Jak vybrat nejlepší gramofon

Vzpomenete si někdy nostalgicky na ten vinylový zvuk šířící se z gramofonu, ale váš starý aparát není již funkční? Jste fanouškem retra nebo máte doma slušnou sbírku alb a rádi byste si koupili klasiku v novém stylu? Ať už jste v oblasti přehrávání desek nováčkem, nebo zkušeným sběratelem, tento článek vám poskytne informace, abyste při koupi gramofonu udělali správné rozhodnutí.

Co je vlastně gramofon?

Gramofon je přehrávač zvukových záznamů, který dělá dvě velmi důležité věci. Zaprvé, poskytuje stabilní platformu, která otáčí nahrávky konstantní rychlostí. Zadruhé, umožňuje jehle sledovat drážku na desce a „načíst“ zaznamenané informace. Celý aparát se skládá ze 7 hlavních částí:

  • Kotouč – na něm sedí deska, je dobré pokud má i podložku, protože ta poskytuje dodatečné tlumení. Lepší je mít těžší kotouč, protože snižuje vibrace.
  • Vřeteno a ložisko – zajišťují plynulé a tiché otáčení desky.
  • Motorek a řemínek – nacházejí se pouze na gramofonech s řemenovým pohonem, který poskytuje točivý moment otáčející deskou.
  • Rameno přenosky – Sleduje stopy nahrávky s vysokou přesností. Kvalita může mít velký vliv na přesnost a konzistentnost záznamu.
  • Přenoska – nazývaná také jehla. Cívka a magnety uvnitř přemění kinetickou energii z drážky záznamu na elektrické signály. Jehla je zodpovědná za přesnost a podrobnosti reprodukce zvuku a měli byste ji vyměnit každých 1 000 hodin.
  • Šasi – Poskytuje stabilní základnu pro pohyblivé části bez rezonance.
  • Nožky absorbují vibrace, takže gramofon nezachytává okolní pohyby, které by mohly způsobit přeskakování desky.

Vyplatí se investovat více?

Pokud se chystáte investovat do nahrávek a získat skvělý analogový zvuk, měli byste je přehrávat na opravdu moderním rekordéru typu vše v jednom. Při výběru gramofonu je rozhodující kvalita konstrukce a materiály. Existují klíčové funkce, díky kterým se gramofony kvalitativně odlišují.

Levnější modely

Když sáhnete po modelech do 5 000 Kč, dostanete za své peníze dobrý gramofon, který bude plnit svou úlohu – přehrávat hudbu. Nižší cena se odráží v tom, že kotouč i rameno přenosky budou většinou hliníkové, některé části gramofonu budou z plastu. Nejlevnější gramofony zároveň nebudou mít žádné automatické funkce a jejich jehla bude jen na základní úrovni, co se odrazí i na kvalitě zvuku.

Střední úroveň

Jestli jste ochotni za nový gramofon zaplatit klidně i 10 000 Kč, můžete přirozeně očekávat jisté technologické vylepšení. Na hliník můžete zcela zapomenout. Kotouč bude zřejmě z oceli nebo akrylu a rameno přenosky z uhlíkových vláken. I jehla bude už kvalitnější, přestože stále nepůjde o to nejlepší na trhu. V závislosti na typu dostanete i určité automatické funkce, minimálně co se týče automatického vypnutí po skončení desky. A co je důležité, určitě dostanete pevné a těžké šasi, které udrží stabilitu desky na výborné úrovni.

Nejvyšší kvalita

Pokud vám na kvalitě záleží, tak pro vás nebude problém investovat do svého gramofonu třeba i 15 000 Kč. Ten se vám za to zavděčí dokonalým zvukem, který nepřeruší žádné přeskakování. Samotný kotouč bude obvykle disponovat ochrannou známkou, a navíc v této cenové kategorii seženete gramofon i v neobvyklém tvaru. Dostanete jehlu té nejšpičkovější úrovně. Všechny další části budou vypracovány na základě pokročilých inženýrských technologií.

Důležité vlastnosti

Na první pohled vypadá většina gramofonů velmi podobně. Pojďme se podívat „pod kapotu“ a zjistíme, jaké jsou klíčové funkce, které byste, při výběru svého gramofonu, měli zohlednit.

Pásový vs. přímý pohon

Toto vám napoví, jak je motor připojen ke kotouči a proč je to důležité. Profesionální DJové milují gramofony s přímým pohonem, protože při zapnutí motoru se téměř okamžitě dostanou na požadovanou rychlost a když je motor vypnutý, mohou točit kotoučem zcela bez odporu.

Jestli nejste DJ, upřednostníte gramofon poháněný řemínkem. Elastický pás připojený k motoru otáčí kotoučem, což eliminuje hluk motoru a pomáhá, při přehrávání desky, zvýraznit více zvukových odstínů.

