Jak vybrat nejlepší zavařovací hrnec

Zavařovací hrnec využije doma každý, kdo má ovoce z vlastní zahrádky nebo chce připravovat zavařeniny z kupovaných surovin. Domácí zavařeniny neobsahují žádné konzervanty či přidaná „éčka“, protože si jste jistí tím, co tam sami přidáváte. Pokud si pěstujete nejen ovoce, ale i zeleninu, můžete mít na stole 100% bio džem či čalamádu jen za několik korun.

Ne každý zavařovací hrnec je stejný. Na výběr máte z mnoha modelů, které nabízí i další rozšířené funkce. V našem návodu si postupně projdeme rozdíly a parametry jednotlivých typů. Dozvíte se, jaký objem hrnce je pro vás vhodný, jak posuzovat hodnotu příkonu hrnce a z jakých materiálů máte na výběr.

Elektrický, nebo klasický zavařovací hrnec

První otázka, na kterou si potřebujete odpovědět je, zda si koupíte klasický, nebo elektrický zavařovací hrnec.

Klasické zavařovací hrnce

Klasické zavařovací hrnce sloužily hospodyním po celé generace. Používají se na zavařování na sporáku. Mají velký objem a pokličku s otvorem pro vložení teploměru. Pro bezpečnější manipulaci jsou vybaveny velkými uchy na uchopení. Nevýhodou těchto hrnců je nutnost dohlížení na zavařování. A to zejména na správnou teplotu v hrnci. Další nevýhodou je vylévání vody po zavařování, což vyžaduje, vzhledem k velikosti hrnců, větší sílu. Výhodou je nízká pořizovací cena.

Elektrické zavařovací hrnce

Modernějším způsobem je zavařování v elektrickém zavařovacím hrnci. Ten umožňuje nastavení teploty pomocí termostatu. Snadno si nastavíte nejen udržitelnou teplotu, ale i potřebný čas pro dobu zavařování. Jednotlivé modely bývají navíc vybaveny i dalšími funkcemi. Výhodou je možnost použití tohoto hrnce nejen na zavařování, ale i vaření. Můžete si v něm připravit třeba guláš.

Nevýhodou elektrického zavařovací hrnce je jeho vyšší pořizovací cena. Tu však v mnohém převyšují jeho výhody, jako například multifunkčnost použití, regulace teploty, nastavení času či jiné doplňkové funkce. Vyšší bezpečnost při manipulaci zajišťují rukojeti s izolací proti přehřátí. Výhody elektrické varianty oceníte i po ukončení procesu zavařování. Tyto zavařovací hrnce bývají vybaveny výpustným ventilem, kterým vodu jednoduše vypustíte bez nutnosti další manipulace.

Parametry zavařovacích hrnců

V další části se budeme věnovat pouze elektrickým zavařovacím hrncům. Při jejich výběru byste měli zvážit zejména:

Objem

Objem zavařovacího hrnce závisí na množství zavařenin, které v něm budete připravovat a také na tom, zda ho budete používat i na vaření. Nejčastěji se setkáte s hrncem o objemu 27 l. Nejmenší modely zakoupíte od objemu 15 l. Ty největší mají naopak až 29 l. Pro vaši lepší orientaci – do běžného hrnce o objemu 27 l se vejde přibližně 18 sklenic o objemu 0,7 l.

Příkon

Příkon zavařovacího hrnce ovlivňuje to, jak rychle bude dosažena potřebná teplota a také to, jak dlouho bude trvat samotné zavařování. Platí při tom, že čím vyšší příkon tento spotřebič má, tím je zavařování rychlejší. Na druhé straně, čím je vyšší příkon, tím vyšší je i spotřeba elektrické energie. Hodnotu příkonu ovlivňuje také objem hrnce. Větší hrnce potřebují na svůj provoz více elektrické energie.

Na trhu najdete zavařovací hrnce s příkonem od 1 000 do 2 000 W. Při koupi se doporučuje nevybírat modely s příkonem pod 1 500 W, a to kvůli zbytečnému prodlužování doby zahřívání i samotného zavařování.

Materiál

Při výrobě zavařovacích hrnců se používají dva materiály. Na výběr přitom máte:

Smaltované zavařovací hrnce

Smaltované zavařovací hrnce patří k cenově dostupnějším. Jejich nevýhodou je však větší náchylnost na mechanické poškození.

