se psem. Svítí široce, takže dobře vidíš pod nohy i kolem sebe.

Plusy:
- Tři AAA baterie jsou v balení, později můžeš přejít na nabíjecí akumulátor Petzl CORE
- Váží 92 g a sklon světla jde nastavit
- 68 hodnocení s průměrem 4,8, zákazníci chválí rovnoměrné světlo a pohodlné nošení

Minusy:
- Nemá červené světlo
- Akumulátor CORE není v balení a zákazníci píšou, že je drahý

[Zobrazit cenu a dostupnost](https://vyberomat.cz/link/celovka-petzl-tikkina/)

Video: [Petzl Tikkina: jak ji používat (Petzl)](https://www.youtube.com/watch?v=47BgrKLQicE)

#### 2. Petzl Tikka (černá): S červeným světlem

Pro koho: Pro toho, kdo chce malou čelovku na AAA baterie i s červeným světlem, třeba na chalupu, do stanu nebo do auta.

Plusy:
- Červené světlo, které neoslňuje ostatní, a blikání pro přivolání pomoci
- Tři AAA baterie v balení, funguje i s akumulátorem Petzl CORE
- Po zapnutí začíná slabým světlem a když docházejí baterie, upozorní bliknutím, chválí zákazník

Minusy:
- Podle jednoho zákazníka je výměna baterií zbytečně složitá
- Krytí IPX4 zvládne déšť, ponoření do vody ne

[Zobrazit cenu a dostupnost](https://vyberomat.cz/link/celovka-petzl-tikka/)

Video: [Petzl Tikka: jak ji používat (Petzl)](https://www.youtube.com/watch?v=8-uJ7DW7eCk)

#### 3. Campgo T10: Malá nabíjecí

Pro koho: Pro toho, kdo chce levnou a malou nabíjecí čelovku na procházky se psem, do auta nebo do kapsy bundy.

Plusy:
- Kovové tělo a hmotnost 88 g i s baterií
- Vyměnitelný akumulátor 16340 a nabíjení přes USB-C
- 163 hodnocení s průměrem 4,6, zákazník chválí výdrž i v zimě

Minusy:
- Nemá červené světlo
- Více zákazníků nemohlo najít nabíjecí konektor, je schovaný pod šroubovací krytkou u tlačítka

[Zobrazit cenu a dostupnost](https://vyberomat.cz/link/celovka-campgo-t10/)

#### 4. Campgo T2A: Silná a levná

Pro koho: Pro toho, kdo chce za málo peněz silnou nabíjecí čelovku do auta, garáže, na chalupu i na procházky.

Plusy:
- 1 200 lm a dosvit 100 m za cenu běžné čelovky
- Tělo jde vyndat z držáku a použít jako malá baterka, zákazník to chválí
- 171 hodnocení s průměrem 4,8, chválí výdrž, široký kužel a nabíjení přes USB-C

Minusy:
- Nemá červené světlo
- Krytí IPX4 zvládne déšť, ponoření do vody ne

[Zobrazit cenu a dostupnost](https://vyberomat.cz/link/celovka-campgo-t2a/)

Video: [Campgo T2A: recenze (All4camping)](https://www.youtube.com/watch?v=kuO6CBqKqIY)

### Čelovky na běh a sport

#### 5. Fenix HM50R V2.0: Lehká na běh

Pro koho: Pro běžce a běžkaře, kteří chtějí malou a lehkou nabíjecí čelovku. Světlo jde vycvaknout z držáku na pásku a použít samostatně.

Plusy:
- Necelých 80 g, kovové tělo a krytí IP68
- 700 lm, červené světlo a nabíjení přes USB-C
- 98 hodnocení s průměrem 4,8, jednomu zákazníkovi stačí i nejnižší stupeň

Minusy:
- Na plný výkon svítí podle parametrů asi hodinu a zákazník píše, že se při tom dost zahřívá
- Dva zákazníci ji reklamovali, jednou se po nabití nezapnula, jednou se ulomil držák

[Zobrazit cenu a dostupnost](https://vyberomat.cz/link/celovka-fenix-hm50r-v2/)

Video: [Fenix HM50R V2.0: ovládání a funkce (Fenix)](https://www.youtube.com/watch?v=hPNRObuHuY8)

#### 6. Petzl Swift RL 2026 (černo-oranžová): Sama mění jas

Pro koho: Pro běžce, skialpinisty a horolezce, kteří chtějí lehkou a hodně silnou čelovku. Senzor sám upravuje jas podle okolí a šetří tak baterii.