Jehla

Většina gramofonů je dodávána s předinstalovanou přenoskou, která se nachází na konci ramene a z jejího středu trčí jehla. Tato jehla je vlastně „senzor“ – který čte drážky záznamu a vytváří zvuk. Jehla, kterou dostanete ve výbavě spolu s gramofonem, je obvykle dobrá, ale je jen na základní úrovni (výjimkou jsou ty nejdražší modely). Jestliže však toužíte po čistším zvuku, určitě se poohlédněte po inovativnějších řešeních. Ten zvukový rozdíl vás překvapí.

Předzesilovač

Počáteční zvukový signál generovaný jehlou je velmi přesný, ale také velmi slabý. To je důvod, proč váš gramofon musí využít předzesilovač, aby se zvuk dostal na úroveň, který může přivést hudbu do vašich reproduktorů. Předzesilovač je buď zabudován do gramofonu, nebo se nachází samostatně v externím komponentu.

Manuální nebo automatizovaný gramofon?

Podle automatizace gramofonu rozlišujeme 3 typy gramofonů. Samozřejmě platí, že pokud chcete ušetřit, sáhnete po manuálnějších řešeních. Naopak, pokud máte slušný rozpočet, doma se budete pyšnit plně automatizovaným gramofonem:

  • Manuální: V tomto modelu pomocí ruční páky fyzicky zvedáte rameno s jehlou, vložíte jehlu do drážky pro načtení záznamu a když nahrávka skončí, opět ji musíte zvednout a dát na místo. Tento typ má i svou výhodu. Automatizovaný mechanismus může totiž přinést i hluk, takže manuální provoz je standardem pro ty, kterým záleží více na kvalitě zvuku než na pohodlí.
  • Poloautomatický: Začnete tím, že ručně spustíte rameno s jehlou. Když je deska na konci, dostává se ke slovu automat, který vrátí rameno na své místo a vypne motor. Nemusíte se tak obávat, že vám jehla na konci desky začne dokola přeskakovat.
  • Plně automatický: Na plně automatickém gramofonu jen na začátku stisknete tlačítko přehrávání a můžete si pohodlně vychutnat hudbu. Automat posune rameno s jehlou nad desku jemně spadne na přední hranu záznamu. Když skončí poslední skladba, rameno se automaticky zvedne, vrátí se do klidové polohy a motor se vypne.

Důležité specifikace

Výrobci při specifikacích gramofonů mohou používat pro někoho dost složitě znějící číselné údaje. Přestože se v nich nemusíte vyznat, právě oni vám pomáhají při porovnávání gramofonů.

Poměr signálu k šumu

Tento údaj měří, kolik hluku v pozadí slyšíte. Čím vyšší číslo, tím lépe, protože chcete získat mnohem více hudby než šumu. Určitě hledejte údaj nad 65 dB.

Rychlosti přehrávání

Měří se v otáčkách za minutu (RPM). Gramofony obvykle mají přepínač rychlosti, který musíte manuálně změnit podle typu nahrávky.

Většina gramofonů udává údaj 33 nebo 45 ot / min. Pouze ty, které jsou klasifikovány jako „třírychlostní“, podporují 78 ot / min na přehrávání starších nahrávek. Tyto staré hudební záznamy mají širší drážky, takže na jejich přehrávání budete pravděpodobně potřebovat vyměnit jehlu. Nicméně, pokud si nebudete pouštět desky staré více než 60 let, pak vás to nijak nemusí vyrušovat.

Kam umístit gramofon?

Po zakoupení gramofonu je důležité, abyste ho umístili na správné místo. Zní to možná jako banalita, ale je za tím něco víc.

Gramofony produkují zvuk prostřednictvím vibrací, takže přeměňují i vnější vibrace na zvuk. Toto se obvykle projevuje šumem. Nadměrné vibrace mohou dokonce způsobit, že jehla vyskočí a začne přeskakovat.

Gramofon proto umístěte na pevný povrch mimo dosah jakýchkoli možných rušivých vlivů. Pokud problémy přetrvávají, můžete si vybrat izolační systém nebo speciálně navrženou poličku, která tlumí vibrace.

Něco navíc – USB výstup

Mnoho lidí gramofon kupuje právě proto, že oceňují analogový zvuk. Některé gramofony však obsahují funkci, která vám umožňuje vytvářet digitální kopie oblíbených alb, abyste je mohli uchovat a při odchodu z domu si vzít hudbu s sebou. Pokud se vám to zdá jako dobrý nápad, vyhledejte gramofon s USB výstupem. Se zabudovaným portem USB můžete nahrávku z gramofonu dokonce digitalizovat.

Závěr

Většina gramofonů běžně dostupných na trhu najdete v retro stylu, v plastovém obalu, s vlastními vestavěnými reproduktory. To je vlastně vše, co potřebujete, abyste si vyzkoušeli poslech vinylu a oprášili staré desky svých rodičů.

Posunutím rozpočtu na vyšší úroveň získáte výrazné vylepšení. Cena sice může exponenciálně růst, ale pokud jste hudební gurmán, nebudete váhat připlatit si za eliminaci šumu, krásnou čistotu zvuku a především – takový krásný retro kousek bude obdivovat každá vaše návštěva.

Pokud vás zajímají i jiná témata, rozhodně si nenechte ujít naše další články na www.vyberomat.cz.

Napsat komentář