Nerezové zavařovací hrnce

Nerezové modely bývají o něco dražší. Vyšší cenu však vyváží delší životnost a odolnost vůči odření či poškrábání. Pokud plánujete používat zavařovací hrnec i na vaření jídel nebo nápojů, jistě oceníte i to, že nerez na sebe neváže žádné pachy.

Nastavení teploty

Elektrické zavařovací hrnce nabízejí možnost nastavení teploty v různém rozmezí. Nejčastěji se setkáte s teplotami 50-100 °C. U některých dražších modelů dokonce 30-100 °C. Díky tomu můžete hrnec využít opravdu všestranně – nejen na zavařování.

Umístění výpustného ventilu

Při výběru si všímejte i výšky, ve které je umístěn výpustný ventil. Pokud je příliš vysoko, ztíží vám to vypouštění tekutiny z hrnce.

Bezpečnost

Kvůli bezpečnosti při používání doporučujeme vybírat modely s pojistkou proti přehřátí. Některé modely jsou dokonce vybaveny pojistkou, která hrnec vypne, resp. nedá se zapnout, pokud se v něm nenachází žádná tekutina.

Dalším bezpečnostním prvkem je dodatečná izolace. Ta zabrání poškození hrnce, pokud dojde k jeho polití studenou tekutinou během zavařování.

Funkce zavařovacích hrnců

O ještě větší komfort při zavařování a vaření se postarají různé přídavné funkce jednotlivých modelů. Nejčastěji se setkáte s následujícími:

Časovač a odložený start

Funkce časovače vám umožní nastavení požadované doby vaření nebo sterilizace. U většiny modelů si nastavíte čas v rozmezí od 20 do 120 minut.

Výhodou při zavařování může být i funkce odloženého startu, která umožní nastavit dobu zahájení zavařování nebo inteligentního časovače. Tato funkce začne odpočítávat čas až po dosažení požadované teploty v hrnci.

LCD displej

Levnější modely umožňují nastavení zavařování pomocí otočných spínačů. Dražší modely bývají vybaveny LCD displejem. Na displeji se tak dozvíte například informace o aktuální teplotě, době do konce zavařování a podobně.

Příslušenství k zavařovacím hrncům                    

Při koupi zavařovacího hrnce nezapomeňte na potřebné příslušenství, které vám zavařování usnadní:

  • Vytahování sklenic z hrnce vám usnadní kleště, které bývají vybaveny protiskluzovou úpravou, díky níž vyberete horké sklenice bez nebezpečí podklouznutí či popálení.
  • Samotné zavařování vám usnadní například zavařovací hlavy na utažení víčka nebo nálevky s různým objemem pro nalévání džemu nebo jiné zavařeniny přímo do sklenic. Na trhu najdete i praktické trychtýře se sítkem. Využijete je například na zachycení zbytků ovoce ze šťávy.
  • Přípravu džemů nebo ovocných sirupů usnadní odšťavňovače a mlýnky na ovoce.
  • Pokud máte rádi pěkně uspořádané zavařeniny, můžete si je označit praktickými etiketami na sklenice.

Na závěr

Domácí zavařeniny jsou mnohem chutnější a zdravější než ty kupované. Pokud máte dostatek ovoce na jejich výrobu, k chutnému džemu či kompotu vám chybí už jen kvalitní zavařovací hrnec a příslušenství na zavařování. V takovém hrnci se navíc dají připravit i domácí masové konzervy a paštiky. Pokud si vyberete elektrický zavařovací hrnec, můžete jej navíc používat i na vaření některých jídel a nápojů.

Při výběru zavařovací hrnce se rozhodujte podle jeho parametrů. Důležitý je zejména výběr správné velikosti, dostatečného příkonu a materiálu. Kromě toho by vás měly zajímat bezpečnostní prvky a přídavné funkce zvoleného hrnce. Jde například o časovač nebo odložený start. Pro ještě vyšší komfort ovládání si můžete vybrat také zavařovací hrnec s LCD displejem.

Se zavařovacím hrncem zužitkujete vlastní úrodu po celý rok. Díky této speciální tepelné úpravě potraviny zakonzervujete a ochráníte před mikroorganismy. A především si budete moct vychutnávat lahodné domácí marmelády, džemy, kompoty, ale i kyselé okurky, houby a jiné. Zavařovací hrnce mají ale daleko širší využití, v některých z nich připravíte například i teplé nápoje, polévky nebo guláš.

Napsat komentář