Plusy:
- 1 200 lm při hmotnosti 92 g
- Režim REACTIVE LIGHTING mění jas a tvar paprsku podle okolního světla
- Červené světlo a Petzl slibuje uvedenou výdrž i při minus 20 °C

Minusy:
- Bez automatického režimu svítí nejvíc 800 lm, 1 200 lm dá jen na pár sekund v režimu Boost
- Nabíjení trvá 5 hodin a hodnocení je zatím jen pět

[Zobrazit cenu a dostupnost](https://vyberomat.cz/link/celovka-petzl-swift-rl/)

#### 7. Fenix HM55R (celočerná): Malá a silná

Pro koho: Pro běžce a turisty, kteří chtějí malou, ale hodně silnou čelovku s bodovým i širokým světlem.

Plusy:
- 1 200 lm, dosvit 175 m a 105 g i s baterií a páskem
- Bodové, široké i červené světlo, krytí IP68
- 13 hodnocení s průměrem 5, běžci chválí, že při běhu dobře drží

Minusy:
- Na plný výkon svítí podle parametrů asi 2 hodiny
- Menší akumulátor 18350 a jednomu zákazníkovi přijde trochu těžší

[Zobrazit cenu a dostupnost](https://vyberomat.cz/link/celovka-fenix-hm55r/)

Video: [Fenix HM55R: ovládání a funkce (Fenix)](https://www.youtube.com/watch?v=RZ5jnQeEybM)

#### 8. Fenix HM62-T (černá): Na trailový běh

Pro koho: Pro trailové běžce a turisty, kteří chtějí silnou a odolnou nabíjecí čelovku i s píšťalkou na pásku.

Plusy:
- 1 200 lm, dosvit 150 m a krytí IP68
- Kovové tělo, červené světlo a nouzová píšťalka
- 18 hodnocení s průměrem 4,9, zákazníci chválí výdrž na jedno nabití a pohodlné utahování

Minusy:
- Na nabíjení je potřeba akumulátor vyndat z čelovky, zákazníci to zmiňují opakovaně
- Se 125 g nepatří mezi nejlehčí, jeden zákazník to uvádí

[Zobrazit cenu a dostupnost](https://vyberomat.cz/link/celovka-fenix-hm62-t/)

Video: [Fenix HM62-T v představení výrobce (Fenix)](https://www.youtube.com/watch?v=MHqeaifY3G4)

### Čelovky na turistiku a do hor

#### 9. Petzl Actik (modrá): Hybrid na túry

Pro koho: Pro turisty, kteří chtějí lehkou čelovku s červeným světlem a možností svítit na AAA baterie i na nabíjecí akumulátor.

Plusy:
- 450 lm a dosvit 100 m, široký nebo kombinovaný paprsek
- Červené světlo, blikání a tři AAA baterie v balení
- Funguje i s akumulátorem Petzl CORE, zákazníci chválí jednoduché ovládání

Minusy:
- Akumulátor CORE není v balení a podle jednoho hodnocení nebyl hned k dispozici
- Krytí IPX4 zvládne déšť, ponoření do vody ne

[Zobrazit cenu a dostupnost](https://vyberomat.cz/link/celovka-petzl-actik/)

#### 10. Fenix HL16 (černá): Odolná na AAA

Pro koho: Pro turisty a chataře, kteří chtějí čelovku na běžné AAA baterie, které koupíš všude, a s lepší odolností proti vodě a prachu.

Plusy:
- 450 lm a dosvit 104 m na tři AAA baterie
- Krytí IP66 a červené světlo s režimem SOS
- 37 hodnocení s průměrem 4,9, zákazníci chválí, že pevně sedí a nikde netlačí

Minusy:
- Není nabíjecí, baterie musíš měnit
- Jeden zákazník si nezvykl na pojistku proti náhodnému zapnutí

[Zobrazit cenu a dostupnost](https://vyberomat.cz/link/celovka-fenix-hl16/)

Video: [Čelovka Fenix HL16: recenze (MATEJKA55)](https://www.youtube.com/watch?v=YQp5nLlK4LQ)

#### 11. Fenix HM65R: Dva paprsky

Pro koho: Pro turisty, chataře a lidi, kteří s čelovkou i pracují. Bodové a široké světlo má samostatná tlačítka a na nízký výkon vydrží hodně dlouho.

Plusy:
- 1 400 lm a dosvit 163 m, bodové i široké světlo
- Krytí IP68, hořčíkové tělo a podle výrobce jde místo akumulátoru vložit i dvě lithiové baterie CR123A
- 102 hodnocení s průměrem 4,8, zákazníci chválí výkon a odolnost

Minusy:
- Nemá červené světlo
- Podle jednoho hodnocení je výdrž na plný a střední výkon krátká

[Zobrazit cenu a dostupnost](https://vyberomat.cz/link/celovka-fenix-hm65r/)

Video: [Fenix HM65R v představení výrobce (Fenix)](https://www.youtube.com/watch?v=kTUj_YTEB38)

#### 12. Ledlenser MH7 (černo-šedá): Se zaostřením

Pro koho: Pro turisty a rybáře, kteří chtějí jedním pohybem přepnout mezi širokým světlem kolem sebe a úzkým paprskem do dálky.

Plusy:
- Zaostřování paprsku a dosvit 200 m
- Červené světlo, krytí IP54 a 139 g
- Zákazníci chválí výdrž i v silném mrazu a možnost vložit místo akumulátoru tužkové baterie

Minusy:
- Ovládání je podle více zákazníků složitější
- Krytí IP54 je slabší než u čelovek s IP67 a IP68

[Zobrazit cenu a dostupnost](https://vyberomat.cz/link/celovka-ledlenser-mh7/)

Video: [Ledlenser MH7: recenze a test v terénu (Tom Heaney Adventure)](https://www.youtube.com/watch?v=1s35Yed6HG4)

### Výkonné čelovky s dlouhým dosvitem

#### 13. Campgo T9: Nejvíc světla

Pro koho: Pro toho, kdo chce co nejvíc světla za málo peněz, třeba na chalupu, do lesa, na ryby nebo k autu při poruše.

Plusy:
- 2 000 lm a dosvit 185 m
- Velký vyměnitelný akumulátor 21700 s kapacitou 4 000 mAh a nabíjení přes USB-C
- 398 hodnocení s průměrem 4,8, zákazníci chválí výdrž a kovové tělo

Minusy:
- Váží 211 g a více zákazníků píše, že je těžší
- Plný výkon podle zákazníka vydrží asi 40 sekund, pak se ztlumí

[Zobrazit cenu a dostupnost](https://vyberomat.cz/link/celovka-campgo-t9/)

#### 14. Ledlenser H7R Core: Dlouhý dosvit

Pro koho: Pro toho, kdo potřebuje vidět daleko, třeba při práci venku, v lese nebo při hledání cesty. Akumulátor nosíš vzadu na hlavě.

Plusy:
- 1 000 lm v režimu Boost a dosvit 250 m
- Zaostřování paprsku, krytí IP67 a akumulátor 21700 s kapacitou 4 800 mAh
- 12 hodnocení s průměrem 5, zákazníci chválí svítivost a výdrž

Minusy:
- Váží 259 g, zákazník píše, že je na hlavě těžší
- Nemá červené světlo a zákazník zmiňuje speciální nabíjecí kabel

[Zobrazit cenu a dostupnost](https://vyberomat.cz/link/celovka-ledlenser-h7r-core/)

Video: [Ledlenser H7R Core: recenze (gav bubu)](https://www.youtube.com/watch?v=7Rdv_5VB49Y)

#### 15. Fenix HP12R-T (černá): Baterie vzadu

Pro koho: Pro trailové běžce a turisty, kteří chtějí hodně světla, ale ne těžké tělo na čele. Akumulátor je v pouzdře vzadu na hlavě.

Plusy:
- 1 300 lm a dosvit 200 m, studené i neutrální bílé světlo
- Krytí IP66, píšťalka a červené světlo na pouzdře baterie
- Zákazníci chválí, že dobře drží a je dobře vyvážená

Minusy:
- Váží 199 g i s baterií, zákazníci to zmiňují
- Hodnocení je zatím jen devět

[Zobrazit cenu a dostupnost](https://vyberomat.cz/link/celovka-fenix-hp12r-t/)

Video: [Fenix HP12R-T: ovládání a funkce (Fenix)](https://www.youtube.com/watch?v=ApmvgR0sqc4)

### Jak jsme vybírali

Čelovky jsme fyzicky nezkoušeli. Výběr stojí na parametrech od výrobců, na hodnoceních a recenzích ověřených zákazníků a na tom, co se teď nejvíc hledá a kupuje.

Světelný tok, dosvit a krytí přebíráme od výrobce. Maximum svítí často jen krátce, proto u modelů píšeme i to, jak dlouho ho výrobce nebo zákazníci uvádějí. Opakované výhrady zákazníků dáváme rovnou do minusů.

Ceny a dostupnost kontrolujeme pravidelně. Když se některá čelovka přestane prodávat, nahradíme ji podobnou ve stejné sekci.


## Kolik lumenů potřebuješ

Lumeny říkají, kolik světla čelovka vydá celkem. Víc lumenů ale automaticky neznamená lepší čelovku. Při čtení ve stanu tě silné světlo oslní a při běhu lesem ti slabá čelovka stačit nebude. Vybírej proto podle toho, na co ji budeš používat nejčastěji.

| Použití | Orientačně stačí | Na co se dívat |
|---|---|---|
| čtení, stan, hledání věcí v autě | do 100 lm | široký paprsek, slabý režim |
| procházka se psem, chata, zahrada | 100 až 300 lm | jednoduché ovládání |
| turistika, rychlá chůze po cestě | 300 až 600 lm | výdrž, červené světlo |
| běh a běžky za tmy | 400 až 1 000 lm | hmotnost, pevné uchycení |
| hledání v terénu, práce venku, ryby | 1 000 lm a víc | dosvit, zaostřování |

**Výkonná čelovka** s 1 000 lumeny a víc se vyplatí hlavně tam, kde potřebuješ vidět daleko. Ber tabulku jako orientaci, ne přesné pravidlo. Většinu času stejně svítíš na střední stupeň, který má zlomek maximálního výkonu. Zato vydrží mnohem déle.

## Dosvit, nebo široký paprsek

**Dosvit** je vzdálenost, kam čelovka ještě dosvítí. Je to užitečné číslo, ale samo o sobě nestačí. Důležitý je i tvar paprsku.

- **Široký paprsek** osvětlí prostor kolem tebe a pod nohama. Hodí se na chatu, do stanu, k autu i na pomalou chůzi.
- **Bodový paprsek** svítí úzce a daleko. Vyplatí se při hledání cesty, v terénu nebo při rychlém pohybu.
- **Kombinovaný paprsek** spojuje obojí. Mají ho hlavně lepší čelovky na běh a turistiku.

Některé čelovky mají **zaostřování**. Otočením nebo posunutím hlavy přepneš ze širokého světla na úzký paprsek. Jiné mají dvě samostatné LED, jednu na blízko a druhou do dálky.

<div class="yt-lite" data-yt="1dU7Mh-oJjs" data-title="Jak vybrat čelovku (Rady před nákupem)"></div>

## Výdrž a režimy: jak číst čísla na krabičce

Petzl a mnoho dalších značek uvádí výkon podle normy **ANSI/PLATO FL1**. Petzl vysvětluje, co jednotlivá čísla znamenají:

- **Světelný tok** se měří 30 až 120 sekund po zapnutí s novými bateriemi.
- **Dosvit** je vzdálenost, kde osvětlení klesne na 0,25 luxu. To je zhruba jako světlo měsíce v úplňku.
- **Výdrž** se počítá od 30 sekund po zapnutí, dokud světlo neklesne na **10 % původního výkonu**.

Z toho plyne důležitá věc. Když je u čelovky napsáno 100 hodin, platí to pro nejslabší režim a na konci už svítí jen slabě. Na **maximální výkon** vydrží čelovky v žebříčku většinou hodinu až čtyři hodiny a nejsilnější režimy jen pár sekund. Petzl třeba u Swift RL uvádí, že plných 1 200 lumenů v režimu Boost drží při nastavení Standard Lighting jen 6 sekund. Podobně se chovají i levnější modely, jen to tolik nezdůrazňují.

Při výběru se proto podívej i na **střední režim**. Ten budeš používat nejvíc a jeho výdrž řekne o čelovce víc než maximum.

## Nabíjecí čelovka, nebo AAA baterie

Tohle je asi nejčastější otázka. Obě řešení mají smysl.

**Nabíjecí čelovka** má lithiový akumulátor, který nabiješ přes USB-C. Je levnější na provoz a většinou silnější. U lepších modelů je akumulátor vyměnitelný, takže si můžeš vzít náhradní. Na vícedenní túře ji dobiješ z [powerbanky](/nejlepsi-powerbanky/).

**Čelovka na AAA baterie** se hodí tam, kde nechceš řešit nabíjení. Baterie koupíš na každé benzínce. Petzl má navíc systém HYBRID CONCEPT, kdy do modelů Tikkina, Tikka a Actik vložíš tři AAA baterie nebo nabíjecí akumulátor CORE.

### Co dělá se světlem zima

Chlad ubírá výkon všem bateriím. Energizer v technické příručce uvádí, že alkalické baterie zvládnou fungovat i při minus 20 °C, ale s výrazně nižším výkonem. Doporučený rozsah přitom začíná až na minus 18 °C. Fenix připomíná, že ani lithium-iontové akumulátory nemají extrémní mráz rády. Lithiové jednorázové baterie snášejí zimu lépe a Petzl je u svých AAA čelovek výslovně podporuje.

> Když jdeš do mrazu, nos čelovku nebo náhradní baterii v teplé vnitřní kapse. Zmrzlý akumulátor nenabíjej, nech ho nejdřív ohřát.

## Červené světlo

Červené světlo vypadá jako drobnost, ale v praxi se vyplatí. Neoslňuje lidi kolem tebe, takže si ve stanu, na chatě nebo u ohně nesvítíte navzájem do očí. Oči si navíc nemusí znovu zvykat na tmu, když světlo vypneš.

Hodně čelovek má i **červené blikání**. Při běhu po silnici tě díky němu lépe vidí řidiči a v nouzi jím můžeš přivolat pomoc.

## Odolnost proti vodě: co znamená IPX4 a IP68

Krytí IP říká, kolik vody a prachu čelovka snese. První číslo je prach, druhé voda. Písmeno X znamená, že odolnost proti prachu výrobce neuvádí.

| Krytí | Co snese |
|---|---|
| IPX4, IP44, IP54 | déšť a stříkající vodu |
| IP66 | silný proud vody a prach |
| IP67 | krátké ponoření, zhruba do 1 m |
| IP68 | delší ponoření, podmínky určuje výrobce |

Na procházky, do auta a na běžnou turistiku stačí **IPX4**. Pokud chodíš za každého počasí, na vodu nebo na skialpy, vyplatí se IP66 a výš.

## Čelovka na běh: hmotnost a pohodlí

Při běhu rozhoduje hlavně to, jestli čelovka **pevně sedí** a neposkakuje. Lehké čelovky kolem 100 gramů při běhu skoro necítíš. Těžší modely mají baterii často vzadu na hlavě, takže je váha lépe rozložená.

- Vyber si model se **širokým, pružným páskem**. Úzký pásek při dlouhém běhu tlačí.
- Pokud běháš po neosvětlených cestách, hodí se **kombinovaný paprsek** a aspoň 400 až 500 lumenů.
- Při trailovém běhu oceníš vyšší krytí, protože čelovku namočí pot i déšť.
- **Nabíjecí čelovka na běh** ušetří spoustu baterií, pokud běháš víckrát týdně.

## Čelovka do auta pro případ poruchy

V zimě se stmívá brzy a defekt, výměna žárovky nebo nasazování [sněhových řetězů](/snehove-retezy/) po tmě bez světla je trápení. Čelovka v přihrádce spolujezdce skoro nezabere místo a ruce máš volné.

Do auta se hodí levná čelovka se širokým paprskem. Nabíjecí je ale potřeba občas dobít, jinak tě po půl roce v přihrádce překvapí vybitá. Čelovka na AAA baterie je jednodušší, ideálně s lithiovými bateriemi, které lépe snesou mráz. Pokud má čelovka červené blikání, u stojícího auta na krajnici tě ostatní lépe uvidí.

## Čelovka Petzl, Ledlenser, nebo Fenix?

- **Čelovka Petzl** je francouzská klasika. Modely Tikkina, Tikka a Actik jsou jednoduché a dají se používat na AAA i na akumulátor CORE. Na běh a skialpy se vyplatí výkonnější nabíjecí modely.
- **Fenix** dělá hodně výkonné nabíjecí čelovky, často s kovovým tělem a krytím IP68. Mnohé mají vyměnitelný akumulátor.
- **Ledlenser** je německá značka známá zaostřováním paprsku. Silné modely řady H mají baterii vzadu na hlavě.
- **Campgo** nabízí hodně světla za málo peněz. Nejsilnější modely jsou ale těžší, což při dlouhém nošení cítíš.

## Čelovka jako dárek

Čelovka je praktický a nepříliš drahý dárek. Potěší běžce, turistu, rybáře i člověka, který dělá na chalupě. Hodí se jako [dárek pro tátu](/darek-pro-tatu/) i pod stromeček pro celou rodinu. Děti ji ocení při večerním sáňkování, třeba jako doplněk k novým [bobům a saním](/boby-a-sane/).

Další tipy najdeš v článku [dárek pro muže](/darek-pro-muze/) a v návodu [jak vybrat vánoční dárek](/jak-vybrat-vanocni-darek/). Čelovky bývají v akci během [Black Friday](/black-friday/). Další srovnání najdeš mezi [žebříčky](/zebricky/).

## Časté otázky

### Jaká je nejlepší čelovka?

Záleží na použití. Do auta a domů stačí jednoduchá čelovka na AAA baterie nebo levná nabíjecí. Na běh vyber lehkou nabíjecí čelovku, která pevně sedí. Na turistiku se vyplatí odolnost, červené světlo a dlouhá výdrž.

### Kolik lumenů má mít čelovka?

Na procházky a chatu stačí 100 až 300 lumenů. Na turistiku a běh 300 až 1 000 lumenů. Víc se vyplatí jen tehdy, když potřebuješ svítit opravdu daleko.

### Je lepší nabíjecí čelovka, nebo na baterie?

Nabíjecí čelovka je levnější na provoz a obvykle silnější. Čelovka na AAA baterie je praktičtější tam, kde nemáš kde nabíjet, a baterie koupíš všude. Hybridní čelovky zvládnou obojí.

### Jak dlouho vydrží čelovka na jedno nabití?

Na nejslabší režim i desítky hodin, na maximum většinou hodinu až čtyři hodiny a nejsilnější režimy jen pár sekund. Výdrž se podle normy ANSI/PLATO FL1 počítá, dokud světlo neklesne na 10 % původního výkonu.

### Jaká čelovka na běh?

Lehká, nabíjecí, s pružným páskem a kombinovaným paprskem. Na neosvětlené cesty a lesní pěšiny se hodí aspoň 400 až 500 lumenů.

### K čemu je červené světlo na čelovce?

Neoslňuje lidi kolem tebe a oči si nemusí znovu zvykat na tmu. Červené blikání zase pomáhá, aby tě bylo vidět.

### Je tohle test, nebo srovnání?

Jde o srovnání, ne o vlastní test. Čelovky jsme fyzicky nezkoušeli. Vycházíme z parametrů od výrobců, z hodnocení a recenzí ověřených zákazníků a z toho, co se teď nejvíc hledá a kupuje.

> Zdroj: Vyberomat, při citování prosím odkazuj na https://vyberomat.cz/nejlepsi-celovka/
